12 موزه شگفت انگیر و معروف لندن در کل اروپا

به گزارش مجله همراهان، لندن شهری دیدنی با موزه های متعدد است. موزه های لندن بسیار متنوع و دیدنی هستند و در آن ها می توانید شگفتی های تاریخ، طبیعت و فناوری مدرن را تماشا کنید. لندن پایتخت بریتانیا، جاذبه های گردشکری متنوعی دارد.

12 موزه شگفت انگیر و معروف لندن در کل اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

از مهم ترین جاهای دیدنی لندن، انواع موزه های آن است که به موضوعات مختلفی اختصاص یافته اند. از تاریخ و جنگ گرفته تا طبیعت و معماری. شگفتی های جهانی باستان، آثار خارق العاده طراحی مدرن، کنجکاوی های جهانی طبیعت تنها گوشه ای از چیزهایی است که در موزه های لندن خواهید دید.

موزه های لندن بسیار عظیم، کامل و جامع و زیبا هستند و بیشتر آن ها شهرت جهانی دارند. نه تنها جزو بهترین موزه های جهان هستند، روز به روز بهتر و گسترده تر می شوند.

در چند سال اخیر، تعداد زیادی از موزه های لندن تغییر چهره داده اند، بازسازی شده اند و بعضی از آن ها نیز به کلی تغییر مکان داده اند و در ساختمان هایی مدرن تر و جذاب تر مستقر شده اند. نکته مهم تر اینکه بیشتر موزه های لندن رایگان هستند و بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید از دیدن شگفت انگیزترین مجموعه های ارزشمند جهان لذت ببرید. در ادامه 12 موزه برتر لندن را معرفی می کنیم که بدون تردید ارزش وقت گذاشتن دارند و در سفر خود می توانید برای دیدن آن ها برنامه ریزی کنید.

موزه بریتانیا

موزه بریتانیا با تالار عظیم و باشکوهش و بیش از هشت میلیون اثر تاریخی شگفت انگیز یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است. اولین موزه ملی که برای اولین بار در جهان به روی عموم مردم گگردده شد، موزه بریتانیا است که از سال 1759 شکوه هنری و تاریخی را در مقابل چشم علاقه مندان به نمایش گذاشته است. حتی اگر برای دیدن آثار خاصی برنامه ندارید، فقط تماشای تالار عظیم موزه با معماری جذاب و چشم نواز قرن نوزدهمی و سقف مزین و زیبا، ارزش سر زدن به این موزه را دارد.

مجموعه به نمایش درآمده در موزه هم بسیار چشمگیر و قابل توجه است. بیش از هشت میلیون گنجینه ارزشمند که از فرهنگ های سراسر جهان تشکیل شده است در این موزه نگهداری می گردد و باعث شده این موزه برازنده دریافت لقب اولین موزه ملی گگردده شده به روی عموم مردم باشد. این موزه وقتی برای اولین بار در سال 1759 افتتاح شد، بازدید از آن رایگان بود و هنوز هم رایگان است.

در این موزه فرصت بازدید از این گنجینه های ارزشمند را از دست ندهید:

  • سنگ رزتا که متن روی آن به سه زبان نوشته شده است و این سنگ کلیدی برای رمزگشایی از هیروگلیف های باستانی مصر بوده است.
  • مرمر نماهای الگین یا تندیس های پارتنون که زمانی زینت بخش معبدهای باستانی مشرف به آتن بوده است.
  • منشور حقوق بشر کوروش که لوحی از گِلِ پخته است که در سال 538 پیش از میلاد به فرمان کوروش عظیم هخامنشی نگاشته شده است.
  • مومیایی کاتبه که به زیبایی حفظ شده است.

موزه ویکتوریا و آلبرت

موزه ویکتوریا و آلبرت که به طور خلاصه V&A نامیده می گردد مجموعه ای بی نظیر و مشهور در سطح جهانی است. مجموعه های ارزشمندی از آثار هنری، طراحی و اجرا در بنایی عظیم و دیدنی نگهداری می گردد. این مجموعه نمایشی از 5 هزار سال خلاقیت و فعالیت های بشر از فرهنگ های مختلف است و نه تنها به گذشته محدود نمی گردد، بلکه آثاری از زمان حال هم دارد.

وقتی از میان راهروهای این ساختمان که معماری ترکیبی مدرن و ویکتوریایی دارد قدم می زنید از دیدن نمایشگاه های مختلف از جمله نمایشگاه پینک فلوید، آلات موسیقی قدیمی و... لذت می برید. محوطه موزه با کاشی های چینی را از دست ندهید که دارای گالری های زیرزمینی است. این موزه هزینه ورودی ندارد و رایگان است. از آثار جمع آوری شده در موزه ویکتوریا و آلبرت می توان به قالی اردبیل و گنجینه آمودریا اشاره نمود.

موزه سلطنتی جنگ

موزه سلطنتی جنگ در بنایی واقع شده است که زمانی بیمارستان روانی بدلم بود. این موزه داستان هایی از مردم و جنگ را از زمان جنگ جهانی اول تا به امروز روایت می نماید. این مجموعه اخیرا به شکل قابل توجهی بازسازی و بازسازی شده است. شعبه اصلی آن که در لندن است، داستان هایی از مردمی را روایت می نماید که در از زمان جنگ جهانی دوم به بعد در زمان جنگ های مختلف زندگی نموده اند و کشته شده اند. چهار شعبه دیگر این موزه نیز نمایشگاه ها و مجموعه های چشمگیر و قابل توجهی دارند.

موزه سلطنتی جنگ در بر گیرنده آثاری تکان دهنده است

مجموعه های به نمایش درآمده در این موزه بسیار تکان دهنده است. از جمله آثار به نمایش درآمده در این موزه می توان به بقایای یک ماشین اشاره نمود که در یک عملیات انتحاری در عراق به جای مانده است. یا آثار شخصی تر مثل نامه هایی که سربازان در جریان جنگ جهانی دوم برای عزیزان خود می نوشتند. بعضی اشیای موزه، حس امید و انتظار برای صلح را زنده می نمایند. بالاتر از همه این ها، بازدید از این موزه وادارمان می نماید که به هزینه های انسانی جنگ بیشتر فکر کنیم.

در سفر به لندن بازدید از اتاق های چنگ چرچیل را در شعبه این موزه که در وستمینستر واقع شده است، از دست ندهید. این اتاق های زیرزمینی جایی است که چرچیل، در زمان جنگ جهانی دوم فرماندهی جنگ را انجام می داد. ورودی این موزه رایگان است.

موزه طراحی

سقف سهمی گون اغراق آمیز این بنا به تنهایی دلیلی کافی است تا از این موزه دیدن کنید. این موزه در منطقه کنزینگتون لندن واقع شده است. این موزه نسبت به بسیاری از موزه های معرفی شده در این فهرست، بسیار جدید است. موزه طراحی در سال 1989 توسط طراحی به نام ترنس کونران (Terence Conran) پایه گذاری شد. در این موزه که یک چهارم قرن از فعالیت آن می گذرد، مجموعه ای از آثار معماری و طراحی مدرن و معاصر نگهداری می گردد و مجموعه های چشمگیری از طراحی های کلیدی که جهانی مدرن را تشکیل داده اند، در این مجموعه دیده می گردد.

در رستوران هوشمند موزه می توانید بهترین غذاها و نویشدنی ها را امتحان کنید و در بازدید از موزه، تماشای بام باشکوه و خاص بنا را از دست ندهید. ورودی این موزه رایگان است. معمار بریتانیایی و استاد مینی مالیسم، جان پاوسون بنای این موزه را طراحی نموده است.

موزه کودکی ویکتوریا و آلبرت

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن چه با بچه ها چه بدون بچه ها، یکی از دیدنی ترین موزه هایی است که در لندن وجود دارد. اگر همراه با بچه ها سفر می کنید، این شعبه از موزه ویکتوریا و آلبرت یعنی موزه کودکی، یکی از جاهایی است که حتما باید سر بزنید. این موزه از سال 1872 اشیای مرتبط با دوران کودکی را جمع آوری و نگهداری می نماید. در نتیجه فرصت خوبی برای گشت وگذار به همراه بچه ها است.

در این موزه سرگرمی های زیادی وجود دارد که بچه ها را سرگرم نگه می دارد. مجموعه وسیعی از تندیس های شخصیت های جنگ ستارگان و ترانسفورمرز، در این موزه نگهداری می گردد. همچنین عروسک ها و اسبا ب بازی های دهه های مختلف در قالب مجموعه ای از تولیدنماینده های متعدد در موزه به نمایش درآمده است. حتی عظیم ترها هم از دیدن این موزه لذت می برند و غرق در حس نوستالژی می شوند.

موقع بازدید از این موزه یکی از قسمت هایی که نباید فرصت دیدن آن را از دست بدهید، بخشی است که در آن خانه های عروسکی عصر ویکتوریایی تا اوایل قرن بیستم نگهداری می گردد. همچنین مینیاتورهایی که نشان دهنده شیوه زندگی مردم در سال های گذشته بوده، در این موزه به نمایش درآمده است.

ورودی این موزه رایگان است.

موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی لندن به عنوان یکی از بهترین موزه های تاریخ طبیعی جهان شناخته می گردد. این موزه علاوه بر اینکه از نظر آثار موجود در آن بسیار جالب توجه و ارزشمند است، معماری دیدنی و نفس گیری هم دارد. گاهی این موزه را کلیسای جامع طبیعت می نامند؛ به خاطر اینکه تالاری بسیار عظیم و مجلل دارد و اسکلتی از یک دایناسور در مرکز آن دیده می گردد. آثار و مجموعه های این موزه یکی از مهم ترین آثار در بین مجموعه های موجود در موزه های تاریخ طبیعی جهان است.

این موزه تقریبا 150 سال پیش پایه گذاری شد. نمونه های جمع آوری شده در این موزه بیش از 80 میلیون نمونه است که بعضی از آن ها توسط چارلز داروین جمع آوری شده است. ورودی این موزه هم رایگان است.

موزه علم

موزه علم در مجاورت موزه ویکتوریا و آلبرت و موزه تاریخ طبیعی واقع شده است. همان طور که از اسم این موزه معین است، موزه علم به مباحث علمی اختصاص دارد و معبد فناوری است.

موزه علم بخشی از مجموعه بنیادهای فرهنگی دوره ویکتوریایی است که در منطقه کنزینگتون جنوبی واقع شده است و این منطقه را با نام آلبرتوپولیس می شناسند. نام این محله را از روی نام همسر ملکه ویکتوریا یعنی شاهزاده آلبرت نام گذاری نموده اند؛ چراکه او در ابتدا زمین های این منطقه را خریداری نموده بود تا یک محله فرهنگی در سطح جهانی ایجاد کند.

معبد فناوری در کنار موزه های ویکتوریا و آلبرت و موزه تاریخ طبیعی واقع شده است و گاهی با عبارت خانه نبوغ انسان نام گذاری می گردد. در این موزه با تماشای نمایشگاه های موضوعی می توانید تاریخ پرواز را دنبال کنید، گشتی در فضا بزنید و در خصوص پیشگامان علم چیزهای زیادی یاد بگیرید.

اگر دوست دارید شبی را در سینما بگذرانید، این موزه یک سینمای آیمکس دارد که عظیم ترین سینمای آیمکس در بریتانیا است. ارتفاع صفحه آن به اندازه 4 اتوبوس دو طبقه از کف تا سقف است. ورودی این موزه هم رایگان است.

موزه مجموعه ولکام (Wellcome Collection)

موره مجموعه ولکام، یک موزه و کتابخانه است که نام آن را از روی داروساز دوران ویکتوریایی و مجموعه داری به نام سر هنری ولکام نام گذاری نموده اند. سر هنری ولکام داروساز عصر ویکتوریایی، تاجر و مجموعه داری است که مجموعه ای از ابزارهای پزشکی و اشیا و آثار جالب مرتبط را در طول زندگی خود جمع آوری نموده است؛ آثاری که اکنون این موزه را تشکیل داده اند.

در نمایشگاه های موزه تیغ ها و ابزارهای جراحی، ابزارهای قطع عضو، کتاب هایی با موضوع ژنوم انسان و همچنین آثار هنری متعددی به نمایش در آمده است. در این موزه نمایشگاه های موقتی و گفت وگوهایی هم برگزار می گردد که برای اطلاع پیدا کردن از آن ها باید به وب سایت این موزه مراجعه کنید. این موزه رایگان است.

باغ و موزه هورنیمان

اگر فقط یک موزه باشد که ارزش دارد گردشگران مرکز شهر لندن را ترک نمایند و به سمت جنوب بروند، باغ و موزه هورنیمان است. این موزه توسط فردریک هورنیمان پایه گذاری شده است. فردریک هورنیمان یک تاجر پیروز چای بود. ثروت زیاد و سفرهای متعددش باعث شده که او بتواند مجموعه ای از نمونه های جانورشناسی و عجایب انسان شناسی را گردآوری کند. از آثار این موزه می توان به مرمن اشاره نمود؛ یک کرکودیل مومیایی شده از دوران مصر باستان.

از مهم ترین دیدنی های موزه که نباید از دست بدهید، یک گراز دریایی تاکسیدرمی است که بیش از یک قرن ات در این موزه به نمایش درآمده است. این مخلوق عجیب، به نظر می رسد که بیش از اندازه پر شده است و پوستی که گرازهای عادی دارند، از دست داده است. این نمونه، حاصل یک اشتباه در تاکسیدرمی است چون در عصر ویکتوریایی بیشتر مردم نمی دانستند که یک گراز دریایی چه شکلی است.

این موزه رایگان است و بدون پرداخت هیچ هزینه ورودی می توانید از آن دیدن کنید.

موزه اتاق عمل قدیمی (Old Operating Theatre, Museum)

این موزه بالای یک کلیسای قدیمی پنهان شده است. یک گنجینه کشف نشده در بین موزه های لندن است و یکی از قدیمی ترین اتاق عمل های جهان است که هنوز باقی مانده است.

بعد از اینکه با ترس و لرز از این اتاق عمل دیدن کردید، می توانید از بخش دیگر موزه که ابزارهای جراحی قدیمی مثل تیغ های قطع عضو و ابزارهای سوراخ کردن جمجمه در آن نگهداری می گردد، بازدید کنید یا بخشی که در آن اندام های مختلف انسانی در شیشه های حاوی فرمالدهید نگهداری می شوند.

بخش دیگری از موزه یک اتاق زیرشیروانی است که به اندازه اتاق عمل ترسناک نیست. در آن اسکلت های انسان، مجموعه ای از گیاهان دارویی، ابزارهای قرون وسطایی و یادداشت های قدیمی در خصوص بیماری هایی که با داروهای گیاهی درمان می شده، نگهداری می گردد. این موزه در خیابان سنت توماس واقع شده است. ورودی آن برای عظیمسالان 8.50 دلار یا 6.50 یورو و برای افراد زیر 16 سال 4.60 دلار یا 3.50 یورو است.

موزه ملی دریانوردی لندن

موزه ملی دریانوردی لندن در گرینویچ در جنوب لندن واقع شده است و در حاشیه رود تیمز واقع شده است. این موزه میزبان مجموعه ای بی نظیر از هر آن چیزی است که به دریا ارتباط دارد. این موزه قرن ها مرکز منافع دریایی بریتانیا بوده است. تعجبی ندارد که در این موزه مجموعه های بی نظیر و فوق العاده ای از هرآنچه که به دریا ربط پیدا می نماید، وجود دارد. از نقشه و مدل گرفته تا آثار هنری مشهور مرتبط با دریا و دریانوردی.

نمایشگاه های متعددی در این موزه وجود دارد که به موضوعات مختلفی اختصاص پیدا نموده اند؛ از جمله آخرین سفر کاپیتان کوک در دهه 1770 یا نقاشی مشهور نبرد ترافالگار. این موزه بخشی از یک مجموعه موزه عظیم به نام موزه های سلطنتی گرینویچ است که در نزدیکی آن گلخانه سلطنتی و رصدخانه سلطنتی هم واقع شده است.

از دیدنی های این موزه که نباید از دست بدهید، یک کشتی طراحی شده در قرن نوزدهم است که از آن برای حمل و نقل چای از چین به بریتانیا استفاده می کردند. این کشتی تماما بازسازی شده است و با فاصله از زمین قرار گرفته است. در نتیجه می توانید زیر آن را نیز تماشا کنید. این کشتی در زمان خود سریع ترین کشتی ممکن بوده و هنوز هم دیدنی و باشکوه است. هزینه بلیط بازدید از این کشتی برای عظیمسالان 17.70 دلار یا 13.50 یورو و برای بچه ها 9 دلار یا 7 یورو است. بازدید از موزه ملی دریانوردی لندن رایگان است.

موزه جانورشناسی گرانت

موزه جانورشناسی گرانت لندن یکی از دیدنی ترین موزه های جانورشناسی جهان است. این موزه کوچک است؛ ولی جهانیی از شگفتی را در خود جای داده است. قفسه های نمایش چوبی و شیشه ای در کنار دیوارهای آن قرار گرفته اند و میزهایی فضای خالی بین آن ها را پوشانده است. همه آن ها پر از مدل های جانوری و بقایای حیوانات مختلف است مثلا اسکلت کامل آن ها، استخوان های جداگانه، دندان و...

استخوان دودو، پرنده ای منقرض شده و مجموعه ای از انواع مغز حیوانات از جمله آثار خاص این موزه است. از دیدن بدن نصف شده یک گربه باردار در این موزه نترسید. نایاب ترین اسکلت های جهان در این موزه نگهداری می گردد که بعضی از آن ها متعلق به حیواناتی است که از سال 1883 منقرض شده اند. ورودی این موزه هم مثل سایر موزه هایی که معرفی کردیم، رایگان است. این موزه در ساختمان راکفلر در کالج دانشگاه لندن واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1547

به "12 موزه شگفت انگیر و معروف لندن در کل اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 موزه شگفت انگیر و معروف لندن در کل اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید