چند درصد از محتوای اینترنت به زبان فارسی است؟ ، هشدار برای شرایط زبان فارسی در وب!

به گزارش مجله همراهان، خبر خوش افهشدار برای شرایط زبان فارسی در وب!زایش سهم زبان فارسی از محتوای وب دیری نپایید و نزولی که برای فارسی از هشت ماه قبل در سکوت خبری شروع شده، همچنان ادامه دارد.

چند درصد از محتوای اینترنت به زبان فارسی است؟ ، هشدار برای شرایط زبان فارسی در وب!

به گزارش خبرنگاران، مردادماه سال گذشته بود که خبری درباره شرایط زبان فارسی، موجب فخر مسئولان حوزۀ فناوری اطلاعات شد. رضا باقری اصل، دبیر وقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات در آن موقع، در توییتی اعلام نموده بود که سهم زبان فارسی از محتوای وب به 3/4 درصد رسید و زبان فارسی بعد از انگلیسی، روسی، ترکی و اسپانیولی در جایگاه پنجم نهاده شد…

ماجرا در واقع از این قرار بود که زبان فارسی در جایگاه پنجم در میان زبان های پرکاربرد اینترنت نهاده شد. این درحالی بود که سهم زبان فارسی در ابتدای سال 2014 یعنی دی ماه 1392 تنها 0/8 درصد بود و در جایگاه چهاردهم قرار داشت.

حتی پیش از آن، در اسفند 96 نیز محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توییتی اعلام نموده بود: در حالیکه جهانی شدن باعث نزول سهم بعضی زبان های جهان از جمله عربی در فضای مجازی شده است، خوشبختانه آمار معتبر جهانی (W3Tech) گزارش از رشد شتابان سهم خط و زبان فارسی در اینترنت طی سال های اخیر داشته است. اکنون سهم زبان فارسی به 1/8 درصد رسیده است…

اما از اواخر سال گذشته، اتفاقی در حال رخ دادن است که شاید چون دیگر موجب فخر مسئولان نیست، اطلاعی از آن داده نمی گردد؛ شاید هم البته حتی خود مسئولان نیز از آن اطلاعی ندارد.

آمار استفاده از زبان های محتوا برای وب سایت ها (در مهرماه 1401)

نمودار شرایط تغییرات سهم زبان فارسی از محتوای وب در زمان نگارش این مطلب گویای آن است که سهم این زبان از محتوای وب از فوریه سال 2022 روند کاهشی شدیدی داشته است؛ به گونه ای که اکنون سهم فارسی از محتوای وب به 2.6 درصد و جایگاه هشتم رسیده است.

براساس اطلاعات w3techs، محبوب ترین وب سایت های مورد استفاده برای زبان فارسی چنین است:

Facebook.com

Wikipedia.org

Whatsapp.com

Office.com

Canva.com

Twitter.com

Wordpress.com

Aparat.com

Digikala.com

Blogger.com

در حال حاضر زبان های انگلیسی، روسی، اسپانیولی، آلمانی، ترکی و فرانسوی، شش زبانی هستند که بیشترین سهم را از محتوای وب دارند.

این درحالی ست که آمار سایت یادشده نشان می دهد زبان ژاپنی که پیش از این جایگاه قابل توجهی در سهم محتوای وب نداشت، در ماه های اخیر افزایش قابل توجهی داشته و با صعود خود در افت رتبۀ زبان فارسی، نسبت به سایر زبان ها تأثیرگذار بوده است.

پیش تر، هنگامیکه خبر افزایش سهم زبان فارسی رسیده بود، عده ای این اتفاق را به علت نبود قانون حق انتشار در ایران می دانستند که شرحی از سایت های ارائه شده به وسیله w3techs در فرآیند آنالیز سهم زبان فارسی از محتوای وب نشان می داد فیس بوک، ویکی پدیا، آفیس، توییتر، آپارات، کنوا، وردپرس، واتس اپ، دیجی کالا و ورزش سه پربازدیدترین سایت ها از سوی فارسی زبانان به شمار می آمدند. از همین رو، نهاده شدن نام سه سایت با محتوای کاملا فارسی در این امر تاثیرگذار دانسته شده بود.

درحالیکه قیاس آمار محبوب ترین وب سایت های مورد استفادۀ فعلی با سال گذشته نشان می دهد، سایت های انگلیسی زبان جایگاه سایت های ایرانی را گرفته و در رتبۀ بالاتری ایستاده اند. آیا این سقوط را ناشی از همین امر می توان دانست؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2187

به "چند درصد از محتوای اینترنت به زبان فارسی است؟ ، هشدار برای شرایط زبان فارسی در وب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد از محتوای اینترنت به زبان فارسی است؟ ، هشدار برای شرایط زبان فارسی در وب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید