چرا خودرو گران شد؟ ، واردات خودروهای کوچک برای اقشار ضعیف جامعه

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران، یخ بازار خودرو آب شد. خریدارانی که در دو هفته گذشته از بازار خودرو عقب نشینی نموده بودند حالا اما برای انجام معاملات وارد بازار شدند. مصوبه آزادسازی واردات، خودروهای خارجی را در کوتاه مدت حدود هفت درصد مقرون به صرفه کرد اما بعد از مخالفت شورای نگهبان حالا قیمت خودروهای خارجی تقریبا به حالت قبل برگشته است.

چرا خودرو گران شد؟ ، واردات خودروهای کوچک برای اقشار ضعیف جامعه

بعد از خودروهای خارجی، خودروهای ایرانی هم گران شدند! آنالیز ها نشان می دهد امروز سه شنبه (6 مهر 1400) تعداد زیادی از خودروها ایرانی فرایند صعودی گرفتند. قیمت پراید 111 به 152 میلیون تومان و قیمت پراید 131 به 137 میلیون تومان رسید.

در کنار پراید قیمت پژو 207 و پارس فرایند افزایشی داشتند. قیمت پژو 207 به 328 میلیون تومان، 207 اتوماتیک 429 میلیون تومان ثبت شده است. پژو پارس ساده مدل 1400 به 275 میلیون تومان رسید.

فعالان بازار خودرو می گویند قیمت سانتافه 2014 در دو هفته گذشته به قیمت یک میلیارد تومان رسیده بود اما با رد مصوبه واردات این خودرو با قیمت یک میلیارد و 150 میلیون تومان دادوستد می گردد.

واردات خودرو منتفی نشد!

آیا واردات خودروهای خارجی برای همواره منتفی شد؟ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو پاسخ داد: دلیل گرانی خودروهای ایرانی و خارجی منتفی شدن واردات خودرو نیست. بلکه بازار خودرو به بلاتکلیفی مصوبه مجلس واکنش نشان داده است.

مهدی دادفر با اشاره به شرایط بازار خودرو شرح داد: این مصوبه واردات خودرو دیر یا زود اجرا می گردد. این روزها نحوه اجرا از سوی دولت، دغدغه واردکنندگان است. احتمالا این مصوبه در بهمن و اسفند جنبه اجرایی پیدا می نماید و مردم می توانند از بهمن ماه از این مصوبه بهره ببرند.

او اظهار کرد: آثار مثبت مصوبه واردات خودرو را همه می دانند. آثار منفی هم مورد آنالیز قرار گرفته است. بنابراین این بار این مصوبه بهتر از گذشته اجرا می گردد و اما چنانچه این مصوبه تا خاتمه سال اجرا نگردد، شرایط آشفته و تبعات سنگینی برای بازار خودرو دارد.

ممنوعیت واردات خودرو جدی است؟

بعضی واردکنندگان می گویند اجرای این مصوبه تاثیری به حال اقشار ضعیف جامعه ندارد اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو این ادعا را رد کرد و گفت: این ادعا درست نیست. با واردات خودروها با کلاس کوچک می توان خودروهای باکیفیتی را برای مردم فراهم کرد.

این روزها زمزمه تداوم ممنوعیت واردات خودرو جدی تر از قبل شده است. دنیای اقتصاد هم در گزارشی نوشته است: با توجه به رفت وبرگشت مصوبه میان شورای نگهبان و مجلس این گمانه مطرح شده است که مصوبه یاد شده نتواند از گردنه شورای نگهبان عبور کند و تبدیل به قانون گردد. بنابراین ممکن است شاهد مسدود ماندن راستا واردات خودرو به کشور باشیم.

حال باید منتظر ماند و دید که برنامه دولت برای آزادسازی واردات خودرو چقدر جدی می تواند باشد؟ آیا این بحث مطرح شده تنها جوسازی برای ترکیدن حباب قیمت خودروها بوده یا واقعا در این دوره برنامه جدیدی خواهند داشت؟

برای مطالعه بیشتر خبر خودروهای خارجی چقدر مقرون به صرفه شد؟ را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1852

به "چرا خودرو گران شد؟ ، واردات خودروهای کوچک برای اقشار ضعیف جامعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خودرو گران شد؟ ، واردات خودروهای کوچک برای اقشار ضعیف جامعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید