نشانه های زخم معده

به گزارش مجله همراهان، تشخیص به موقع زخم معده در درمان آن نقشی حیاتی ایفا می نماید. هرچه زودتر علائم زخم معده تشخیص داده گردد، بهتر خواهد بود. این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با علائم این عارضه پزشکی در اختیارتان قرار می دهد.

نشانه های زخم معده
تشخیص به موقع زخم معده در درمان آن نقشی حیاتی ایفا می نماید. هرچه زودتر علائم زخم معده تشخیص داده گردد، بهتر خواهد بود. این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با علائم این عارضه پزشکی در اختیارتان قرار می دهد.

زخم گوارشی، زخم یا ضایعه روبازی است که در دوازدهه یا پوشش معده به وجود می آید. زخمهای بازی که در دوازده شکل می گیرند را زخمهای اثنی عشری گویند، در حالی که انواعی که در پوشش معده شکل می گیرند تحت عنوان زخم معده شناخته می گردد. زخم معده زمانی شکل می گیرد که نوعی باکتری تحت عنوان هلیکوباکتر پیلوری به لایه مخاطی معده آسیب وارد سازد. زخم معده زمانی شکل می گیرد که نوعی باکتری تحت عنوان هلیکوباکتر پیلوری به لایه مخاطی معده آسیب وارد سازد. این امر موجب می گردد که پوشش معده بدون حفاظ گردد و در تماس مستقیم با اسید معده و پپسین قرار گیرد. پپسین آنزیمی است که به شکستن پروتئین موجود در غذا یاری می نماید. قرار گرفتن در معرض اسید معده و پپسین می تواند باعث تحلیل پوشش معده شده و در نتیجه موجب بروز زخم گردد.

بدن انسان دارای مکانیسم خاص خود جهت محافظت از معده در برابر اثرات اسید معده است. به این مکانیسم سد مخاطی معده گفته می گردد. سلولهای اپیتلیال مخاط معده، یونهای بی کربنات جهت خنثی کردن شیره های گوارشی فراوری می نمایند. پروستاگلاندین ها که موادی شبیه هورمون هستند نیز فراوری مخاط و بی کربنات را تحریک می نمایند. زخم معده احتمالاً در هر ناحیه ای که سد مخاطی معده در هم شکسته شده باشد ایجاد می گردد. در حالی که عفونت ناشی از باکتری های هلیکوباکتر پیلوری اغلب موجب بروز زخم می شوند، عوامل دیگری نیز در ایجاد زخم مؤثر هستند.

علائم اولیه زخم معده

از آن جا که علائم زخم معده بسیار شبیه به علائم بیشتر بیماریهای دستگاه گوارش است، اغلب به خاطر تشخیص نادرست بیماری، در درمان آن تأخیر ایجاد می گردد که این به نوبه خود موجب می گردد شرایط فرد بدتر گردد. در نتیجه کسب اطلاع اولیه از علل و علائم زخم معده به جلو گیری از تشخیص اشتباه و متعاقب آن تأخیر در درمان یاری خواهد نمود.

چنان چه علائم به موقع تشخیص داده شوند، این عارضه می تواند در مدت زمان کوتاهی درمان گردد. بر عکس، چشم خود را بر روی علائم اولیه آن بستن، می تواند شرایط را بدتر ساخته و موجب بروز درد و ناراحتی زیادی برای فرد گردد. فرد مبتلا به احتمال زیاد علائم زیر را تجربه می نماید:

* درد خفیف

* احساس سوزش

* نفخ

* آروغ

* از دست دادن ناگهانی اشتها

* تهوع

* استفراغ

* خستگی

* ضعف

* احساس طعم ترش در دهان

* سوزش سر دل

* کاهش وزن

احساس سوزش و درد که فرد مبتلا تجربه می نماید، معمولاً درست بعد از صرف وعده غذایی رخ می دهد. مدت زمان احساس درد می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد.

عوارض ثانویه

در برخی مواقع علائم نوع جدی زیر ممکن است به علت آسیب شدید وارده به پوشش معده در مراحل بعدی آغاز به نشان دادن خود نمایند.

* درد شدید در معده

* استفراغ خون با رنگ قهوه ای تیره

* وجود خون در مدفوع

این علائم می تواند نشانه بروز عوارضی مانند خون ریزی، سوراخ شدگی یا انسداد محتویات معده به وسیله زخم باشد. به محض مشاهده علائم فوق بایستی از پزشک یاری خواست.

آزمایشاتی که در زیر آمده است معمولاً به منظور تشخیص این عارضه انجام می گردد:

* بلع باریم

* آندوسکوپی فوقانی

* بیوپسی بافت معده

* آزمون گاسترین

* آزمون تنفس C14

عوامل خطر

کسانی که در خانواده دارای سابقه زخم معده هستند، قطعاً مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است فرد را در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دهد. عوامل خطر عبارتند از:

* کشیدن سیگار

* مصرف نوشیدنی های مضر

* استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا داروهای کورتیکواستروئید

* عادات رژیم غذایی ضعیف

* مسائل کبدی، کلیوی یا ریوی

درمان

* زمانی که زخم به علت عفونت هلیکوباکتر پیلوری ایجاد شده باشد، داروهای آنتی بیوتیک تجویز می گردد. مقدار مصرف بسته به شدت عفونت تفاوت خواهد داشت.

* در عین حال، پزشک بعلاوه داروهایی را جهت کاهش فراوری اسید معده به منظور اطمینان از سرعت بخشیدن به بهبودی تجویز خواهد نمود. مهارنماینده های پمپ پروتون و مسدود نماینده های هیستامین ـ 2 به طبقه ای از داروها اشاره دارد که فراوری اسید معده را کاهش می دهند.

* سوکرالفِیت به یک عامل سیتوپروتکتیو اشاره دارد که سد یا پوششی را روی زخم ایجاد می نماید و در نتیجه فرایند بهبودی را سرعت می بخشد.

درمان به مدت دو تا سه هفته ادامه خواهد داشت. با این حال، چندین ماه طول می کشد تا فرد به طور کامل بهبودی حاصل کند. در موارد شدید، هنگامی که خون ریزی یا سوراخ شدگی در دیواره معده وجود دارد، ممکن است توصیه به انجام عمل جراحی گردد.

اقدامات پیشگیرانه

* از کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی های مضر خود داری کنید.

* آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را مصرف نکنید.

* از خوردن غذای تند خود داری نمایید. بسیاری اعتقاد دارند که زخم معده در نتیجه مصرف غذاهای تند است که به هیچ وجه درست نمی باشد. غذای تند تنها می تواند زخم از پیش ایجاد شده را تشدید کند.

* باکتریهای هلیکوباکتر پیلوری می توانند به علت مصرف آب و غذای آلوده انتقال داده شوند، از این رو اقدامات پیشگیرانه لازم را به عمل آورید.

به خود درمانی متوسل نشوید. در صورتی که داروی اشتباه مصرف کنید، در نهایت شرایط خود را بدتر خواهید ساخت. در حالی که داروهای آنتی اسید در فراهم ساختن تسکین از درد با افزایش سطح پی هاش (pH) در معده مؤثر می باشند، ضروری است بدانید که این تسکین موقتی خواهد بود. از آن جا که علائم زخم معده بسیار شبیه به علائم بیشتر بیماریهای دستگاه گوارش است، اغلب به خاطر تشخیص نادرست بیماری، در درمان آن تأخیر ایجاد می گردد که این به نوبه خود موجب می گردد شرایط فرد بدتر گردد. بنا بر این، از آنتی اسیدها استفاده نکنید مگر آن که تجویز پزشک باشد. در صورتی که هر یک از علائم فوق را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید. از دستور العمل های مقدار مصرف و مدت مصرف دارو پیروی کنید. این کار قطعاً راه بهبودی سریع را هموار خواهد ساخت.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: Health Hearty

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1896

به "نشانه های زخم معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های زخم معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید