مهار التهاب بچه ها به یاری فعالیت بدنی

به گزارش مجله همراهان، نتایج مطالعه جدید نشان داد، انجام فعالیت بدنی سرعتی و شدید می تواند التهاب با درجه پایین، ناشی از چربی را مهار کند. همچنین معین شد که کیفیت رژیم غذایی هیچ ارتباط مستقیمی با التهاب با درجه پایین ندارد.

مهار التهاب بچه ها به یاری فعالیت بدنی

به گزارش خبرنگاران، التهاب کم با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است، اما ورزش می تواند آن را مهار کند. التهاب درجه پایین و طولانی مدت، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. اضافه وزن و چاقی نیز موجب التهاب پایین می شوند، اما هنوز اطلاعات کمی در خصوص نقش سبک زندگی در مهار التهاب ها با درجه پایین از کودکی ارائه شده است.

دکتر ایرو هاپالا از دانشکده علوم ورزشی و بهداشتی در دانشگاه جایواسکالا اظهار کرد: بچه هایی که از نظر جسمی تحرک دارند، نمایه التهاب سالم تری نسبت به بچه هایی با فعالیت جسمی کمتر دارند. با این حال، نتایج ما نشان می دهد که اثرات مثبت سطوح بالای فعالیت بدنی شدید و سطح پایین زمان کم تحرکی بر التهاب درجه پایین تا حدی با تاثیرات مثبت آن ها بر ترکیب بدن شرح داده می گردد.

نامطلوب ترین ترکیب، فعالیت بدنی کم، کیفیت رژیم غذایی ناسالم و اضافه وزن است. محققان نمایه التهابی ناسالم را به ویژه در بچه هایی با کمترین میزان فعالیت بدنی، پایین ترین کیفیت رژیم غذایی و بیشترین درصد چربی بدن، پیدا کردند.

هاپالا می گوید: پیغام اصلی نتایج ما این است که افزایش فعالیت بدنی و کاهش زمان کم تحرکی در جلوگیری از التهاب درجه پایین از کودکی کلیدی است. این موارد به ویژه برای بچه ها دارای اضافه وزن بسیار مهم است.

در این مطالعه ارتباط بین فعالیت بدنی، زمان کم تحرکی، کیفیت رژیم غذایی، محتوای چربی بدن و التهاب با درجه کم در 390 کودک 6 تا 8 ساله آنالیز شده است.

فعالیت بدنی و زمان کم تحرکی توسط یک ضربان قلب ترکیبی، حسگر حرکت و ترکیب بدن با دستگاه DXA (وسیله ای برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان با استفاده از تصویربرداری طیفی) اندازه گیری شد. التهاب درجه پایین نیز با استفاده از نشانگرهای زیستی اندازه گیری شده از نمونه های خون ارزیابی شد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1585

به "مهار التهاب بچه ها به یاری فعالیت بدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار التهاب بچه ها به یاری فعالیت بدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید