مدرسه تقوی، اولین مدرسه دخترانه گرگان

به گزارش مجله همراهان، این بنای تاریخی که در محدوده شهر تاریخی استرآباد (گرگان) قرار گرفته است متعلق به اواخر قاجاریه بوده و در 25 اسفندماه 1380 با شماره 5420 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدرسه تقوی، اولین مدرسه دخترانه گرگان

طبق تحقیقات میدانی و تطبیق آن با اسناد تاریخی دوره های کارکرد بنای مدرسه تقوی کنونی که در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) واقع شده است، تعیین شد که این بنا سال های قبل از 1307با کاربری منزل مسکونی، سال های 1307 تا 1322 با کاربری مدرسه، سال های 1337 تا 1342 با کاربری مسکونی، سال های 1343تا 1345 متروکه، سال 1345 تا 1346 با کاربری زایشگاه از 1346 تا سال1381 متروکه و از سال 1382 نیز به تملک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت درآمده و بازسازی شده است.

این مدرسه دارای حیاطی به مساحت 1398مترمربع و متشکل از دو بخش شمالی و جنوبی است. حیاط شمالی دارای دو باغچه تخم مرغی شکل و یک حوض عظیم بیضی شکل است که در گوشه شرقی آن، آشپزخانه بنا، مشتمل بر سه اتاق تودرتو و در قسمت غربی آن بقایای یک ساخت وساز دیده می گردد که محل قرارگیری سرویس بهداشتی بنا بوده است. حیاط جنوبی نیز دارای پنج باغچه مستطیل و یک حوض کوچک است.

با توجه به سونداژهای صورت گرفته بنا اصلاً پی نداشته و مستقیم بر روی خاک های آبرفتی و واریزی نهاده شده است. وجود گربه رو در زیر کف اتاق های طبقه همکف برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از تمهیداتی است که به طور دقیق در این بنا اجرا شده است.

نقشه این بنا مستطیلی شکل و شامل 15 اتاق که 8 اتاق آن در طبقه همکف و 7 اتاق در طبقه اول قرارگرفته است. اتاق ها که مهم ترین عنصر سازنده این پلان هستند به صورت قرینه در دو محور شمالی -جنوبی و شرقی- غربی در دو طرف تقسیم شده اند. پلان بنا با تمام سادگی از ریتم و آهنگی یکنواخت در همه فضاهای معماری برخوردار است و بر اساس مدل خاصی ساخته شده است.

پوشش سفالین سقف آخرین عنصری است که در نما ظهور پیدا می نماید. سقفی که بر روی خرپاهای چوبی پایدار شده است و با حجم های سفالین تودرتو پوشیده شده تا از نفوذ باران به درون بنا جلوگیری کند.

بنا به علت متروکه ماندن در طی سال های متمادی آسیب های زیادی دیده که مهم ترین آن مشکل سازه ای بنا بود که منجر به نشست، خروج از محور جرزها و... شده و نیازمند استحکام بخشی سازه ای بود، پس از مطالعات لازم و تصویب طرح آن در کمیته فنی وزارتخانه در سه مرحله شامل استحکام بخشی پی، جرزها و ملات کشی برای اولین بار در شمال کشور انجام شد.

از مهم ترین عملیات صورت گرفته پس از استحکام بخشی سازه ای، اجرای پوشش ایزوگام بر روی تخته کوبی به منظور بالا بردن عمر سقف های سفالی بود که برای اولین بار در این بنا انجام شد و پس از تأیید در بناهای دیگر نیز مورد استفاده نهاده شد.

یکی دیگر از عملیاتی که در این پروژه برای اولین بار در بناهای تاریخی استان و در بخش اجرای عملیات تأسیسات الکتریکال و مکانیکال بازسازی رقم خورد، استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی vrf به منظور حفظ زیبایی های بصری بنا بوده است.

عملیات بازسازی و بازسازی بدنه های داخلی و خارجی، در و پنجره ها، محوطه سازی، سرویس بهداشتی و... فضاهای خدماتی مجموعه از سال 1382 تا 1392 در چندین فاز با هدف حفظ اصالت و تمامیت بنا اجرا شد.

در نهایت این بنا در سال 1392 با کاربری مکان اداری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گلستان به بهره برداری رسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1586

به "مدرسه تقوی، اولین مدرسه دخترانه گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه تقوی، اولین مدرسه دخترانه گرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید