بهترین ترفندها برای صرفه جویی در هزینه سفرهای جاده ای

به گزارش مجله همراهان، مسافرت جاده ای

مسافرت جاده ای مسافرتی است که در آن مسافت های طولانی در جاده و معمولا به وسیله ماشین شخصی طی می شود. این مسافرت می تواند به همان اندازه ای که شما می خواهید، ارزان باشد. روش های متعدد و البته آسانی برای ذخیره کردن پول در این نوع سفر وجود دارد. اگر این روش ها به موقع و در زمان خودش به کار گرفته شود، می تواند در هر سفر چند صد هزار تومان ذخیره مالی برای شما به همراه داشته باشد. موارد زیر را به خوبی مطالعه کنید تا با این روش ها آشنا شوید.

بهترین ترفندها برای صرفه جویی در هزینه سفرهای جاده ای

به گفته وزارت انرژی استان متحده آمریکا، رانندگی تهاجمی و پرخطر (aggressive driving) رانندگی با سرعت بالا، شتاب بالا و ترمز) بنزین زیادی را هدر می دهد. این کار می تواند میزان بنزین مصرفی شما را تا 33 درصد در بزرگراه ها و تا 5 درصد در داخل شهرها کاهش دهد.

حداقل برای یکبار هم که شده باید مسافرت جاده ای را تجربه کنید. شما باید سفری را تجربه کنید که در آن از یک مکان به مکان دیگر رانندگی کنید. در این حالت مکان ها، افراد و فرهنگ های مختلف را در راستا خود کشف می کنید و تنها شما و جاده در کنار هم خواهید بود. با این حال، برنامه ریزی درست در مورد این سفر می تواند شانس تحقق رویای شما را بیشتر کند یا برعکس برنامه ریزی غلط این سفر را به یک کابوس برای شما تبدیل کند. سفرهای جاده ای ممکن است جایگزین مناسب و ارزانی برای پرواز باشد اما به من اعتماد کنید، از دست دادن کنترل روی هزینه ها در این نوع سفر بسیار آسان است به شکلی که در آخر سفر می بینید حتی بیشتر از قیمت یک بلیت هواپیما را پرداخته اید. برای جلوگیری از این موضوع باید یک رویکرد بسیار مقرون به صرفه در برابر پول بنزین، غذا و هزینه های اقامتی داشته باشید.

درک کردن شرایط

سفر جاده ای می تواند سفری دو روزه، سفری 2 الی 3 هفته ای در کشورهای مختلف یا حتی سفری طولانی و بدون مقصد باشد. اصلاً مهم نیست مقصد و مدت زمان سفر شما چقدر است، شما می توانید با نکات و ترفندهای زیر در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

صرفه جویی در هزینه های بنزین

کارت های بنزین می تواند پول و هزینه مصرفی شما را تا حد زیادی کاهش دهد، البته این نوع کارت ها در ایران به علت پایین بودن قیمت بنزین از طریق هتل ها عرضه نمی شود، ولی در کشورهای دیگر می توانید به عنوان گزینه ای برای کاهش هزینه های سوخت، روی آن حساب کنید، به ویژه این که هزینه حامل های انرژی در کشورهای دیگر نسبت به ایران بسیار بالا است. بیشتر هتل ها دارای کارت های بنزین رایگان هستند البته به شرطی که قبلاً آن را رزرو کرده باشید. از آنجایی که بنزین برای ادامه سفر شما ضروری است، صرفه جویی در هزینه های آن می تواند به میزان قابل ملاحظه ای هزینه های کلی سفر شما را کاهش دهد و اگر به جدول هزینه های خود نگاه بیاندازید، متوجه خواهید شد هزینه سوخت یکی از بزرگ ترین آن ها خواهد بود. ارائه دهنده خدمات کارت های اعتباری متعدد هم جوایز و پاداش های مختلفی را ارائه می دهند. این موارد برای مسافرت های طولانی ایده آل و مناسب است. این کارت ها هر بار که شما سوخت گیری مجدد می کنید، چند امتیاز برای شما ذخیره می کند. در واقع برگشت میزانی از وجه در این گونه موارد صورت می گیرد.

حفظ شرایط خودرو نیز می تواند میزان بنزین مصرفی شما را کاهش دهد. همیشه فشار باد لاستیک ها را بررسی کنید و فشار داخلی آن ها را روی مقادیری که از سوی کارخانه سازنده پیشنهاد شده، قرار داده و ترمزها و چراغ های خطر را نیز بررسی نمایید. روغن و مایع خنک کننده را از قلم نیاندازید. برای اینکه مصرف بنزین خودروی خود را بهبود دهید، وزن اضافی را از روی خودرو بردارید، هر چیزی که در این سفر مورد استفاده قرار نگیرد یا ضروری نباشد باید از داخل خودرو برداشته شود. به طور معمول، تمامی لوازم مورد نیاز خود را فهرست کنید و سپس سعی کنید تا این فهرست را تا نصف کاهش دهید.

کروز کنترل (Cruise control دستگاهی که سرعت خودرو را روی سرعت موردنظر راننده ثابت نگه می دارد و برای رانندگی در جاده بسیار مناسب است) نیز در سفرهای جاده ای به شدت توصیه می شود. این گزینه برای ذخیره پول و هزینه های مصرفی می تواند مفید باشد. بهتر است آرام تر از چیزی که فکر می کنید، برانید. از اپلیکیشن های مخصوص سفر جاده ای مانند گس بادی (GasBuddy) برای مقایسه قیمت بنزین استفاده کنید تا بتوانید از پمپ بنزین های ارزان قیمت سوخت خود را تأمین کنید. اگر می خواهید سفر خارج از کشور داشته باشید، حتماً قیمت بنزین در منطقه ها مختلف را بررسی کنید و از ایستگاه های ارزان قیمت استفاده کنید.

برای اینکه به ترافیک برنخورید منزل را زودتر ترک کنید. ترافیک به شدت می تواند مصرف سوخت شما را افزایش دهد. از رفتن به جاده هایی که مسائل ترافیکی دارند خودداری کنید. زمانی که به شهری تازه رسیدید، از نرم افزار گوگل مپ (Google maps) استفاده کنید تا راستاهای مناسب و کوتاه تر را بیابید. رانندگی تهاجمی مانند ترمز گرفتن مداوم، شتاب گرفتن ناگهانی و با سرعت راندن، بیشتر از هر چیز دیگری می تواند میزان گاز مصرفی شما را کاهش دهد؛ بنابراین آرام به رانندگی خود ادامه دهید و از کروز کنترل استفاده کنید. همیشه میزان توصیه شده بنزین را که در دفترچه راهنمای ماشین شما ذکر شده است، در باک ماشینتان بریزید و اجازه ندهید بنزین شما از این میزان کمتر شود. برخی اوقات درجه خاصی از بنزین ممکن است در این دفترچه ها به عنوان میزان ترجیحی ذکر شده باشد، اما زیاد سردرگم نشوید. تفاوت بین میزان ترجیحی و میزان موردنیاز را به خوبی درک کنید. میزان ترجیحی یعنی ایده آل ترین میزان برای کارکرد بهینه موتورِ ماشین و میزان موردنیاز یعنی این که ماشین با کمتر از آن روشن نمی شود.

صرفه جویی در هزینه های حمل ونقل

قبل از اینکه در مورد اجاره یا استفاده از خودروی شخصی تصمیم بگیرید، حتماً میزان سوخت مصرفی و هزینه های مرتبط با آن را تخمین بزنید. به این کار در کشور ایالات متحده آمریکا اقتصاد سوخت(Fuel Economy) می گویند. منبع رسمی هم از طریق دولت آمریکا ایجاد شده است که اطلاعاتی درباره اقتصاد سوخت موردنظر شما، بسته به مقصد، سن، مدل و شرکت سازنده خودرو به شما ارائه می دهد و کمک می کند مصرف سوخت خود را تخمین بزنید. بعد از این که قیمت ها را با یکدیگر مقایسه کردید، می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در برخی از مواقع، اجاره کردن خودرو به مراتب با صرفه تر از مسافرت با خودروی شخصی است و میزان بنزین مصرفی در حد چشمگیری کاهش می یابد. انتخاب یک خودرو با سوخت کارآمد باید اولین اولویت شما در سفرهای جاده ای باشد.

اگر تصمیم دارید از یک خودروی اجاره ای استفاده کنید، بهتر است از شرکت هایی استفاده کنید که مزایای مختلفی همچون بنزین اضافی، عضویت موقت در یک باشگاه خودرو در سراسر کشور یا کیلومتر رایگان مصرفی (برای آن دسته از شرکت های کرایه ماشین که ماشین خود را براساس کیلومتر به مشتریان اجاره می دهند) در اختیار شما قرار دهد. گاهی اوقات، از قلم نیاندازید قانون بیمه اجباری که برای خودروی شخصی شما وجود دارد، برای خودروهای اجاره ای نیز صدق می کند و همین موضوع باعث می شود بخشی از هزینه پرداختی شما به شرکت کرایه دهنده به خاطر بیمه شخص ثالث یا حتی بیمه بدنه خودرو باشد. قبل از اجاره خودرو، حتماً در مورد این موضوع با شرکت کرایه ماشینی که انتخاب کرده اید، صحبت کنید. اگر سفر شما به مدت 3 یا 4 هفته طول می کشد، می توانید از ماشین های کاروان (Recreational vehicle که به اختصار RV نامیده می شوند) استفاده کنید. این ماشین ها تغییر کاربری داده شده اند و به نوعی ماشینی هستند که وسایل اولیه زندگی و خواب در آن ها تعبیه شده است. ماشین های کاروان به شما کمک می کند در هزینه های اقامتی و غذا به شدت صرفه جویی کنید. قبل از انتخاب، هزینه های غذا و اقامت خود را به طور دقیق محاسبه نمایید و سپس براساس اطلاعات موجود از هزینه کرایه یک ماشین کاروان سعی کنید که انتخاب مناسبی داشته باشید. زمانی که صحبت از سفر به میان می آید، هرگز در مورد بررسی تمام گزینه های موجود شک نکنید. در برخی از شهرها شما می توانید از موتورسیکلت یا دوچرخه استفاده کنید ولی از قلم نیاندازید استفاده از این وسایل نقلیه در برخی از کشورها در بزرگراه ها ممنوع است و باید برای ادامه سفرتان در جاده های اصلی از ماشین استفاده کنید، پس اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید، اطلاعات لازم در این مورد را درباره کشور مقصدتان قبل از سفر و برنامه ریزی کسب کنید.

صرفه جویی در هزینه های اقامتی

اگر کمی برای سفر خود برنامه ریزی کرده باشید، می توانید اقامتگاه های ارزان قیمت زیادی را در راستا خود انتخاب کنید. می توانید از میان پیشنهاد ها، تخفیف ها و بسته های مختلف اقامتی در هر یک از آن ها یکی را به دلخواه انتخاب نمایید. با این حال، چیزی که بیشتر مردم از آن بی خبر هستند این است که برخی از هتل ها قیمت های خود را در آخرین لحظات پایین می آورند. اگر نیمه های شب به هتلی رسیدید، ممکن است با قیمت های اقامتی بسیار نازلی روبرو شوید و به این شکل هزینه های اقامتی خود را کم کنید.

البته این تخفیف های آخر لحظه ای، به شانس شما هم بستگی دارد. اگر با یک کودک به سفر می روید، بهتر است از قبل رزرو اتاق خود را انجام دهید، البته به یاد داشته باشید که همیشه تخفیف های موجود را بررسی کنید حتی اگر رزرو خود را انجام داده باشید. برخی اوقات نیز ممکن است حتی قیمت های بسیار پایینی پیدا کنید که حتی بعد از لغو کردن رزرو خود و پرداخت خسارت، باز هم در مجموع توانسته اید مبلغی پول را ذخیره کنید.

اگر اهل چادر زدن باشید می توانید از این گزینه به خوبی استفاده کنید. شاید باور نکنید اما چادر زدن به میزان قابل توجهی باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود. سایت های رسمی شهر یا کشورهای مقصد خود را بررسی کنید و در مورد قوانین این کار اطلاعات لازم را کسب کنید. هر شهری ممکن است قوانین خاصی در این مورد داشته باشد. برخی مواقع سال ممکن است نتوانید اقامتگاه های ارزان قیمت پیدا کنید. در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات سال نو، پیدا کردن هتل یا منزل ارزان قیمت اصلاً کار آسانی نیست، به همین علت بهتر است زمان هایی را برای سفر انتخاب کنید که جمعیت کمتری از مسافرین وجود داشته باشند و بتوانید پول خود را ذخیره کنید.

صرفه جویی در هزینه غذا

همیشه سعی کنید به جای خوردن غذای هتل های زنجیره ای در رستوران های محلی غذا بخورید. این گونه مکان ها، برای مواقعی مناسب است که می خواهید برای خوردن غذا توقف کنید. استفاده از غذاهای بسته بندی شده فروشگاه ها نیز انتخاب خوبی است. استفاده نکردن از رستوران های گران قیمت معمولاً در این گونه سفرها انتخاب بسیار هوشمندانه ای است. استفاده از یک یخچال مسافرتی نیز به شما در نگهداری مواد غذایی، کمک فراوانی می کند. شما می توانید مواد غذایی را در درون این یخچال ها قرار دهید و بسته های یخ آن را نیز در پمپ بنزین ها یا مغازه های بین راهی تعویض کنید.

برخی از هتل ها دارای گزینه های مختلفی برای غذا خوردن هستند. مثلاً ممکن است در برخی از آن ها غذا خوردن بچه ها رایگان باشد. شما می توانید قبل از آغاز سفر، این گونه هتل ها یا رستوران ها را شناسایی کنید. همین امر در صرفه جویی و ذخیره کردن پول، به شما کمک فراوانی می کند. هرگز در مورد مقایسه کردن این گزینه های ارزان قیمت با غذاهای محلی شک نکنید شاید باز هم رستوران های عادی ارزان تر بود. برداشتن غذا از منزل برای سفرهای کوتاه مدت ایده بسیار خوبی است. بهتر است از موادی استفاده کنید که به آسانی خراب نشوند. اگر از مواد غذایی پخته شده در منزل به همراه دارید، قبل از سایر موارد آن ها را مصرف کنید تا خراب نشوند.

موارد کوچکی که ارزش بسته بندی کردن دارند شامل بادام، موز، هویج های کوچک، انواع شکلات، میوه های خشک شده، ذرت، کلوچه های خانگی و غیره است که می توانند به عنوان میان وعده کمک شایانی به شما بکنند.

در برخی شهرها نیز سایت های آنلاینی برای صرفه جویی در هزینه های غذا وجود دارد. شما می توانید از این سایت ها و تخفیف های آن استفاده کنید. این گونه موارد در بیشتر شهرها موجودند پس می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. رستوران های مختلفی در این سایت ها ثبت نام می کنند و برای مدت تعیین، تخفیف خوبی روی ارائه خدمات و غذاهای خود قرار می دهند.

صرفه جویی در هزینه بلیت و ورودی ها

روش های بسیار مختلفی در مورد صرفه جویی هزینه های بلیت و گذرنامه وجود دارد. اگر شما به طور پیاپی سفر می کنید، می توانید از این گزینه به نفع خود استفاده کنید. مثلاً در کشور ایالات متحده آمریکا، پارک های ملی، بلیت هایی را برای سرنشینان خودرو تهیه کره اند که می توانند با آن از تمامی پارک های ملی کشور با تخفیف زیاد، بازدید کنند. برخی از بلیت ها، موزه های مختلفی را پوشش می دهند. این موضوع می تواند برای افرادی که با کودک خود سفر می کنند بسیار مفید باشد. این ترفند می تواند به شما کمک کند جاذبه ها و مکان های دیدنی مختلف را به صورت رایگان یا با تخفیف زیاد بازدید کنید. همچنین به همراه داشتن کارت دانشجویی در بسکمک از مواقع باعث می شود شما با تخفیفی 50 درصدی بلیت ورودی خود را تهیه کنید، پس اگر دانشجو هستید کارت دانشجویی خود را حتماً به همراه داشته باشید.

ذخیره کردن پول با اپلیکیشن های مختلف

امروزه اپلیکیشن های سفر مختلفی به صورت رایگان یا پولی وجود دارند که در بخش های مختلف خدماتی می توانند مفید و کارساز باشند. مثلاً در بخش های قبلی این مقاله در مورد اپلیکیشن گس بادی (Gasbuddy) صحبت کردیم که برای صرفه جویی در هزینه های سوخت مصرفی خودرو طراحی شده است. به طور مشابه، شما می توانید از اپلیکیشن هایی استفاده کنید که تخفیف های موجود روی وعده های غذایی را در شهرهای مختلف پیشنهاد می دهند. غذا بخش مهمی از بودجه شما را به خود اختصاص می دهد پس با تخفیف های آنلاین، می توانید از هزینه های کلی خود بکاهید.

بهتر است یک اپلیکیشن مناسب در مورد آب وهوا نیز پیدا کرده و سپس نصب نمایید. از این اپلیکیشن برای بررسی آب وهوای منطقه بعدی توقف خود استفاده کنید. اگر خطر برف، طوفان، رانش زمین و غیره وجود داشته باشد می توانید در موقعیت فعلی خود بمانید و از تحمل هزینه های اضافی پیشگیری کنید. با استفاده از اپلیکیشنی مانند یلپ (Yelp) شما می توانید نزدیک ترین خواربارفروشی، بیمارستان، داروخانه یا سایر موارد را پیدا کنید. با این گونه برنامه ها هرگز در یک شهر گم نمی شوید. اپلیکیشن ها به شما کمک می کنند بدون هدف رانندگی نکنید.

راه های صرفه جویی بیشتر

با استفاده از گوگل مپ (Google Maps)، راستاهایی را پیدا کنید که نیازی به پرداخت عوارض نداشته باشند. شما می توانید راستاهای جایگزین را بررسی کنید که آیا این راستاها هزینه بیشتری تحمیل می کنند یا خیر و براساس آن ها تصمیم خود را عوض کنید.

اگر به صورت گروهی سفر می کنید، اجازه دهید یک نفر مدیریت حساب را به عهده داشته باشد. او می تواند تمامی صورت حساب ها را جمع کند و برای تجزیه و تحلیل بیشتر پیش خود نگهدارد. بهترین راه نوشتن نام شخصی است که پرداخت ها را انجام داده است.

برداشت وجه از خودپردازهایی که خارج از شبکه هستند، هزینه اضافی برای شما به همراه خواهد داشت. بهتر است قبل از سفر از بانک خود بخواهید روی نقشه، تمامی موقعیت های خودپردازهای داخل راستا را به شما نشان دهد. هر چند استفاده از اپلیکیشن های سفری موجود می تواند بهترین و عاقلانه ترین گزینه باشد. برای اینکه سفر خوبی داشته باشید هوشمندانه از آن ها استفاده کنید. اجازه ندهید هزینه های شبکه بعداً شما را غافلگیر کند. به جای استفاده از جی.پی.اس (GPS) می توانید از یک اطلس جاده ای و موارد مشابه استفاده کنید.

کاهش توقف های غیرضروری می تواند باعث کاهش هزینه های کلی شما شود. صرفه جویی در هزینه های مسافرت جاده ای، اگر با جستجوی جایگزین های مناسب باشد، اصلاً سخت نیست. با استفاده از این روش های آسان، سفر جاده ای ارزان و فوق العاده ای برای خود رقم بزنید.

منبع:Buzzle

منبع: کجارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2065

به "بهترین ترفندها برای صرفه جویی در هزینه سفرهای جاده ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین ترفندها برای صرفه جویی در هزینه سفرهای جاده ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید