بازگشت سنگ صبور حلب، مراسم تدارک و جانمایی در سوریه

به گزارش مجله همراهان، امروز شماری از سوری ها با شعار بالولادة عودة (همزمان با ولادت بازگشت) مراسم جانمایی سنگی را تدارک دیدند که به سنگ صبور حلب معروف است.

بازگشت سنگ صبور حلب، مراسم تدارک و جانمایی در سوریه

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، تقریباً 8 سال پیش بود که با شعله ور شدن آتش فتنه در کشور سوریه، شهر حلب نیز دامن سوز این فاجعه شد. در این جنگ خانمان سوز، بسیاری از اماکن زیارتی و تاریخی شهر حلب که قدمت هزار ساله داشتند خراب و یا به کلی نابود شدند.

یکی از اماکن مقدس این شهر، مشهد رأس یا مشهدالنقطه می باشد. مشهد النقطه در مرکز شهر حلب واقع شده است و از سمت غرب همسایه مقام مسقط المحسن (مزار شریف پسر سقط شده امام حسین علیه السلام است که مادرش در بین کاروان اسرای واقعه کربلا وی را باردار بود و به دلیل اذیت ها و شکنجه های دشمنان اهل بیت به شهادت رسید.)

شهرت مشهد النقطه به دلیل وجود سنگی است که بنا به شواهد تاریخی گفته می شود راهب مسیحی که میزبان رأس شریف و مبارک امام حسین علیه السلام بود، سر مبارک آن حضرت را روی این سنگ شست و شو داد و پس از آغشته شدن این سنگ به خون مبارک اباعبدالله الحسین علیه السلام آثار خون بر این سنگ باقی ماند.

مکان فعلی این زیارتگاه نیز همان دیر راهب مسیحی است که از زمان های قدیم پذیرای عاشقان و محبان اهل بیت علیهم السلام بود.

8 سال قبل، از ابتدای سقوط شهر حلب، متولیان این زیارتگاه جهت جلوگیری از تخریب این سنگ به دست تکفیری ها، سنگ را در نقطه ای نا معلوم پنهان نمودند. هیچکس از مکان اختفای این سنگ خبر نداشت.

از 4 سال پیش، بعد از سرانجام جنگ حلب و آزادسازی این شهر، با پیگیری های متعدد از متولی سابق این مکان که از کشور سوریه خارج شده بود، مکان اختفای سنگ مذکور اعلام نشد.

اما چندی پیش طی عملیات بازسازی حرم و جایگاه این سنگ، به طرز اتفاقی سنگ مبارک در اعماق خاک رخ نمود و بعد از 8 سال چشم انتظاری محبان اهل بیت علیه السلام سنگ صبور حلب پیدا شد و موجب ایجاد موجی از خوشحالی در مردم کشور سوریه و محبان اهل بیت علیهم السلام در تمام جهان گشت.

امروز همزمان با ولادت رسول اکرم صلوات الله علیه و آله و فرزندش امام جعفر صادق علیه السلام، سوری ها با شعار بالولادة عودة (بازگشتی در ولادت) مراسم جانمایی این سنگ مطهر را تدارک دیدند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1328

به "بازگشت سنگ صبور حلب، مراسم تدارک و جانمایی در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت سنگ صبور حلب، مراسم تدارک و جانمایی در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید