تور ارزان ایتالیا: ابر آتشفشان های فعال ایتالیا را بشناسید

به گزارش مجله همراهان، ایتالیا منبع ابر آتشفشان های فعالی است که هر لحظه امکان جوش وخروش در آن ها وجود دارد. این آتشفشان ها از زمان قدیم تا به امروز فعالیت های زیاد و چشمگیری داشته اند.

تور ارزان ایتالیا: ابر آتشفشان های فعال ایتالیا را بشناسید

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

در غرب ناپلس یا ناپل (Naples)، منطقه ای در ایتالیا، مخروط های زیادی با دهانه های باز به چشم می خورد. بخار و گاز سولفور به طور مداوم از میان شکاف ها و دهانه های مخروط ها تخلیه می شوند. این شواهد نشان دهنده این است که درون زمین غوغایی برپا است و این ابر آتشفشان ها هر روز در حال بیشتر و قوی تر شدن هستند.

Phlegraean Fields، نام منطقه ای در غرب ناپل است که مخروط های آتشفشانی فعال در آن قرار دارند. اولین فوران مواد مذاب در این منطقه حدودا به 39 هزار سال پیش باز می گردد که دانشمندان معتقد هستند تغییرات آب و هوایی ایجاد شده بعد از فوران این آتشفشان ها موجب از بین رفتن آخرین نئاندرتال ها شد. انسان های نئاندرتال را می توان آخرین حلقه زنجیره اجداد انسانی ما دانست که هزاران سال پیش برای همواره منقرض شدند.

خاکستر های حاصل از فوران آتشفشان به دور ترین نقاط حتی گرینلند هم رفته و در میان یخ و یخچال های طبیعی همان طور محفوظ مانده اند. در رشته کوه های قفقاز در جنوب روسیه، در غار ها، لایه هایی از این خاکستر ها همراه با استخوان های نئاندرتال و مصنوعات کشف شده است.

Phlegraean Fields در زمان رومی ها، منطقه ای محبوب برای گذراندن تعطیلات و استراحت بوده است. در ساحل شمال غربی خلیج ناپل، شهری پر رفت و آمد با نام Baiae وجود داشت که در آن ویلا های لوکس و مدرن تابستانی مربوط به زمان رومیان باستان و ثروتمند قابل مشاهده بود. بخش بزرگی از ویرانه های Baiae در حال حاضر زیر آب قرار گرفته است، زیرا بر اثر فعالیت های آتشفشانی این شهر لوکس غرق شده است.

بین 8000 و 1700 سال قبل از میلاد، 13 فوران ماقبل تاریخ وجود داشته که میانگین آن ها در مقیاس بزرگی بوده است. در تاریخ ثبت شده که اولین فوران آتشفشان در سال 1198 مشاهده و اتفاق افتاده است. این فوران کم و کوچک بوده و آسیب زیادی وارد ننموده است. در سال 1538، آتشفشان دوباره در طول یک دوره هشت روزه فوران کرد و مواد کافی برای ایجاد یک تپه با ارتفاع 400 فوت استخراج شد. نیروی این فوران چنان قدرتمند بود که با درختانی تا فاصله پنج کیلومتری نیز بر خورد نموده بود. علاوه بر این، شواهدی نیز وجود دارد که زمین در اطراف این منطقه چندین بار بالا آمده و خشک شده است.

پدیده عجیبی نیز در قرن هجدهم رخ داد، پادشاه آن موقع ناپل، یعنی چارلز دستور حفر یک بازار در نزدیکی ساحل و در شهر پوزولی (Pozzuoli) را داد. در نزدیکی سه ستون سنگ مرمری این بنا، نوار های وجود دارد که از نرم تنان دریایی ساخته شده است. در زمان ساخت، این ستون ها 20 فوت بالا تر از سطح دریا قرار داشتند. ظاهرا، ستون هایی که در ابتدا بالای سطح آب قرار داشتند، بر اساس تغییرات و فعالیت های آتشفشانی، حداقل تا هفت متر زیر آب فرو رفته اند و سپس دوباره ظاهر شده اند.

چارلز لیل، زمین شناس اسکاتلندی معتقد است که در اعماق زمین، اتاقی وسیع از ماگما وجود دارد که بار ها و بار ها با سنگ مذاب پر و خالی می گردد که همین امر منجر به بالا آمدن و نشست زمین می گردد. اکنون، طبق شواهدی که وجود دارد و بعلاوه زیر آب رفتن بازار و دوباره ظاهر شدنش، ما بهتر می توانیم نشست زمین را درک کنیم. زمین این منطقه از زمان های دور به طور مداوم در حال بالا آمدن و دوباره فروکش کردن بوده است. زمانی که ماگما انباشته می گردد، زمین بالا می آید و زمانی که ماگما تخلیه می گردد، زمین نشست می نماید.

تحقیقات اخیر نشان داده که سنگ هایی که در این منطقه وجود دارند، به علت فشار زیادی که متحمل می شوند، بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند. شکننده بودن سنگ ها باعث می گردد ماگما راحت تر راهی برای نفوذ به سطح زمین پیدا کند. قبلا تصور می شد با فروکش کردن ماگما، تنش و فشار از روی سنگ هایی که بالا قرار داشتند، برداشته می شد. اما در شبیه سازی های نو این مسئله ثابت شده است که این سنگ ها هیچ وقت از فشار خلاص نمی شوند. زمانی که زمین بالا می آید، سنگ ها شکسته می شوند و ماگما به درون آن ها نفوذ می نماید، در نتیجه فشار وارده روی سنگ های اطراف به علت کم شدن فضا برای همواره باقی می ماند. با هر مرحله از بالاآمدگی، نیرو های وارده بیشتر و سنگ ها شکننده تر می شوند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2061

به "تور ارزان ایتالیا: ابر آتشفشان های فعال ایتالیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ایتالیا: ابر آتشفشان های فعال ایتالیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید