احتمال انجام توافق جدید تجاری میان آمریکا و کانادا

به گزارش مجله همراهان به نقل از رویترز، کریستیا فریلند وزیر امور خارجه کانادا، از پیشرفت در مذاکرات در خصوص تجدید نظر در معاهده تجاری با آمریکا اطلاع داد و گفت: اکنون امکان دستیابی به یک توافق جدید وجود دارد.

احتمال انجام توافق جدید تجاری میان آمریکا و کانادا

فریلند پس از مذاکرات با رابرت لایتیزر، نماینده تجاری دولت آمریکا در واشنگتن گفت: دستیابی به این توافق نیازمند اراده، حسن نیت و انعطاف پذیری در هر دو طرف است و ما فکر می کنیم که این موضوع به زودی امکان پذیر است. بسیار مهم است که شخصا جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را از آخرین تحولات آگاه کنم.

وزیر خارجه کانادا روز سه شنبه برای مذاکرات تجاری وارد واشنگتن شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز سه شنبه گفته بود که مذاکراتی که هر دو کشور در هفته های اخیر به آن سرعت بخشیده اند، به خوبی در حال پیشرفت هستند.

آمریکا و مکزیک پس از یک سال مذاکره در اواخر ماه اوت از دستیابی به توافق تازه در خصوص پیمان نفتا خبر دادند. دولت ترامپ نیز به کنگره خبر داد که درصدد امضای یک معاهده جدید، تا 30 نوامبر، است و احتمالا کانادا نیز به آن می پیوندد.

دونالد ترامپ همواره از پیمان نفتا انتقاد نموده و خواستار بازبینی در این پیمان گردیده است. نفتا یا پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی بین کشورهای آمریکا، مکزیک، و کانادا در سال 1994 امضا شد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه در کاخ سفید گفت، کانادا خیلی زیاد خواستار دستیابی به توافق است و دو طرف به خوبی در حال مذاکره هستند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید نمود: دو طرف با حسن نیت کامل در حال مذاکره هستند.

مذاکرات بر سر معاهده نفتا بیش از یک سال پیش بین آمریکا٬ کانادا و مکزیک شروع شد. در این مدت تهدیدهای مکرر دونالد ترامپ در مورد فسخ این معاهده بازار مالی را آشفته کرد و باعث کاهش ارزش واحد پول مکزیک و کانادا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 41

به "احتمال انجام توافق جدید تجاری میان آمریکا و کانادا" امتیاز دهید

1 کاربر به "احتمال انجام توافق جدید تجاری میان آمریکا و کانادا" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انجام توافق جدید تجاری میان آمریکا و کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید