تپه 7هزارساله حصار گنج پنهان دامغان است

به گزارش مجله همراهان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: محوطه تاریخی 7هزارساله تپه حصار گنج پنهان شهرستان دامغان است.

تپه 7هزارساله حصار گنج پنهان دامغان است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال روز دوشنبه 9 تیرماه در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان،افزود: ساماندهی این محوطه تاریخی که از جمله جاذبه های فاخر استان است، زمینه ثبت جهانی این محوطه را فراهم می نماید.

او سامان دهی تپه حصار و چشمه علی دامغان را در جذب جهانگرد به شهرستان دامغان و استان سمنان موثر دانست و گفت: این دو جاذبه، می توانند از عوامل مهم پیشران توسعه جهانگردی در این استان باشند.

جمال بر توجه به شرایط و ضوابط حفاظتی محوطه تپه حصار دامغان تاکید نمود و گفت:برای ساماندهی این محوطه 20 میلیارد ریال اعتبار از محل دور دوم سفر ریاست جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است.

او افزود:این اعتبار برای اجرای طرح ساماندهی این تپه تاریخی شامل محوطه سازی، نصب تابلو، احداث سایت موزه، حصاربندی و... اختصاص یافته است.

جمال با اشاره به اینکه پایگاه باستان شناسی استان سمنان نیز از محل این اعتبار در مجموعه تپه حصار ساخته می شود، گفت:لازمه اجرای طرح سامان دهی محوطه این تپه تاریخی، امضای تفاهم نامه با معارضین کشاورزان حاشیه این مجموعه برای آزاد سازی زمین ها است.

جمال افزود:ساماندهی محوطه تپه حصار دامغان با هدف ثبت این اثر تاریخی در فهرست سازمان جهانی یونسکو انجام می شود.

تپه حصار دامغان در ردیف پنج تپه عصر آهن جهان واقع شده است و در حاشیه جنوبی شهر دامغان واقع شده است.

این تپه باستانی یکی از مهم ترین محوطه های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است. قدمت این محوطه باستانی به 7500 سال قبل برمی شود و سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا سرانجام عصر مفرغ را در خود نهان دارد. در دوره ساسانی، ساختمانی عظیم و دارای گچ بری های زیبا در حدود 200 متری تپه حصار ساخته شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1133

به "تپه 7هزارساله حصار گنج پنهان دامغان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه 7هزارساله حصار گنج پنهان دامغان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید