تاکید به عبور از دولت غنی؛ افشای برخی از مفاد پیش نویس توافق صلح افغانستان

به گزارش مجله همراهان، رسانه ها با افشای جزئیاتی از مفاد پیش نویس توافق صلح افغانستان خبردادند که براساس این طرح یک دولت انتقالی بوجود خواهد آمد که تا حداکثر سه سال قدرت را به دست می گیرد.

تاکید به عبور از دولت غنی؛ افشای برخی از مفاد پیش نویس توافق صلح افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه افغانستان روز گذشته (22 فروردین) اظهار داشت که پیش نویس صلح افغانستان پس از بررسی طرح های مختلف، نهایی شده و به عبدالله عبدالله سپرده شده است.

شورای عالی مصالحه افغانستان تا به امروز جزئیاتی از این پیش نویس منتشر نکرده است اما گفته می شود که عبدالله باید آن را تایید کند.

برخی رسانه ها با ارائه جزئیات این پیش نویس نوشتند که این طرح با عنوان توافق صلح افغاستان دارای چهار بخش اصلی است: اصول راهنما برای آینده افغانستان، نقشه سیاسی افغانستان، نظام سیاسی آینده و پایان جنگ.

بی بی سی نوشت که در بخشی از این طرح آمده است که دولت انتقالی صلح پس از امضای توافقنامه تشکیل خواهد شد و تا زمان انتقال قدرت به یک دولت دائمی، براساس تعدیل قانون اساسی و انتخابات ملی، به کار خویش ادامه خواهد داد.

براساس این گزارش، مدت کار دولت انتقالی صلح از زمان امضا این توافقنامه، حداکثر سه سال و حداقل آن نیز در جریان مذاکرات تعیین خواهد شد.

در این طرح تاکید شده است که مدت توافق شده کار دولت انتقالی صلح قابل تمدید نیست و این دولت، در پایان دوره کاری، قدرت را به دولت منتخب انتقال خواهد داد.

درباره جزئیات طرح شورای عالی مصالحه آمده است که دولت انتقالی صلح شامل بخش های مجزا و مساوی ذیل خواهد بود:

1- قوه اجرایی

2- شورای ملی

3- قوه قضائیه، شامل دادگاه عالی و محاکم استیناف و ابتدایی

این دولت همچنین شامل شورای فقه اسلامی، شورای عالی دولت، دیوان عالی قانون اساسی و کمیسیون تعدیل قانون اساسی است.

در این طرح، قوه اجرائیه شامل رئیس جمهور و چهار معاون رئیس جمهور شامل یک زن، صدراعظم و چهار معاون صدراعظم به شمول یک زن ، وزرای کابینه، رؤسای ریاست های مستقل و سایر ادارات خواهد شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1627

به "تاکید به عبور از دولت غنی؛ افشای برخی از مفاد پیش نویس توافق صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید به عبور از دولت غنی؛ افشای برخی از مفاد پیش نویس توافق صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید