پاسخ تهران به بیانیه سه کشور اروپایی درباره اورانیوم فلزی

به گزارش مجله همراهان، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهیدات لازم و در مهلت معین شده در قانون انجام خواهد شد.

پاسخ تهران به بیانیه سه کشور اروپایی درباره اورانیوم فلزی

با ما سفر کنید و با سفر به اروپا با تور از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

سعید خطیب زاده در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره بیانیه اخیر سه کشو اروپایی اظهار کرد: بیانیه منتشر شده، بیانیه مشترک سخنگویان وزارت خارجه های این سه کشور بوده و نه بیانیه مشترک وزیران خارجه اما در هر صورت همانگونه که از سوی سازمان انرژی اتمی نیز اعلام شد، بهره برداری از کارخانه فراوری اورانیوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی و فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، دو موضوع کاملاً متفاوت از هم هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: آنچه که آژانس مبادرت به گزارش دهی در خصوص آن نموده است، ناظر بر شروع فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی سوخت پیشرفته تری برای رآکتور تحقیقاتی تهران تحت عنوان سوخت سیلیساید است که ایران دو سال پیش برنامه آن را به اطلاع آژانس رسانده و اخیرا نیز اطلاعات طراحی مربوطه را ارائه نموده است.

خطیب زاده با بیان اینکه در فرآیند فراوری سوخت سیلیساید، اورانیوم فلزی یک محصول میانی است، گفت: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهیدات لازم و در مهلت مشخص شده در قانون انجام خواهد شد.

او با انتقاد از جوسازی های بی اساس در این خصوص اعلام نمود: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون بعضی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می نمایند و این موضوع، منافاتی با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: این فناوری برای ایران که باید نیازهای بیماران خود به رادیوداروها را با بهترین کیفیت تهیه کند، یک الزام است و کاملا از جنبه های بشردوستانه و صلح آمیز برخوردار است.

سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) روز شنبه با صدور بیانیه ای که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد در واکنش به شروع فرآیند فراوری اورانیوم فلزی توسط ایران اظهار داشتند که توجیه معتبری برای استفاده از اورانیوم فلزی توسط ایران وجود ندارد.

این بیانیه با طرح این ادعا که فراوری اورانیوم فلزی به طور بالقوه می تواند پیامدهای نظامی داشته باشد، بدون اشاره به بی عمل اروپایی های نسبت به تعهدات برجامی خود اضافه کرد: ایران وفق برنامه جامع اقدام مشترک متعهد است که به مدت 15 سال درگیر فراوری اورانیوم فلزی و فعالیت های تحقیق و توسعه در این زمینه نگردد.

تروییکا از ایران خواسته اند که اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

چهارشنبه هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که ایران فعالیت تحقیق و توسعه در زمینه طراحی اورانیوم فلزی را برای یک رآکتور تحقیقاتی شروع نموده است.

پس از اعلام آژانس کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان های بین المللی گفت: این فعالیت در سه مرحله انجام می گردد و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی فراوری می گردد.

او اضافه کرد: این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در فراوری سوخت های جدید قرار خواهد داد. وی همچنین اضافه کرد: تمامی این مراحل به اطلاع اژانس رسیده و می رسد و بازرسان اژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه فراوری صفحه سوخت بازدید کردند.

شرح سازمان انرژی اتمی

در همین رابطه دو روز پیش نیز سازمان انرژی اتمی در بیانیه ای به ادعای سه کشور اروپایی پاسخ داد. پاسخی که مشابه پاسخ سخنگوی وزارت خارجه است.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه خود تاکید نمود: این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده 4 قانون بین المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه ننموده است که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت مشخص شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد: برنامه فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) همانطور که در گزارش اخیر آژانس آمده است نخستین بار بیش از دو سال پیش به آژانس ارائه شده است و در طول این مدت نیز در چند مرحله اطلاعات تکمیلی و نهایتاً اطلاعات پرسشنامه طراحی (DIQ) به آژانس ارسال شده است.

این بیانیه یادآوری نموده ک در اوایل دهه 80 طی گزارشی که در آن موقع به آژانس ارائه شد تحقیق و توسعه در رابطه با فراوری اورانیوم فلزی برای مصارف صلح آمیز و متعارف در حد مقدماتی و به میزان اندک با موفقیت صورت گرفته بود.

سازمان انرژی اتمی ایران مطرح نمود: شرح اینکه در فرایند فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) اورانیوم فلزی یک محصول میانی است که در فرآیند فراوری بدون توقف در این مرحله، بلافاصله سوخت پیشرفته (سیلیساید) فراوری می گردد.

این بیانیه اظهار امیدواری کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزییات غیرضرور در گزارشات خود از بروز زمینه های سوء تفاهم جلوگیری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1471

به "پاسخ تهران به بیانیه سه کشور اروپایی درباره اورانیوم فلزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تهران به بیانیه سه کشور اروپایی درباره اورانیوم فلزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید