این خانه ها انرژی مثبت دارند، سرپناهی از جنس خورشید

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران، یک دهه قبل کسی تصور نمی کرد استفاده از پنل های خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز ساختمان به چنین روند عظیمی تبدیل شود. در ابتدا بیشتر اوقات از پنل های خورشیدی برای خانه هایی در مناطق دورافتاده استفاده می شد. اما با گسترش فناوری های خورشیدی و پیشرفت فناوری های مربوط به تولید پنل ها، اکنون بسیاری از سازه های شهری نیز با پنل های خورشیدی ساخته می شوند.

این خانه ها انرژی مثبت دارند، سرپناهی از جنس خورشید

این ساختمان ها از انتشار گازهای گلخانه ای کم می کنند و برخی از این سازه ها ظرفیت عظیمی برای تولید برق دارند. علاوه بر تامین نیازهای خود، باقیمانده برق تولیدی را به شبکه توزیع منتقل می کنند.

درهمین راستا شیوه خاصی از معماری شکل گرفته که معماری خورشیدی نام گرفته است. در این شیوه ساختمان با در نظر دریافت انرژی خورشید به عنوان یک منبع تجدیدپذیر برای تامین برق ساخته می شود. در این نوع معماری استفاده از پنل های خورشیدی روی سقف سازه مرسوم است و بخشی عظیم یا تمام برق مورد نیاز ساختمان به وسیله این انرژی تامین می شود.

با توجه به گسترده شدن روند استفاده از انرژی خورشیدی در ساخت خانه ها در اینجا به برخی از پروژه های جالب ساختمان های خورشیدی اشاره می کنیم:

نخستین ساختمان انرژی صفر اونتاریو

شهر بندری هامیلتون در کانادا واقع در ایالت اونتاریو نخستین ساختمان انرژی صفر خود را افتتاح کرده است. این ساختمان به نام Joyce Centre for Partnership and Innovation در کالج موهاک ساخته شده است. این ساختمان خورشیدی بزرگترین ساختمان اداری انرژی صفر در کانادا است. این سازه با بودجه 54 میلیون دلار و در مساحت 96 هزار فوت مکعب ساخته شده است. در این ساختمان برق مورد نیاز کلاس های درسی و آزمایشگاه ها همه با انرژی خورشیدی تامین می شوند.

برق مورد نیاز ساختمان مذکور با 2 هزار پنل خورشیدی تامین می شود که روی بال های بالای طبقه چهارم ساختمان نصب شده اند. علاوه برپنل های خورشیدی در این سازه 28 چاه زمین گرمایی، یک سیستم جمع آوری آب باران با قابلیت ذخیره 342 هزار لیتر آب واقع شده است.

جزیره خورشیدی در مالدیو

شرکت طراحی CAA Architectcts برای طراحی یک ساختمان نوآورانه که از انرژی های پاک استفاده می کند برنده مسابقه توسعه منطقه تجاری فروگاه مالدیو شده است. این طرح برای توسعه قسمت شرقی جزیره Hulhumale ارائه شده است.

طرح مذکور با الهام از طبیعت، اقیانوس را به شهر متصل می کند. سقف سازه های این طرح با گیاهان و پنل های خورشیدی پوشیده شده است. این پنل ها می توانند تمام انرژی مورد نیاز سازه را تولید کنند.

این طرح توسط شرکت Beijing Urban Construction Group Co با همکاری دولت مرکزی مالدیو ساخته می شود و نمونه ای از شهرهای حافظ محیط زیست است. گرمایش دنیای و افزایش سطح دریا از نگرانی های اصلی ساکنان مالدیو به حساب می آیند. در راستای این نگرانی ها ساختمان های این پروژه مجهز به سیستم های تولید انرژی هستند تا از اتکا به سوخت های فسیلی در جزیره کاسته شود.

پنل های خورشیدی روی سقف ساختمان ها و سازه های خیابان ها نصب می شود. علاوه بر آن این پروژه از انرژی امواج نیز استفاده می کند. به این ترتیب انرژی خورشیدی و امواج بیش از 70 درصد برق مورد نیاز پروژه را تامین می کنند. این طرح در 2021 میلادی تکمیل می شود.

خانه روستایی خورشیدی در هلند

به تازگی در منطقه Rijssen هلند یک خانه خورشیدی ساخته شده که طراحی نوین و بسیار کارآمد دارد. این طرح با الهام از مناطق روستایی ساخته شده است. خانه مذکور Erve BE نام دارد و تمام برق مورد نیاز آن با انرژی خورشیدی تامین می شود.

این خانه خورشیدی شامل یک ساختمان اصلی و دو واحد کوچک تر است. یکی از مهمترین شاخصه های این ساختمان طراحی کف و سقف آن است که به نظر می رسد با محیط درهم آمیخته اند. این ساختمان برای کاهش استفاده از انرژی روی یک چارچوب از جنس الوار ساخته شده و عایق بندی محکمی دارد. همچنین یک سیستم مخفی پنل های خورشیدی به تامین برق خانه کمک می کند.

مهمانخانه خورشیدی در سن دیگو

مهمانخانه ای در ساحل مون لایت در نزدیکی سن دیگو طرح تازه ای دارد. این مهمانخانه با توجه به استانداردهای WELL Building ساخته شده و روی بهبود سلامت مهمانان متمرکز است.

این مهمانخانه از مصالح و چوب های بازیافتی ساخته شده است. همچنین پنل های خورشیدی بیش از 90 درصد الکتریسیته مورد نیاز ساختمان را تامین می کنند. در این سازه از سیستم های فیلتر قدرتمند آب و هوا استفاده شده است.

بازسازی خانه خورشیدی برای افراد بی خانمان

بخش خدمات منابع انسانی کمبریج با همکاری شرکت HMFH Architects به تازگی با همکاری یکدیگر یک خانه قدیمی را بازسازی کرده اند. این خانه متعلق به قرن نوزدهم، قرار بود تخریب شود اما اکنون مسکنی ایمن شده که در آن به حفظ محیط زیست توجه شده است.

این سازه در سال 1885 میلادی ساخته شد اما در گذر زمان فرسوده شد. شهرداری سن دیگو این ساختمان را خرید و با تغییراتی در داخل خانه آن را به 10 واحد تقسیم کرد. این مسکن به طور موقت در اختیار افراد نیازمند قرار می گیرد و هر واحد آن دارای حمام و دستشویی جداگانه برای یک خانواده 4 نفره است. هر طبقه یک آشپزخانه و اتاق ناهارخوری دارد که ساکنان می توانند به طور اشتراکی از آن استفاده کنند.

طرح این ساختمان حافظ محیط زیست است. درهمین راستا روی سقف آن پنل های خورشیدی نصب شده تا الکتریسیته مورد نیاز خانه تامین شود. علاوه بر آن از سیستم های مخصوص برای کاهش نیازهای سرمایشی و گرمایشی استفاده شده است.

کارخانه خورشیدی بازسازی شده در سریلانکا

گواهینامه Passive House یکی از مهمترین استانداردهای معماری مبتنی بر مصرف کم انرژی است. مرکز استار اینوویشن در سریلانکا نیز با توجه به مقررات این گواهینامه ساخته شده است.

یک شرکت معماری نیویورکی این سازه خورشیدی را ساخته است. این پروژه در اصل یک ساختمان قدیمی است که به یک واحد تولیدی با گواهینامه Passive House تبدیل شده است. در حال حاضر فقط دو کارخانه در دنیا با این استاندارد تولید شده اند. این سازه 25 درصد کمتر انرژی مصرف می کند.

مدرسه خورشیدی در کپنهاگ

به تازگی از طرح اولیه مدرسه ای در کپنهاگ رونمایی شده است. این مدرسه در زمینی به مساحت 9819 مترمربع ساخته می شود و به بچه ها برداشت محصول و آشپزی را آموزش می دهد. روی سقف این مدرسه یک باغچه ساخته شده است. علاوه بر آن پنل های خورشیدی و طیفی از فناوری های صرفه جویی در مصرف انرژی نیز در آن به کار می رود.

فضای داخلی و خارج این مدرسه طوری طراحی شده اند که با یکدیگر در ارتباط باشند. این سازه با توجه به قوانین صرفه جویی در مصرف انرژی دانمارک ساخته می شود و به همین دلیل در آن از سیستم تهویه طبیعی، نورپردازی با نور طبیعی و عایق بندی عمیق استفاده شده است.

احداث دومین ساختمان اداری انرژی مثبت دنیا در نروژ

یک ساختمان اداری در نروژ بازسازی شده که می تواند بیش از مصرف خود انرژی تولید کند. ساختمان Powerhouse Kjørbo نزدیک اسلو واقع شده است. این نخستین ساختمان انرژی مثبت نروژ است. همچنین نخستین ساختمان انرژی مثبت بازسازی شده در دنیا به حساب می آید.

Powerhouse Kjørbo کنسرسیومی در شرکت ها است که ساختمان های انرژی مثبت می سازد. ساختمان انرژی مثبت، سازه ای است که انرژی که پس از ساخت و در مرحله عملیاتی تولید می کند بیش از مقداری است که برای تولید مصالح و ساخت آن به کاررفته است.

این سازه در حقیقت دو ساختمان با مساحت های 2600 مترمربع است که در Bærum ساخته شده است. مصرف انرژی ساختمان قبل از بازسازی حدود 650 هزار کیلووات برساعت در سال بود. اما پس از بازسازی پیش بینی می شود انرژی مورد نیاز آن سالانه 100 هزار کیلووات برساعت کاهش یابد.

انرژی سازه به وسیله پنل های خورشیدی تامین می شود که طبق تخمین ها می توانند سالانه بیش از 200 هزار کیلووات ساعت برق تولید کنند. همچنین مازاد برق به شبکه توزیع ارسال می شود. از سوی دیگر هدر رفت گرما نیز در ساختمان کاهش می یابد.

مهدکودک با 1100 پنل خورشیدی در سوئیس

در سوئیس یک مدرسه و مهدکودک با الوارهای چوبی ساخته شده که از محیط زیست حفاظت می کند. شرکت معماری Skop این سازه را طراحی کرده است. مدرسه مذکور در منطقه ای مسکونی ساخته شده و با وجود 1100 پنل خورشیدی می تواند برق مورد نیاز مدرسه و حتی 50 خانوار اضافی را تامین کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 550

به "این خانه ها انرژی مثبت دارند، سرپناهی از جنس خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خانه ها انرژی مثبت دارند، سرپناهی از جنس خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید