خبرنگاران درس پایتخت برای بازسازی بناهای تاریخی

به گزارش مجله همراهان، تهران- خبرنگاران- در همین روزهایی که قرنطینه همه مان را خانه نشین نموده بود، مجموعه های تازه ای از تلویزیون پخش می شد. درست مثل سال های قبل پایتخت باز همیک سر و گردن از همه شان بالاتر بود. اما سال جاری درسی برایمان داشت که اگر به خوبی به آن توجه کنیم، می تواند در توسعه میراث فرهنگی وبازسازی بناهای تاریخی به یاری مان بیاید.

خبرنگاران درس پایتخت برای بازسازی بناهای تاریخی

جهت دریافت خدمات شرکت بازسازی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بگذارید اول یه مروری داشته باشیم و بعد دوباره به مجموعه پایتختبازگردیم. ناگفته پیداست که از عواملی که می توان احیای بناهای تاریخیرا با آن به موفقیت رساند، جریان سازی فرهنگی یا زنده کردن یک روایتتاریخی است.

شاید بد نباشد که از زاویه دیگری به مجموعه پایتخت 6 نگاه کنیم. شایددر نگاه اول اعتراف کنیم که پس از تماشای آن، جای خالی خشایار الوندرا بیشتر احساس کردیم. انگار نویسندگی او باعث شده بود که پایتختبرای مردم جذاب گردد. پایتخت هنوز هم یک سر و گردن از دیگر مجموعه ها بالاتر است اما نبود روایت یک دست که سال های قبل آن را دنبال می کرد، بیشتر به چشم می آید.

حالا برگردیم به مساله بناهای تاریخی. مثالی که برای مجموعه پایتخت زدیم را می توانیم به احیا و تبدیل و تغییر کاربری بناهای تاریخی تعمیمدهیم. در اینکه گذشته و تاریخ کشورمان برای گردشگری جذاب استشکی نیست.

وقتی از این غنای تاریخی برای حوزه گردشگری و یابازسازی بناها به کار می بریم ممکن است در حین جذابیت، تلخی هایی داشته باشد. احیا و تغییر کاربری باید الزاما بر اساس محتوا و سناریو باشد. این سناریو نیازمند عوامل، بازیگران و کاربلدهایی است تا اینتغییر کاربری ماندگار گردد. طرح مطالعاتی و مرمتی احیا و تغییر کاربریدر بناهای تاریخی، اگر همراه با پیوست اجتماعی فرهنگی نباشد نه تنها زیبندگی و اصالت و تاریخ بنا را به نمایش نمی گذارد، بلکه تفاوتی باکاربری های امروزی صنعت گردشگری ندارد. البته تفاوت دارد؛ نه آن زیبایی کاربری های امروزی را دارد، نه غنای تاریخی دارد.

در میان تمام بناهای مرمت شده و یا تغییر کاربری داده شده، قطعاآنهایی برای شما جذابیت دارند که دارای یک روایت، یک تاریخ و داستان زنده هستند. رویدادهای فرهنگی، منوی پذیرایی براساس تاریخ و ... که توسط یک سناریو نویس فرهنگی تدوین می گردد باید یک کارگردانی حرفه ای گردد تا نمایانگر ماندگاری این تغییر کاربری باشند و در صنعتی که گاه ردای فرهنگی بر تن دارد و گاه ردای مالی، تغییر کاربری بناهای تاریخی و بهره گیری از سناریو فرهنگی و اجتماعی ماهیت صنعت گردشگری را به وضوح به نمایش می گذارد.

حالا در نظر بگیرید پس از مدتی سناریو نویس فرهنگی از طرح بهره برداری بنای تاریخی کنار برود، چه اتفاقی می افتد؟ بنای تاریخی که براساس یک روایت فرهنگی و فرهنگی مرمت شده است با همان کارگردانویا به تعبیر مالی سرمایه گذار در حال ادامه فعالیت باشد داستانی واتفاقی همانند پایتخت شش خواهد افتاد و رفته رفته محبوبیت و مقبولیت رادر طی زمان از دست خواهد داد و کارمرد مالی آن هم به مشکل خواهد خورد چون برای مخاطب دیگر آن جذابیت و مقبولیت را ندارد وطرحی ماندگار در ذهن مخاطب نخواهد بود.

البته این نکته را هم باید افزود که نه تنها در احیا بلکه در بازه زمانیبهره برداری بیشتر به نویسنده و سناریو نویس نیازمندیم تا بر اساس خط فکری فرهنگی ثابت اما انعطاف پذیر و جوابگو در برابر نیازهای عمومی و به روز مخاطبین باشیم و سناریویی که علاوه بر کارکرد فرهنگی کارکرد مالی را هم تضمین می نماید و در این صورت است که مخاطب علاقه مند به دنبال کردن این تغییر کاربری خواهد بود و می توان انتظار داشته همچون پایتختی که خشایار الوند محبوب و ماندگار نموده بود در میان مخاطبین ماندگار باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 875

به "خبرنگاران درس پایتخت برای بازسازی بناهای تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درس پایتخت برای بازسازی بناهای تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید