ابلاغ نقشه راه 4 ساله به زودی

به گزارش مجله همراهان، مهدی کرباسیان با بیان اینکه در اوایل دولت یازدهم (شهریور 92)، حوزه معدن و صنایع معدنی در صحنه اقتصادی چندان پررنگ نبود، توضیح داد: طی سال 92، ایمیدرو سازمانی بی پول با بدهی های کلان مالیاتی، بانکی و خزانه بود و نقدهای جدی به این حوزه همچون متوقف بودن طرح های این حوزه و از جمله 7 طرح فولادی و غیره وارد می گشت که البته به حق بود و مسئولان نیز جایگاه خاصی برای نقش توسعه ای این حوزه قائل نبودند.

ابلاغ نقشه راه 4 ساله به زودی

وی ادامه داد: اکنون بدهی ها پرداخت گردیده است که در عین حال، موجب جذب سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی (32 هزار میلیارد تومان) و راه افتادن پروژه ها گشت. بخش دولتی، بخش خصوصی و عمومی، نقش ارزنده ای در این توسعه داشتند اما نقش شما مجله همراهان در این موفقیت ها، پررنگ بود.

96؛ سال رونق و فراوری

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه سال 96، سال مطلوبی برای بخش معدن و صنایع معدنی بود، گفت: طی سال گذشته با فعالیت مطلوب همکاران ما در بخش دولتی، خصوصی و عمومی، بیش از 10.7 میلیارد دلار صادر محصولات معدنی و صنایع معدنی داشتیم که 22 درصد از کل صادرات کشور را شامل گشت.

وی ادامه داد: ظرفیت فراوری فولاد به بیش از 31 میلیون تن و میزان فراوری فولاد خام به حدود 22 میلیون تن رسید. طی این سال، کوشش اساسی برای توسعه اقتصاد مقاومتی و کاهش خام فروشی برداشته گشت.

افتتاح های جدید

کرباسیان با بیان اینکه طی سال های 93 تا 96، بیش از سه میلیارد دلار و در سال 96 نیز 2.3 میلیارد دلار طرح را افتتاح کردیم، گفت: از جمله اقدامات انجام گردیده، فعال گشتن 7 طرح فولادی (افتتاح 5 پروژه احیای مستقیم و افتتاح 2 پروژه دیگر و نیز افتتاح واحد فولاد سازی سفید دشت تا خاتمه امسال)، افتتاح طرح پتاس خور و بیابانک پس از سال ها و آماده کلنگ زنی طرح احداث کارخانه کلرید کلسیم، فعال گشتن طرح تیتانیوم کهنوج پس از مدت ها و افتتاح فاز نخست بندر پارسیان بود.

وی ادامه داد: افتتاح طرح 300 هزار تنی آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار در امسال، افتتاح طرح 40 هزار تنی آلومینیوم جاجرم تا آبان، فعال گشتن طرح های سنگان (2 طرح 5 میلیون تنی گندله در سال گذشته و 2.5 میلیون تنی کنسانتره و 5 میلیون تنی گندله در امسال) و افتتاح دیگر طرح های این منطقه تا سال آینده، از جمله اقدامات پیش رو است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام نمود: 18 میلیارد دلار طرح تا 1400 در دست اجراست که 32 هزار اشتغال ایجاد می نماید.

افزایش فراوری 4 ماهه امسال

کرباسیان با اشاره به فراوری محصولات معدن در امسال گفت: طی 4 ماهه اخیر فراوری فولاد خام 15 درصد، گندله 41 درصد، کنسانتره 22 درصد، کاتد مس 60 درصد و صادرات فولاد 13 درصد بیشتر گشت.

وی اضافه کرد: این مسیر رو به جلو است و با تصمیم عقلایی دولتمردان، صادرات و فراوری ادامه خواهد یافت.

270 هزار متر مربع اکتشاف

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدام وسیع ملی ایمیدرو در حوزه اکتشاف با اجرای برنامه 270 هزار متری در سراسر کشور، توضیح داد: در این برنامه، 200 هزار متر ژئوفیزیک هوایی صورت گرفت که آخرین آن به منطقه کردستان به وسعت 5 هزار کیلومتر مربع اختصاص داشت.

کرباسیان اضافه کرد: نتیجه اقدامات ایمیدرو در اکتشاف، دستیابی به 400 نقطه امیدبخش است که برخی از آنها برای ادامه کار به بخش خصوصی واگذار گردیده اند.

وی اضافه کرد: طی این مدت، ذخایر جدید معدنی از جمله سنگ آهن، طلا، باریت، عناصر نادر خاکی و غیره کشف گشت. به عنوان مثال 200 میلیون تن به مجموع ذخایر سنگ آهن سنگان اضافه گشت.کرباسیان همچنین گفت: طی سال گذشته 120 هزار متر حفاری اکتشافی انجام گشت.

ابلاغ نقشه راه 4 ساله به زودی

رئیس هیات عامل ایمیدرو به تدوین نقشه راه 4 ساله معدن و صنایع معدن به عنوان یکی از اقدامات مطلوب وزیر صنعت، معدن و تجارت، اشاره نمود و گفت: این نقشه راه، نهایی گردیده و در آینده نزدیک از سوی وزیر ابلاغ می گردد.

وی ادامه داد: حوزه معدن و صنایع معدنی جزو حوزه هایی است که به دلیل وجود مواد اولیه، گاز داخلی و فناوری ایرانی در برابر تحریم دچار کمترین خدشه می گردد. مشکلات تحریم وجود دارد و امیدواریم بتوانیم موفقیت های خوبی در این زمینه داشته باشیم.

توجه به معادن کوچک

کرباسیان با اشاره به اقدام مطلوب انجام گردیده در حوزه معادن کوچک گفت: با توجه به اینکه تقریبا معادن بزرگ روباز نداریم، برای ظرفیت سازی باید به سمت معادن کوچک رویم. از این رو، شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی با انعقاد تفاهم نامه با شرکت میدکو و گل گهر و در آینده نزدیک با شرکت ملی مس، موجب اشتغال زایی و توسعه این بخش خواهد گشت.

وی ادامه داد: میزان سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از 10 میلیارد به 110 میلیارد تومان اضافه گشت و امیدواریم این رقم به 500 میلیارد تومان برسد. همچنین قرار است از محل وجوه صندوق توسعه ملی، 1200 میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام نمود: روابط عمومی طی سال گذشته نخستین جشنواره عکس معدن را برگزار کرد و امسال دومین جشنواره برگزار می گردد. همچنین قرار است در حوزه مستند، در بخش معدن و صنایع معدنی، تاریخچه و پیشرفت ها مستند گردد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 5 شهریور 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 9

به "ابلاغ نقشه راه 4 ساله به زودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ نقشه راه 4 ساله به زودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید