پیش بینی بانک جهانی درباره آینده اقتصاد ایران

به گزارش مجله همراهان، چشم انداز اقتصادی جهان تحت تاثیر شیوع کرونا، کماکان ناامیدکننده باقی مانده است. بانک جهانی در گزارش بازبینی شده خود گفت که متوسط رشد اقتصادی کشور های جهان در سال جاری منفی 5.2 درصد خواهد بود که فراگیرترین رکود اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم (1939-1945 میلادی) تا به امروز محسوب می شود. این رشد برای کشور های پیشرفته از این هم بدتر بوده و انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی آن ها به منفی هفت درصد برسد.

پیش بینی بانک جهانی درباره آینده اقتصاد ایران

رشد مالی ایران

به گزارش ایسنا، با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کار ها در کنار سقوط قیمت نفت در بازار های جهانی و اخلال در زنجیره تامین، بانک جهانی نه تنها انتظار دارد که عملکرد مالی سال جاری ایران به مراتب از سال گذشته بهتر باشد، بلکه این سال آخرین سال رشد منفی دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه باشد و سال آینده، اقتصاد ایران با رشد مثبت 2.1 درصدی به سه سال رشد منفی متوالی خود خاتمه دهد.

اقتصاد ایران که در سال گذشته طبق تخمین بانک جهانی 8.2 درصد کوچک شد، سال جاری نیز رشد منفی 5.3 دصردی را تجربه خواهد کرد. پیش از شیوع کرونا، بانک جهانی رشد مالی ایران در سال جاری را صفر درصد پیش بینی کرده بود.

به گفته بانک جهانی، اصلی ترین دلیل رشد مالی ایران در سال جاری کاهش مصارف داخلی و فشار وارد شده به بخش خدمات (به طور مثال گردشگری) به دلیل شیوع کرونا خواهد بود. ایران نخستین کشوری در منطقه بود که شیوع ویروس کرونا به طور گسترده در آن گزارش شد اگر چه طی هفته های بعد تقریبا تمامی کشور های منطقه درگیر مقابله گسترده با این ویروس شدند.

نرخ تورم

بانک جهانی با اشاره به کاهش تورم در کشور های منطقه خاورمیانه می نویسد: ایران یکی از کشور هایی بوده که نرخ تورم در آن روندی نزولی داشته و در ماه های اخیر در محدوده 20 درصدی نوسان داشته است. کاهش تمایل سرمایه گذاران به انجام فعالیت های جدید در شرایط کنونی، بخش مالی کشور های منطقه خاورمیانه و شمال افریقا را تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1095

به "پیش بینی بانک جهانی درباره آینده اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بانک جهانی درباره آینده اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید