پیشرفت در مذاکرات صلح سودان، مذاکرات برای رایزنی بیشتر به تعویق افتاد

به گزارش مجله همراهان، مسؤولان خارطوم از پیشرفت در توافق صلح با رهبر جنبش آزادسازی سودان-شمال خبر دادند. این درحالی است که اخباری از تعویق مذاکرات منتشر شده است.

پیشرفت در مذاکرات صلح سودان، مذاکرات برای رایزنی بیشتر به تعویق افتاد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز عربی، مسؤولان سودانی ضمن به تعویق انداختن مذاکرات روز سه شنبه خود با عبد العزیز الحلو، قدرتمندترین رهبر شورشی های جنوب این کشور، اعلام کردند: دو طرف درباره بیش از 75 درصد از چارچوب توافق صلح توافق کردند.

رسیدن به توافقی با جنبش مردمی آزادسازی سودان-شمال به رهبری الحلو گام بزرگی در راستا کوشش برای برطرف درگیری داخلی این کشور از زمان برکناری عمر البشیر در سال 2019 خواهد بود.

سال گذشته میلادی بعضی از شورشیان جنوب و شورشیانی از منطقه دچار تنش شده دارفور در غرب سودان یک توافقنامه صلح را که قرار بود همه جانبه و جامع باشد، امضا کردند.

الحلو که نیروها و مساحت زیادی از استان کردفان جنوبی را در اختیار دارد و همینطور عبدالواحد النور، رهبر بیشتر گروه های فعال در دارفور به توافقنامه یاد شده ملحق نشدند.

تعویق مذاکرات

به گفته بعضی مسؤولان سودانی، دولت انتقالی در این کشور مذاکرات صلح با جنبش مردمی برای آزادسازی سودان-شمال، گروه شورشی در جنوب این کشور را که سال گذشته توافق صلح را امضا نکرد، برای رایزنی های بیشتر به تعویق انداخت.

مسؤولان سودان اواخر مه گذشته مذاکراتبا این جنبش را که در دو استان کردفان جنوبی و نیل آبی فعالیت دارد، در جوبا، مرکز سودان جنوبی از سر گرفتند.

دو طرف مارس گذشته بیانیه اصول را که قرار بود اساس مذاکرات صلح باشد، امضا کردند.

در بیانیه شورای حاکمیتی و انتقالی سودان آمده است: میانجیگران سودان جنوبی تصمیم گرفتند جلسات مذاکره مستقیم میان دولت انتقالی و جنبش مردمی شمال جهت انجام رایزنی های بیشتر درباره مسایل مورد اختلاف دو طرف لغو گردد.

طبق بیانیه یاد شده، دو عضو شورای حاکمیت انتقالی به خارطوم بازگشتند، دو هیات دولت انتقالی و جنبش مردمی شمال در جوبا بیانیه پایانی این دوره و سند ساختار غیرنهایی شامل بندهای توافق و اختلاف نطرهای دو هیات را امضا کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1772

به "پیشرفت در مذاکرات صلح سودان، مذاکرات برای رایزنی بیشتر به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت در مذاکرات صلح سودان، مذاکرات برای رایزنی بیشتر به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید