آتش سوزی و جنگ، عامل تخریب قلعه باستانی لیسار گیلان بوده است

به گزارش مجله همراهان، یافته ها و پژوهش باستان شناسی که به منظور مشخص عرصه، پیشنهاد حریم و مرمت قلعه لیسار در گیلان انجام شد، نشان داد این قلعه براثر آتش سوزی و جنگ تخریب شده است.

آتش سوزی و جنگ، عامل تخریب قلعه باستانی لیسار گیلان بوده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید مهدی میرصالحی سرپرست پروژه مشخص عرصه، پیشنهاد حریم و مرمت قلعه لیسار با اعلام این خبر گفت: این قلعه در 15 کیلومتری شمال شهرستان تالش در کنار جاده اصلی مواصلاتی رشت به آستارا قرار گرفته است.

او اضافه نمود: قلعه لیسار بر روی تپه ای طبیعی به ارتفاع تقریبی 60 متری از سطح دریای کاسپین قرارگرفته و در دو بخش ارگ مرکزی و باروی محافظ ارگ ساخته شده است.

میرصالحی بابیان این که مصالح به کاررفته در این سازه، سنگ قلوه ای سرخ رنگ از نوع سنگ خارا از رودخانه لیسار بوده است، اظهار کرد: آجرهای به کاررفته در این بنا از نوع خشتی به ابعاد مختلف بوده که با ملاط ساروج به یکدیگر متصل شده است.

او ویژگی های این بنا را وجود دو آب انبار بزرگ و کوچک در جوار ارگ دانست و توضیح داد: آب انبار بزرگ در ضلع شمالی و آب انبار کوچک در ضلع غربی قرار گرفته است.

به گفته سرپرست پروژه مشخص عرصه، پیشنهاد حریم و مرمت قلعه لیسار آب این آب انبارها از نزولات جوی باران به دست می آید که با توجه به اندود ساروج که بر دیواره آب انبارها مشاهده می گردد، باعث پاره شدن دیواره آن ها شده، به این ترتیب آب های ذخیره شده در آب انبارها نگهداری می شده است.

او اشیاء به دست آمده در این قلعه ازجمله سفال های لعاب دار و بدون لعاب در رنگ ها و اشکال مختلف را نشان دهنده تنوع اشیای موجود در این سازه دانست و توضیح داد: از دیگر اشیای به دست آمده در این محوطه می توان به سکه مسی (فلوس) مربوط به دوره اتابکان آذربایجان اشاره نمود.

میرصالحی گفت: اتابکان آذربایجان درواقع جانشینان سلاجقه محسوب می شدند که در اواخر دوره سلجوقی در منطقه آذربایجان و شمال غرب ایران فرمانروایی می کردند.

او اعلام نمود: با توجه به آثار به دست آمده در این محوطه می توان این طور نتیجه گرفت که با یک محوطه و سازه سلجوقی روبرو هستیم.

سرپرست پروژه مشخص عرصه، پیشنهاد حریم و مرمت قلعه لیسار به نحوه سقوط این قلعه اشاره نمود و اضافه نمود: آثار سوختگی در جای جای این قلعه به هنگام کاوش باستان شناسی قابل مشاهده بود و وجود یک ظرف مملو از غذا شامل استخوان پرندگان که به صورت برگشته به دست آمده بود نشان دهنده مأمور بودن این قلعه تا آخرین لحظه قبل از آتش سوزی است.

او گفت: طی مراحل بعدی کاوش، به دست آمدن سر پیکان جنگی نشان دهنده تخریب این قلعه و آتش سوزی کلی براثر یک جنگ و درگیری بوده که به مرورزمان پس از رویش گیاهان در زیرخاک مدفون شده است.

سرپرست هیئت کاوش توضیح داد: این سازه پس از کاوش باستان شناسی هم اکنون در دست مرمت است و در آینده به منظور ایجاد یک سازه تاریخی برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شده که اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در این خصوص با سازمان های ذی ربط در حال مذاکره است

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 478

به "آتش سوزی و جنگ، عامل تخریب قلعه باستانی لیسار گیلان بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی و جنگ، عامل تخریب قلعه باستانی لیسار گیلان بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید