پیشنهاد مکزیک به مورالس برای اعطای پناهندگی سیاسی

به گزارش مجله همراهان، وزیر خارجه مکزیک اعلام نمود که در صورت درخواست اوو مورالس، کشورش به وی پناهندگی سیاسی اعطا خواهد نمود.

پیشنهاد مکزیک به مورالس برای اعطای پناهندگی سیاسی

به گزارش گروه بین الملل مجله همراهان به نقل از رویترز، مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک بیان نمود که کشورش حاضر است در صورت درخواست اوو مورالس به وی پناهندگی بدهد.

وی با اشاره به اینکه سفارت مکزیک در لاپاز، پایتخت بولیوی، 20 مقام و نماینده بولیویایی را طی چند هفته گذشته پذیرش نموده است این پیشنهاد را مطرح نموده است.

اوو مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود به دنبال اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یک شنبه ترجیح داد برای جلوگیری از خشونتهای بیشتر از سمت خود کناره گیری کند.

آندرس مانوئل لوپز رئیس جمهور مکزیک نیز در حساب توئیتری خود از رفتار مسئولانه مورالس تمجید نموده و گفته است که او برای مقابله با خشونتهای بیشتر علیه مردم کشورش از قدرت کنار رفت.

در عین حال، دولتهای کوبا و ونزوئلا فشارها برای کناره گیری مورالس از قدرت را کودتا علیه وی خوانده و خواهان حمایت جامعه بین المللی از رئیس جمهور منتخب بولیوی شده اند.

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات بولیوی و رای دادگاه عالی این کشور پس از شمارش دستی آرا، اوو مورالس پیروز شده بود با کسب 47 درصد آرا بر رقیبش کارلوس مسا با 36 رصد آرا پیروز گردد.

طبق قانون اساسی این کشور، برای بردن انتخابات در دور اول، هر کاندیدا احتیاج به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا در صورتیکه اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، دارد.

در روزهای گذشته و به موازات تشدید ناآرامی ها در بولیوی، مداخلات آمریکا و متحدانش درباره این انتخابات افزایش یافته بود.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 595

به "پیشنهاد مکزیک به مورالس برای اعطای پناهندگی سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد مکزیک به مورالس برای اعطای پناهندگی سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید