مصرف نوشیدنی های گرم از بدن در برابر کرونا محافظت می نماید؟

به گزارش مجله همراهان، با گسترش ویروس کرونا علاوه بر مجامع رسمی شایعاتی برای پیشگیری و درمان این ویروس مطرح می گردد که بعضاً عامل سردرگمی و نگرانی مردم می گردد.

مصرف نوشیدنی های گرم از بدن در برابر کرونا محافظت می نماید؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری مجله همراهان، با شیوع سریع ویروس کرونا و جهانی شدن آن علاوه بر مجامع رسمی و تخصصی در گوشه و کنار و به ویژه شبکه های اجتماعی شایعاتی برای پیشگیری و یا درمان کرونا مطرح می گردد که می تواند عامل سردرگمی و حتی نگرانی مردم گردد.

یکی از این شایعات مصرف نوشیدنی های گرم به منظور محافظت در برابر ویروس کرونا است.

بنابر اعلام بعضی از متخصصان هیچ مدرکی مبنی بر این که نوشیدنی های گرم می توانند از ما در برابر عفونت های ویروسی محافظت کند وجود ندارد و حتی یونیسف نیز در اطلاعیه ای انتشار مطالبی درباره خواص محافظتی نوشیدن آب داغ را رد کرد.

نوشیدن مایعات گرم شاید باعث تسکین علائم بیماری های ویروسی همچون کرونا گردد اما این اتفاق عمدتاً به این خاطر است که به افزایش ترشح بزاق و مخاط در دهان و بینی منجر می گردد که التهاب را کاهش می دهند.

باید به این نکته توجه کرد که ویروسی که منجر به عفونت و بیماری شده با مصرف نوشیدنی گرم از بین نمی رود.

درست است که این ویروس می تواند همراه با ترشحات ناشی از سرفه، عطسه و یا لمس سطوح آلوده از راه دهان و بینی وارد بدن گردد و عمدتاً سلول های مجاری تنفسی را درگیر می نماید. این ویروس برای ورود به سلول به آنزیمی احتیاج دارد که در سطح سلول های مجاری تنفسی یافت می گردد.

استنشاق این ترشحات ریز را به طرف ریه ها راهنمایی می نماید جایی که هیچ مایعی به آن دسترسی نخواهد داشت.

آنچه در ارتباط با مصرف نوشیدنی های گرم می بایست مدنظر قرار داد این است که زمانی که ویروس کرونا وارد بدن شده باشد دیگر در برابر دمای شدید مصون است. دمای بدن انسان 37 درجه سانتیگراد است که برای تکثیر و شیوع ویروس بسیار مناسب محسوب می گردد و بعید است که دمای مجاری تنفسی خود را با سر کشیدن نوشیدنی داغ چنان افزایش دهد که باعث نابودی ویروس های ساکن در سلول ها گردد.

4105

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1016

به "مصرف نوشیدنی های گرم از بدن در برابر کرونا محافظت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف نوشیدنی های گرم از بدن در برابر کرونا محافظت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید