کشف مقبره شاهزاده و اشیاء گرانبها در رومانی

به گزارش مجله همراهان، بقایای یک مقبره شاهزاده، احتمالاً یکی از جنگجویان هونیک، در حین ساخت بزرگراه در رومانی پیدا شده است.

کشف مقبره شاهزاده و اشیاء گرانبها در رومانی

به گزارش ایلنا، کارگران ساخت یک بزرگراه تازه در رومانی، مقبره ای مملو از اشیاء با ارزش متعلق به یک جنگجوی ثروتمند و اسبش را کشف کردند. قدمت این مقبره به قرن پنجم پس از میلاد می رسد، زمانی که منطقه تحت کنترل مردمی به نام هون ها بود.

این مقبره مملو از بیش از 100 شیء از جمله سلاح، اشیاء با روکش طلا و قطعات جواهرات طلا که با سنگ های قیمتی منبت کاری شده، است.

Silviu Ene (از موسسه باستان شناسی Vasile Pârvan در بخارست، رومانی) به Live Science گفت: این مقبره از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا علاوه بر موجودی غنی، در یک مکان به همراه 900 ویژگی باستان شناسی دیگر همانند گودال ها، خانه ها و مقبره ها کشف شد. ضمن آنکه اشیاء متنوع و ارزشمندی که در قبر او بدست آمده نشان از آن دارد که متوفا از طبقه حاکمان در دوره هونیک بوده.

هون ها سوارکاران چادرنشینی بودند که از آسیای مرکزی آمدند. در قرن چهارم و پنجم پس از میلاد، آن ها به شرق دور اروپا حمله کردند و آن ها را اشغال کردند، در حالی که مردمان دیگر - مانند وندال ها و گوت ها - را از سرزمین های خود آواره کردند و باعث مهاجرت آن ها به غرب شدند. هون ها مشکل اساسی برای امپراتوری روم بیزانس (یا شرقی) که تا آن موقع کنترل بسیاری از سرزمین های غرب دریای سیاه را در اختیار داشتند - منطقه ای که اکنون شامل رومانی می شود- بودند.

گمان می رود این مقبره مربوط به قرن پنجم پس از میلاد باشد، زمانی که منطقه تحت کنترل مهاجمان شرقی موسوم به هون ها بود. به گفته باستان شناسان از جمله اشیاء بدست آمده در این قبر می توان به شمشیری اشاره داشت که از آهن ساخته شده و بیشتر زنگ آن زده است، اما تمام طول غلاف با ورق طلا تزئین شده که به جای مانده است. این یافته ها بعلاوه شامل چندین قطعه جواهرات طلا است که بعضی از آن ها با جواهرات و سنگ های قیمتی تزئین شده است.

Ene باستان شناس اصلی است که در حال آنالیز این مقبره است که اواخر سال گذشته در طول ساخت یک بزرگراه در نزدیکی شهر Mizil در جنوب شرقی رومانی، در حدود 140 مایلی (220 کیلومتری) از دریای سیاه کشف شد. به گفته او آخرین یافته های باستان شناسی در این مقبره شامل یک شمشیر آهنی در غلاف طلایی، یک خنجر، دسته هایی از سر پیکان های آهنی و بند های استخوانی تزئین شده است که زمانی به یک کمان چوبی وصل بودند.

او گفت: باستان شناسان بعلاوه بقایای یک زین طلاکاری شده، یک دیگ برنزی، چندین دیوارک تزئین شده - لوازمی برای نگه داشتن شمع روی دیوار - و قطعات جواهرات طلا را کشف کردند. بعلاوه اسکلت کامل این جنگجو و استخوان های جمجمه و پای اسب او در مقبره پیدا شد. به نظر می رسد این مرد با نقاب طلا به خاک سپرده شده است.

Ene گفت: تحقیقات باستان شناسی اکنون تقریباً نیمه تمام شده است. طی چند ماه آینده، استخوان ها و آثار باستانی تمیز، آنالیز و در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت، در حالی که محل خود مقبره به وسیله پروژه بزرگراه ساخته خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2234

به "کشف مقبره شاهزاده و اشیاء گرانبها در رومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مقبره شاهزاده و اشیاء گرانبها در رومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید