دلخوری گردشگران چینی از رفتارهای یک سویه

به گزارش مجله همراهان، رفتارهای یک سویه ناشی از ترس ویروس کرونا با گردشگران چینی در موزه و اماکن گردشگری موجب دلخوری چینی ها و راهنمایان آنها شده است.

دلخوری گردشگران چینی از رفتارهای یک سویه

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

ویروس کرونا برای گردشگری کشور چین یک معضل شد چه در بحث ورود گردشگر به این کشور و چه در حوزه خروج گردشگرانی که همواره کشورها، خواستار جذب آنها بودند به خصوص در ایام جشن سال نوی چینی اما حالا دیگر همه از آنها می ترسند. حتی اگر از نزدیکی شهر ووهان چین هم رد نشده باشند بازهم هر گردشگر چینی در هر جایی به نظر عوام مردم حامل ویروس کروناست تا جایی که اکنون به خیلی از مردم چین برخورده و موجب ناراحتی آنها شده است. بسیاری از این افراد هشتگ من ویروس نیستم را برای نشان دادن اعتراض خود به مردم دنیا ایجاد نموده اند.

در ایران نیز گاهی با گردشگرانی که تا همین چند وقت پیش برای جذب آنها عزمی جزم شده بود و برای سال نوی آنها برنامه ریزی ها انجام شده بود، برخوردهای فردی متعددی می گردد. برخوردهایی که ناراحتی آنها و نارضایتی بعضی از راهنمایان ایرانی آنها را در پی دارد.

در این زمینه احمد راستین یکی از راهنمایان گردشگری به خبرنگار مهر درباره رفتارهایی که با گردشگران چینی می گردد، این طور شرح می دهد: همراه با گردشگران چینی که مدتها قبل به ایران آمده اند به مراکز گردشگری و یا موزه ها می رویم اما با برخورد نامناسب مسئولان آن اماکن روبرو می شویم به عنوان مثال وقتی به موزه می رویم کارکنان موزه و راهنمایان نزدیک گردشگران نمی شوند و یا از ما می خواهند که مدت بازدید را کوتاه کنیم گاهی با وسواس به آنها نگاه های توهین آمیز می نمایند انگار که هر کجا آنها می فرایند را باید ضدعفونی نمایند چون حامل ویروس کشنده هستند.

بعضاً دیده شده که راهنمایان موزه ها از راه دور با ماسک و دستکش برای گروه چینی شرح می دهند. این رفتارها بسیاری از گردشگران چینی را ناراحت می نماید. آنها می گویند اگر ویروس داشتیم دولت ایران ویزای ورود به ما نمی داد. درست هم می گویند ما نباید آنها را با این رفتارها دلخور نموده و باعث شویم بار آخری باشد که به ایران می آیند.

او می گوید: در یکی از موزه ها کاغذ چسبانده و نوشته اند که گردشگران چینی باید با ماسک و دستکش وارد شوند. یک بار دیدم گروه دانش آموزی را بیرون موزه نگه داشتند تا بازدید چینی ها تمام گردد شاید چینی ها متوجه زبان ما نشوند ولی حتماً می فهمند این رفتارها برای چیست.

یکی از کارکنان موزه های تهران به خبرنگار مهر می گوید: ما از چینی ها می ترسیم. آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بیشتر می گردد و این نگرانی هم در ما وجود دارد. به خصوص پس از آنکه گفته شد یک مورد مشکوک در ایران شناسایی شده است. ضمن اینکه ما هر چند روز شاهد حضور تور گردشگران چینی هستیم. فضای موزه ها بسته است و ما هم تا جایی که امکان دارد از آنها فاصله می گیریم. بسیاری از آنها در فرهنگ شأن است که آب دهان و بینی خود را درون سطل می ریزند ما تنفر از این رفتار را به آنها نشان می دهیم چون از ترس شیوع ویروس می ترسیم.

بعضی از راهنمایان گردشگری یکی از دلخوری ها خود را هنگام ورود به موزه ها اعلام می نمایند و می گویند که فضای بسته موزه ها موجب می گردد تا راهنمایان و کارکنان موزه ها با گردشگران تور ما برخورد خوبی نداشته باشند. در این باره، شهربانو دنیا آرایی مدیر موزه آبگینه به خبرنگار مهر شرح می دهد: ما تمام کوشش خود را می کنیم تا موجب ناراحتی گردشگران چینی نشویم. ممکن است یک نفر چنین رفتاری داشته باشد اما نباید به حساب همه گذاشت.

به تازگی شایع شده بود که یکی دو نفر از افراد یگان حفاظت این موزه و کارمند آن مشکوک به بیماری شده که آنها را به بیمارستان انتقال داده اند. مدیر موزه آبگینه آن را تکذیب می نماید و می گوید: کسی از کارکنان موزه دچار بیماری مشکوکی نشده است. تنها یک نفر به دلیل بیماری که همواره با آن درگیر بود؛ چند روزی مرخصی گرفته است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 702

به "دلخوری گردشگران چینی از رفتارهای یک سویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلخوری گردشگران چینی از رفتارهای یک سویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید