دستورالعمل جدید بازار پایه منابع را از بازار سرمایه خارج نمی کند

به گزارش مجله همراهان، یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بازده 40 درصدی این بازار از ابتدای سال 1398، گفت: با اعمال قانون جدید بازار پایه، منابع از بازار سرمایه خارج نمی گردد چراکه بازارهای سکه ارز و طلا از ابتدای سال بازدهی منفی داشتند و بازار مسکن نیز در رکود به سر می برد؛ در نتیجه تنها بازار نقدشونده که می توان ریسک آن را کنترل کرد، بازار سرمایه است.

دستورالعمل جدید بازار پایه منابع را از بازار سرمایه خارج نمی کند

فردین آقا بزرگی در گفت وگو با مجله همراهان در پاسخ به این که آیا اصلاحات دستورالعمل جدید بازار پایه سبب خروج نقدینگی از بازار سرمایه می گردد، اظهار کرد: خیر، این طور نیست. این موضوع محتمل است سبب گردد که منابعی از بازار پایه خارج گردد اما این منابع از بازار سرمایه خارج نمی گردد بلکه مسلما آن بخشی از منابع فعالان بازار پایه که از این بازار محتمل است خارج گردد، به مرور زمان وارد دیگر بازارهای بورس و فرابورس به جز بازار پایه خواهد شد.

وی در پاسخ به این که آیا هیچ احتمالی ندارد که بخشی از منابع خروجی از بازار پایه به سمت بازارهایی همچون طلا، ارز یا مسکن برود؟ گفت: مسلما خیر. هیچ منابعی از بازار سرمایه خارج نمی گردد. اکثر کسانی که در بازار پایه فعالیت می نمایند، مفاهیم ریسک و بازده را متوجه می شوند. ما می دانیم که بازارهایی مثل سکه، طلا، ارز و مسکن از ابتدای سال بازدهی نداشتند و به دلیل شرایط آن بازارها تنها راه سرمایه گذاری نقد شونده و کم ریسک برای منابعی که در بازار پایه بودند، بازارهای دیگر بورس یا فرابورس می روند. تجربه نشان داده که بخشی از این افراد صنایعی که در بازار سرمایه، سرمایه گذاری نموده اند را تغییر می دهند و به هیچ وجه سرمایه خود را از بازار سرمایه خارج نمی نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: تجربه دو روز معاملاتی گذشته هم این موضوع را اثبات کرد چرا که با محدود شدن بازار پایه و تمام سهام های بنیادی آغاز به حرکت کردند و شاهد صف خرید شدند. همین که در ابتدای معاملات روز گذشته به یک باره بیش از 6000 واحد شاخص بورس رشد کرد، به این دلیل بود که نقدینگی از بازار پایه فرابورس به دیگر بازارهای بورس و فرابورس رفت.

آقا بزرگی ادامه داد: در این پروسه منابعی از بازار سرمایه خارج نمی گردد. تصمیم درستی درباره بازار پایه گرفته شده است و بزرگترین آفت این تصمیم می تواند این باشد که دگرگونش نمایند. ما در ماه های گذشته شاهد این بودیم که به علت اعتراضات بعضی از افراد دستور العمل جدید را هنوز ابلاغ نشده یک بار تغییراتی در آن لحاظ کردند. در آن جلسات تعدادی کارشناس نقطه نظراتشان را در این مورد اعلام کردند و اصلاحاتی صورت گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: بازارهای سکه، دلار و مسکن برای سرمایه گذاران جذابیت ندارد چرا که بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون 40 درصد بازده به سرمایه گذاران داده اما بازار سکه، ارز و مسکن با بازدهی منفی هم رو به رو بوده، پس اصلا منطقی نیست که شخصی ادعا کند که منابع بازار پایه به این بازارها می رود. باید توجه کنیم که سایر بازارها قانومند و نقد شونده نیستند. در حال حاضر مقام ناظر به نوعی به فعالان بازار پایه می گوید که این سهم هایی که شما به دنبال آن رفتید، امکان دارد در بلند مدت به سرمایه شما آسیب بزند.

وی تاکید نمود: بعضی از شرکت ها در بازار پایه روندی رو به اضمحلال داشتند و از گردانه توجیه مالی خارج شده است و مقام ناظر با اجرای دستورالعمل جدید افراد را به نوعی از این موضوع مطلع می نماید و سبب می گردد منابع به سمت بازارهای کم ریسک تر در بورس و فرابورس روانه گردد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: حقیقت این است که در حال حاضر مکانی متعارفی برای سرمایه گذاری غیر از بازار سرمایه وجود ندارد. مثلا با شرایط رکودی و عدم نقدشوندگی بخش مسکن سرمایه گذاری در مسکن یکی از ناهنجارترین گزینه برای یک سرمایه گذار است. حتی شرکت های بزرگ دولتی از سرمایه گذاری در این بخش منع شده اند.

وی اضافه نمود: تصمیم درست این است که چون بازار پایه ریسک بالایی دارد و باید دامنه نوسان کمتری داشته باشد. در نتیجه باید این تصمیم درست باید اعمال گردد.

آقا بزرگی اضافه نمود: طبق قانونی که برای بازار پایه اعمال می شد، دامنه نوسان سهام شرکت های در این بازار می توانستند 10 درصد نوسان قیمت داشته باشند؛ این شرکت ها در سامانه معاملاتی بورس داد و ستد می شدند ولی متاسفانه این شرکت های بازار پایه ای، قید و بندهایی که شرکت هایی که در بازار اول و دوم بورس دارند را نداشتند، در نتیجه این بازار احتیاج به اصلاحات دارد و دستورالعمل جدید در راستای همین اصلاحات است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 326

به "دستورالعمل جدید بازار پایه منابع را از بازار سرمایه خارج نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل جدید بازار پایه منابع را از بازار سرمایه خارج نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید