آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟

به گزارش مجله همراهان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: 97 درصد داروهای مصرفی در ایران فراوری داخل و 3 درصد داروها وارداتی هستند.

آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟

عباس اخگری در گفت وگو با مجله همراهان اظهارکرد: در حال حاضر صندلی رشته داروسازی و داروسازان مشغول به کار، شناخته شده نیست. داروسازان به عنوان افراد تاثیرگذار در سلامت جامعه نقش مهم و سازنده ای در ارائه خدمات دارویی و درمانی دارند.

وی ادامه داد: در بعضی موارد صندلی داروسازی صرفا تجارتی نگریسته می گردد که این اصلا درست نیست. نقش مهم داروسازی در حلقه درمان بیماران است و مردم برای درمان به راحتی می توانند به آنان مراجعه نمایند. داروسازان سایت مشاوره دارویی نیز دارند که هزینه ای از بیماران دریافت نمی نمایند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان نمود: در سال های اخیر داروسازی و رشته های تخصصی مثل داروسازی بالینی مورد استقبال واقع شده است. مهم ترین رسالت این رشته ارتقاء تجویز، مصرف صحیح و منطقی داروها و یاری به بهبود نتایج و پیامدهای درمانی بیمار است.

وی اضافه نمود: همچنین در فراوریات دارویی نیز داروسازی به پیشرفت های زیادی در فراوری داروهای با کیفیت رسیده است.

اخگری با اشاره به اینکه اختصاص ارز دولتی برای واردات مکمل ها صفر درصد است، بیان نمود: بخش اعظم داروهای مورد احتیاج فراوری داخل است. مردم عادی تصور می نمایند که بعضی از اقلام خارجی است اما آن داروها نیز در داخل کشور فراوری می گردد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: 97 درصد داروهای مصرفی در ایران فراوری داخل و 3 درصد داروها وارداتی هستند. 99.8 درصد داروهای ضد فشار خون، 99.2 درصد داروهای دیابت و حدود 100درصد آنتی بیوتیک های خوراکی فراوری داخلی هستند. 67 درصد از مواد اولیه دارویی کاملا داخلی است.

اخگری با بیان اینکه وضع دارویی کشور به هیچ وجه بحرانی نیست، تاکید نمود: کمبود دارو در وضع عادی به سر می برد و قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی برای این منظور راه اندازی شده است که بتوانیم پیش از بحران از بروز آن پیشگیری کنیم. لحظه به لحظه وضعیت دارو از این طریق رصد می گردد، چرا که مردم نباید دغدغه کمبود دارو داشته باشند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان نمود: با زیر ساخت های ایجاد شده و توانمندسازی مان در این زمینه، هر دارویی ظرف مدت 2 سال در داخل کشور فراوری خواهیم کرد. در ایران حدود 120 کارخانه داروسازی فعال، 70 کارخانه مواد اولیه دارویی، 56 شرکت پخش و 1200 داروخانه وجود دارد.

اخگری اظهار داشت: باید بتوانیم عمده مواد اولیه دارویی را در داخل فراوری کنیم. در حال حاضر ماده اولیه ارزش اضافه نموده لازم را ندارند و باید به جهانی شدن و صادرات فکر کنیم. تنها داروهای خاصی با ارز 4200 تومانی وارد می شوند که افزایش قیمت قابل توجهی نداشته اند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد مسائل داروسازی گفت: یکی از مسائل داروسازی، کمبودهای مقطعی و غیر قابل اجتناب ناشی از مسائل نقل و انتقال ارزی بین بانکی و ترابری کالاهای خریداری شده است. این موضوع نتیجه تحریم ظالمانه دارو است. از دیگر مسائل داروسازی، نقدینگی و چالش عمده آن در زنجیره تامین دارو است.

اخگری با بیان اینکه اشتباه رایج مردم این است که فکر می نمایند، دارو خارجی تاثیر بیشتری نسبت به دارو ایرانی دارند، اظهارکرد: بارها در نزد بیمار مصرف نماینده، در آزمایشات و کارآزمایی دارو ایرانی تعیین شده است که حتی کیفیت دارویی ایرانی از نوع خارجی بالاتر است مانند دارو اسویکس.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان نمود: در حال حاضر تنها حدود 22 قلم دارو کمبود داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 392

به "آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا داروی خارجی تاثیر بیشتری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید