حرکت کشتی های ایرانی به سمت آمریکا وزیر دفاع آمریکا را آشفته خاطر کرد

به گزارش مجله همراهان، ایسنا نوشت: وزیر دفاع آمریکا در جمع قانون گذاران آمریکایی از حرکت دو کشتی نظامی ایران به سمت نیمکره غربی ابراز نگرانی کرد.

حرکت کشتی های ایرانی به سمت آمریکا وزیر دفاع آمریکا را آشفته خاطر کرد

به گزارش نشریه پولیتیکو، لیود آستین وزیر دفاع آمریکا روز پنج شنبه به قانون گذاران آمریکایی گفت که او هم مانند نمایندگان درباره کشتی های نیروی دریایی ایران که در حال حال حرکت در اقیانوس اطلس هستند و احتمالا به ونزوئلا تسلیحات منتقل می نمایند نگران است. این اولین باری است که رئیس پنتاگون به طور علنی درباره حرکت این کشتی ها اظهار نظر نموده.

سناتور ریچارد بلومنتال هم که در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا صحبت می کرد، گفت که اجازه دادن به این کشتی ها برای لنگر انداختن از بسیاری از جهات بسیار مهم خواهد بود، از جمله این که این اولین باری خواهد بود که کشتی های نیروی دریایی ایران سفری سخت را در عرض اقیانوس اطلس به انتها رسانده اند.

او در این باره گفت: سابقه اجازه دادن به ایران برای آوردن تسلیحات به منطقه نگرانی زیادی برایم به همراه می آورد.

آستین هم در این راستا گفت که او هم نگرانی بلومنتال را دارد و اضافه کرد: من واقعا درباره اشاعه تسلیحات در منطقه مان، هرگونه تسلیحاتی که باشد، نگرانم.

وزیر دفاع آمریکا از پاسخگویی به سوالات بلومنتال مبنی بر این که چه تسلیحاتی روی عرشه این کشتی ها هستند، خودداری نموده و اظهار کرد که در یک جلسه محرمانه اطلاعاتی در این باره ارائه خواهد داد. او همچنین گفت که با مقامات هیچ یک از دیگر کشورهای منطقه درباره حرکت این کشتی ها صحبتی ننموده است.

پولیتیکو، اولین بار هفته گذشته گزارش داده بود: مقامات آمریکایی در حال رصد دو کشتی نیروی دریایی ایران بوده اند، کشتی جلوتر، به نام مکران و ناو محافظ آن سهند در ساحل شرقی آفریقا پیش رفته و دماغه گود هوپ را دور زده اند و اکنون به سمت شمال غرب در اقیانوس اطلس پیش می فرایند.

بنا بر گزارش این نشریه: جامعه اطلاعاتی آمریکا شواهد و مدارکی دارد که نشان می دهد مکران قایق های تندرو با خود حمل کند که احتمالا قصد فروش آن ها به ونزوئلا وجود دارد.

گفته می گردد دولت بایدن به وسیله کانال های دیپلماتیک از ونزوئلا و کوبا خواسته است از قبول کردن این کشتی ها خودداری نمایند و در عین حال گفته اند که آمریکا در جلوگیری از آن چه یک تهدید می داند، اقدامات مناسب را انجام خواهد داد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در بیانیه ای به پولیتیکو گفت: تحویل دادن چنین تسلیحاتی، اقدامی تحریک آمیز خواهد بود و تهدیدی برای شرکای ما در نیمکره غربی تلقی خواهد شد. ما حقمان را برای انجام دادن اقدامات مناسب در هماهنگی با شرکایمان در جهت جلوگیری از انتقال یا تحویل چنین تسلیحاتی محفوظ خواهیم دانست.

بنا بر اعلام رسانه های آمریکایی این اقدامات باید پشتیبانی قانون گذاران ارشد را نیز به دنبال داشته باشد.

مارکو روبیو نائب رئیس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در گفت و گویی کوتاه اعلام کرد: یا مادورو باید بدون قید و شرط آن ها را برگرداند، یا ما باید مجبورشان کنیم برگردند.

روبیو گفت که در جلسات محرمانه اطلاعات بیشتری راجع به حرکت این کشتی ها دریافت نموده است. در حالی که مارک وارنر رئیس هیئت منصفه سنا روز پنج شنبه به پولیتیکو گفت که توضیحاتی درباره این شرایط به او داده نشده است. در حالی که جلسات توجیهی حضوری برگزار نشده است، قانونگذاران و معاونان آن ها می گویند که دولت بایدن اعضای دخیل کنگره را با به دست آمدن اطلاعات بیشتر در این باره، در جریان می گذارد.

قانون گذاران حدس نموده اند که ایران ممکن است در کوشش باشد دولت نوپای بایدن را محک بزند.

بلومنتال در گفت و گویی پس از سوال از آستین گفت: سابقه اجازه دادن به ایران برای فرستادن تسلیحات به یک کشور رقیب در نیمکره غربی بسیار نگران نماینده است. این ممکن است اولین ضربه آزمایشی ایران باشد تا ببیند آیا می تواند از آن قصر در برود و شرارت کند.

یک مقام دفاعی آمریکا گفت که پنتاگون هنوز برنامه ای برای رصد دقیق تر و نزدیک تر این کشتی ها به وسیله هوایی و دریایی در منطقه یا ممانعت از آنها در آب های بین المللی را ندارد.

اما طبق گفته یک مقام پیشین دفاعی در تابستان گذشته، ارتش آمریکا برای چنین اتفاقی محتملی از قبل برنامه ریزی نموده است. تابستان گذشته، در بحبوحه گزارش هایی که مدعی بود ونزوئلا در حال آنالیز خرید موشک های دور برد از ایران است، به گفته این مقام پیشین، مقامات وزارت دفاع آمریکا مشخص نموده بودند که انتقال تسلیحات، یک خط قرمز خواهد بود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1716

به "حرکت کشتی های ایرانی به سمت آمریکا وزیر دفاع آمریکا را آشفته خاطر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت کشتی های ایرانی به سمت آمریکا وزیر دفاع آمریکا را آشفته خاطر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید