نشست سعودی- اماراتی درباره عدن، ابوظبی شروط منصور هادی را رد کرد

به گزارش مجله همراهان، عربستان سعودی و امارات در کوشش برای مهار کردن اختلافات شدید در عدن، نشست مشترکی را ترتیب دادند که خروجی آن، خشم طرف اماراتی از شروط مطرح شده دولت مستعفی یمن بود.

نشست سعودی- اماراتی درباره عدن، ابوظبی شروط منصور هادی را رد کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله همراهان به نقل از رای الیوم، شب گذشته نشستی میان مسئولانی از عربستان و امارات برگزار گردید که در آن ابوظبی بعضی از شروط را قاطعانه رد کرد.

مسئولان یمنی خبر برگزاری نشست سعودی- اماراتی درباره تحولات در عدن را فاش کردند و از دلایل شرط عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن سخن گفتند که این شروط با خشم و مخالفت مسئولان اماراتی همراه شده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس گزارشی اختصاصی منتشر کرد و در آن اظهارات مسئولان یمنی، که آنها را مطلع به پشت پرده مذاکرات در عدن خوانده، نقل نموده است.

مسئولان یمنی تصریح کردند، عربستان سعودی برای امضای توافق صلح میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوبی- که وابسته به ابوظبی است- به شدت فشار می آورد.

این منابع تصریح کردند، مسئولان سعودی و اماراتی دیدارهای جداگانه ای به منظور دستیابی به توافقی بر سر طرح توافق صلح ترتیب دادند.

به گفته این منابع، طرح مذکور قبل از ارائه شدن به عبد ربه منصور هادی و به رهبران شورای انتقالی جنوبی، با هماهنگی عربستان سعودی و امارات تدوین شده است.

این منابع در عین حال افزودند، منصور هادی تعدادی شروط مطرح نموده که عصبانیت و مخالفت شورای انتقالی جنوبی و امارات را باعث شده است.

مهم ترین این شروط این بود که قبل از امضای هر گونه توافقی، شورای انتقالی جنوبی و نیروهایش از تمامی ساختمان ها، پادگان ها و مواضع نظامی است که این شورا کنترل آنها را در دست گرفته است، عقب نشینی نمایند.

از دیگر شروط مطرح شده منصور هادی، اعلام وفاداری شورای انتقالی جنوبی و تمام نیروهای وابسته به آن در مناطق جنوبی به دولت مستعفی در عدن است که با مخالفت این شورا و امارات همراه شده است.

پیش از این نشست، عربستان سعودی بیانیه ای درباره تنش اخیر و رخدادها در عدن و دیگر استان های جنوب یمن و همچنین پیامدهای آن صادر کرد و طرفین درگیر را به مذاکره فراخواند.

عربستان سعودی در این بیانیه از طرف های درگیر و دولت مستعفی یمن خواسته فورا و بدون تأخیر با جدایی طلبان جنوب یمن وارد مذاکره گردد.

در این بیانیه آمده است: هر گونه کوشش برای بر هم زدن امنیت یمن تهدید علیه پادشاهی(سعودی) محسوب شده و با قاطعیت با آن برخورد می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 325

به "نشست سعودی- اماراتی درباره عدن، ابوظبی شروط منصور هادی را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست سعودی- اماراتی درباره عدن، ابوظبی شروط منصور هادی را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید