نوبل فیزیک به کشف یک سیاره و تحقیق درباره کیهان رسید

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران به نقل از نوبل، نیمی از جایزه نوبل فیزیک به جیمز پیبلز و نیمی دیگر به طور مشترک به مایکل مایور و دیدیه کوئلوز اختصاص یافت.

نوبل فیزیک به کشف یک سیاره و تحقیق درباره کیهان رسید

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

جیمز پیبلز برای کشفیات نظری درباره کیهان شناسی فیزیکی و مایور و کولز برای کشف یک سیاره خارج از منظومه شمسی که دور ستاره ای شبیه خورشید مدار می زند برنده این جایزه شده اند.

فیلیپ جیمز پیبلز یک فیزیکدان آمریکایی- کانادایی و نظریه پرداز حوزه کیهان شناسی است که در حال حاضر استاد دانشگاه پرینستون است. او در سال 1935 متولد شده و اکنون 84 ساله است.

میکل مایور در سال 1942 میلادی در سوئیس متولد شده است. این فیزیک اخترشناس استاد دانشگاه ژنو است. او در سال 2007 میلادی بازنشسته شده اما همچنان به عنوان یک محقق در رصد خانه ژنو فعالیت می نماید. او در سال 2015 نیز برنده جایزه کیوتو شده است

دیدیه کوئلوز نیز متولد 1966 در سوئیس است. این ستاره شناس 55 ساله سابقه درخشانی در کشف سیارات خارج از منظومه شمسی در گروه فیزیک اخترشناسی آزمایشگاه کاوندیش، کمبریج و همچنین دانشگاه ژنو دارد.

جیمز پیبلز کیهان را با میلیاردها کهکشان و خوشه های کهکشانی آنالیز نموده است. چارچوب نظریه های او طی 2 دهه شکل گرفتند و مبنایی برای درک نوین انسان از تاریخچه دنیا را به وجود آوردند.

میکل مایور و دیدیه کوئلوز کهکشان راه شیری را برای رصد دنیا های ناشناخته آنالیز کردند. در سال 1995 میلادی آنها نخستین سیاره خارج از منظومه شمسی را کشف کردند. این سیاره دور ستاره ای شبیه خورشید به نام 51Pegasi مدار می زند. آنها انقلابی در علم ستاره شناسی به وجود آوردند. از زمان کشف آنها تاکنون بیش از 4 هزار سیاره خارج از منظومه شمسی در کهکشان راه شیری کشف شده اند.

به گزارش خبرنگاران، در سال 2018 میلادی آرتوراشکین برای تحقیقات درباره ابداع انبرک های نوری و کاربردشان در سیستم های بیولوژیک و جرارد مورو و دنااسترکلند برای ابداع روشی جهت ایجاد پالس های نوری بسیار کوتاه و متراکم برنده نوبل فیزیک شدند.

جایزه نوبل فیزیک نخستین بار در سال 1901 اعطا شد.

بین 1901 تا 2018 میلادی این جایزه 112 بار به 210 دانشمند برتر این حوزه تعلق گرفت.

در این حوزه فقط جان باردین فیزیکدان برای دوبار جایزه نوبل را دریافت نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 655

به "نوبل فیزیک به کشف یک سیاره و تحقیق درباره کیهان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبل فیزیک به کشف یک سیاره و تحقیق درباره کیهان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید