دلیل احساس خستگی مداوم چیست؟

به گزارش مجله همراهان، گاهی اوقات نیز برای برطرف این احساس، استراحت طولانی می کنید یا به سفر می روید، اما بعد از آن دوباره این احساس سراغ شما می آید. در این مواقع اولین قدم مراجعه به پزشک است، اما در نظر داشته باشید موارد زیر هم می تواند دلایلی برای احساس خستگی برای شما باشد.

دلیل احساس خستگی مداوم چیست؟

احساس خستگی مدام، نشانه ای از بیماری هایی است که ممکن است به صورت خاموش آغاز شده باشد و شما از آن ها بی خبر باشید. این احساس علاوه بر تاثیراتی که روی سلامتی شما دارد می تواند جنبه های شغلی و حرفه ای شما در محیط های اجتماعی را هم تحت الشعاع قرار دهد. به طوری که در محیط کار یا محیط های اجتماعی حوصله یا توان همیشگی کار کردن را نداشته باشید و احساس خستگی مدام داشته باشید.

گاهی اوقات نیز برای برطرف این احساس، استراحت طولانی می کنید یا به سفر می روید، اما بعد از آن دوباره این احساس سراغ شما می آید. در این مواقع اولین قدم مراجعه به پزشک است، اما در نظر داشته باشید موارد زیر هم می تواند دلایلی برای احساس خستگی برای شما باشد.

افسردگی: فقدان انرژی و خستگی مداوم میتواند علامت افسردگی باشد. بسیاری از عوامل میتوانند بر آغاز افسردگی تاثیر بگذارند؛ از حوادث استرسزای زندگی گرفته تا ژنتیک و سایر شرایط پزشکی. با یاری آزمون غربالگری افسردگی میتوان این بیماری را تشخیص داد. این آزمون اساسا یک پرسشنامه است که احساسات فعلی شما، الگو های خواب، اشتها، سطوح انرژی و سایر زمینه های کلیدی را آنالیز میکند.

ابتلا به عفونت: بیماری های مختلف عفونی از قبیل ویروس اپشتین بار، ویروس هرپس سیمپلکس، و ... میتواند باعث خستگی شما گردد. بیماری های عفونی را میتواند با آزمایش های مختلف تشخیص داد.

مسائل تیروئید: غده تیروئید شما در گردن قرار گرفته است و هورمون های مختلفی فراوری میکند که بر متابولیسم، رشد و دمای بدن تاثیر میگذارند. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید زمانی رخ میدهد که غده تیروئید شما هورمون های کافی فراوری نمیکند. خستگی مداوم یکی از نشانه های کم کاری تیروئید است.

آلرژی غذایی و عدم تحمل مواد غذایی: واکنش های آلرژیک به مواد غذایی میتواند شدید و تهدیدکننده حیات باشد؛ اما یک علامت رایج آن احساس خستگی مداوم است. عدم تحمل غذایی یا حساسیت غذایی تا حدودی متفاوت از آلرژی است و اغلب نشانه های کمتری دارد. عدم تحمل غذا میتواند ناشی از شرایط مختلفی باشد که باعث کاهش هضم میگردد؛ مانند سندرم روده تحریکپذیر، بیماری های خود ایمنی یا دیابت. صرف نظر از دلیل، عدم تحمل غذایی باعث کاهش انرژی میگردد؛ زیرا بدن شما در کوشش برای پردازش غذا های مشکل است.

کاهش کیفیت خواب: شما به 7 تا 9 ساعت خواب در شب احتیاج دارید و اگر بعد از این مدت و در هنگام صبح باز هم احساس خستگی میکنید، ممکن است مسائل دیگری حین خواب باعث این احساس گردد. آپنه خواب یک اختلال است که در آن تنفس به طور مکرر در طول شب متوقف میگردد. این اختلال میتواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون و خستگی در طول روز گردد. آپنه خواب بیش از 18 میلیون بزرگسال و 2 تا 3 درصد از بچه ها آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کم خونی ناشی از فقر آهن: کمخونی یک بیماری است که در آن شما به مقدار کافی گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن به بافت های بدن ندارید. این اختلال باعث احساس خستگی و ضعف در شما میگردد. کمخونی فقر آهن از شایعترین انواع کم خونی است. بدن شما به آهن برای فراوری گلبول های قرمز احتیاج دارد. بدن در عین حال نمیتواند به سادگی آهن فراوری کند و شما احتیاج به مصرف غذا های سرشار از این ماده معدنی یا درمان دارویی دارید. یک آزمایش خون ساده سطح آهن شما را آنالیز میکند.

دیابت: خستگی در واقع شایع ترین علامت دیابت است. پانکراس یا همان لوزالمعده انسولین فراوری میکند و آن هم برای یاری به سلول ها جهت جذب گلوکز مواد غذایی. دیابت زمانی اتفاق میافتد که چیزی به فراوری یا جذب انسولین بدن شما آسیب برساند. پزشک شما می تواند انواع مختلفی از آزمایش های خون را برای تشخیص دیابت تجویز کند.

منبع: readersdigest

ایرنا

منبع: فرادید
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2081

به "دلیل احساس خستگی مداوم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل احساس خستگی مداوم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید