عبدالمهدی: تظاهرات در راستا صحیح واقع شده است، هرگونه تغییر باید ذیل قانون اساسی باشد

به گزارش مجله همراهان، نخست وزیر عراق تاکید نمود تظاهرات این کشور در جهت صحیح خود قرار گرفته است و این اعتراضات اشتباهات انباشته از سال 2003 تاکنون را نمایان کرد.

عبدالمهدی: تظاهرات در راستا صحیح واقع شده است، هرگونه تغییر باید ذیل قانون اساسی باشد

به گزارش به نقل از الجزیره، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق طی سخنانی تاکید نمود که تظاهرات عراق در راستا صحیح خود قرار گرفته است و این تظاهرات اشتباهات انباشته از سال 2003 تاکنون را نمایان کرد.

عادل عبدالمهدی اضافه کرد: قانون اساسی عراق چتری است که همه باید زیر آن باشند که البته باید بخشی از آن تغییر کند و سوال این است که این تغییرات چگونه اجرا گردد.

نخست وزیر عراق توضیح داد: آغاز از مکانیزم های قانون اساسی از جمله تغییر نظام سیاسی روشن ترین راه برای اجرای این اصلاحات است. به دلیل قانون احزاب و انتخابات، میان طرف های قدرت و مردم شکاف ایجاد شده است؛ در انتخابات اخیر به دلیل وجود این شکاف شاهد مشارکت بسیار پایین مردم بودیم. قانون جدیدی را برای انتخابات ارائه نموده ایم تا فرصت برای مستقل ها نیز فراهم باشد. فشار حاصل از تظاهرات موجب شد تا قوانینی که وجود داشتند ولی ساکن بودند اجرایی شوند.

وی با تاکید بر به حق بودن خواسته های معترضان، اضافه کرد: مسالمت آمیز بودن تظاهرات را تایید می کنیم، اما بعضی به دنبال استفاده از آن به عنوان سپر انسانی جهت تخریب هستند. میان کسانی که تظاهرات مسالمت آمیز می نمایند و کسانی که به دنبال تخریب هستند تفاوت قائلیم.

عبدالمهدی گفت: اصلاح قانون اساسی باید برگرفته از خود آن باشد نه اینکه آن را لغو همه چیز را از صفر آغاز کنیم. آتش زدن خانه ها، موسسات و اماکن دیگر به هیچ وجه جزء تظاهرات مسالمت آمیز نخواهد بود. نیروهای امنیتی ما تاکنون حالت دفاعی داشته اند و نه هجومی و از هیچ گلوله ای واقعی استفاده ننموده اند.

نخست وزیر عراق در خاتمه گفت: امکان برگزاری انتخابات زودهنگام بدون انحلال مجلس وجود ندارد؛ اگر دولت استعفا دهد و در تشکیل مجلس جدید تاخیر ایجاد گردد، کشور به حالت معلق درخواهد آمد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 580

به "عبدالمهدی: تظاهرات در راستا صحیح واقع شده است، هرگونه تغییر باید ذیل قانون اساسی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالمهدی: تظاهرات در راستا صحیح واقع شده است، هرگونه تغییر باید ذیل قانون اساسی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید