اطلس جامع گردشگری و میراث فرهنگی پایتخت تهیه و طراحی می گردد

به گزارش مجله همراهان، ولی الله شجاع پوریان در نشست صمیمانه با مدیران گردشگری مناطق 22گانه شهرداری تهران با اشاره به ظرفیت های عظیم میراث فرهنگی و گردشگری و اتخاذ نگاه و رویکرد تخصصی به این حوزه گفت: ایران ما جزو ده کشور برتر از لحاظ جاذبه های طبیعی به شمار می رود و در کلانشهر تهران نیز پتانسیل های بسیاری در حوزه گردشگری نهفته است که باید با برنامه ریزی از آن بهره برداری کنیم.

اطلس جامع گردشگری و میراث فرهنگی پایتخت تهیه و طراحی می گردد

وی جاذبه های گردشگری، اماکن فرهنگی، تاریخی و میراثی پایتخت را جزو سرمایه های حوزه گردشگری برشمرد و اضافه کرد: تهران یک شهر تاریخی اما ناشناخته است. بسیاری از هم وطنانان و حتی شهروندان ما از بافت تاریخی آن آگاه نیستند که باید در جهت معرفی آن به مردم با ایجاد تورهای مناسب گام برداشت.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر لزوم شناسایی تمامی ظرفیت های گردشگری و میراثی مناطق گفت: باید ضمن تهیه شناسنامه میراثی و گردشگری برای هر منطقه، اطلس گردشگری و میراثی تهران از تمام مناطق 22گانه تهیه و سامانه جامعی برای آن طراحی گردد.

شجاع پوریان گردشگری را جزو سرمایه های اصلی اقتصاد فرهنگ دانست و گفت: باید ضمن بهره گیری از تجربه کشورهای موفق در زمینه رونق گردشگری، ظرفیت های میراث فرهنگی، تاریخی و گردشگری مناطق را به تفکیک شناسایی و این پتانسیل بالقوه را فعال کنیم.

وی با اشاره به تاثیر متقابل توسعه گردشگری برافزایش درآمدهای مدیریت شهری و بالعکس تاثیر مدیریت شهری بر تقویت حوزه گردشگری، اعلام کرد: از سوی دیگر باید برای اداره کلانشهر تهران در آینده نیازمند ایجاد درآمدهای پایدار شهری هستیم که در حوزه گردشگری می توان سرمایه گذاری کرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اجرای طرح حیات شبانه در تهران گفت: این طرح در جهت ترویج نشاط اجتماعی و توجه به فعالیت های اجتماعی در کلانشهر تهران باید اجرا گردد و در واقع رونق دریافت زیست شب، به افزایش تامین امنیت، اشتغال، گردشگری و دسترسی شبانه روزی شهروندان به امکانات تفریحی کلانشهر تهران یاری می نماید.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان پیشینه اقدامات در جهت تبدیل ستاد گردشگری به سازمان گردشگری اضافه کرد: برای ارائه لایحه تبدیل ستاد به سازمان کارگروهی تشکیل دادیم و طرحی آماده گردیده که هم اکنون در معاونت برنامه ریزی شهرداری در دست مطالعه است و در نهایت این لایحه را به شورای اسلامی شهر تهران جهت تصویب تقدیم می کنیم.

شجاع پوریان از مدیران گردشگری مناطق 22گانه شهرداری تهران خواست ظرفیت های بکر و جذاب میراث فرهنگی و گردشگری منطقه خود را فعال نمایند و در جهت غنی سازی اوقات فراغت شهروندان و یاری به رونق شهر و اقتصاد فرهنگ گام بردارند.

مهدی سیف رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در سخنانی از برگزاری دوره های آموزشی گردشگری اطلاع داد و گفت: مدیران گردشگری مناطق طی دو دوره با موضوعات تهران شناسی و شناخت صنعت گردشگری از طریق اساتید زبده این حوزه آشنا شدند.

رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران در ادامه، تهیه دانشنامه گردشگری شهر تهران و ایجاد درآمد پایدار از حوزه گردشگری را از طرح های اجرایی آتی این ستاد مطرح نمود که هم اکنون در مرحله مطالعاتی است.

وی با اعلام لحاظ شدن موضوع گردشگری در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران گفت: در صورت تصویب برنامه سوم در شورای شهر، ماموریت های تعیین و مهمی به حوزه ما تفویض می گردد که همراهی و فعالیت مضاعف مسئولان گردشگری مناطق را برای اجرای موفق آنها می طلبد.

سیف همچنین بر ضرورت هماهنگی مجموعه های مختلف شهرداری تهران برای برگزاری تورهای گردشگری ویژه مناطق و شهروندان از طریق ستاد گردشگری تاکید نمود.

به گفته سیف، برگزاری اولین دوره آموزشی تخصصی گردشگری برای مسئولین گردشگری مناطق، دیدار و هم اندیشی اعضای فعال کانون های گردشگری هر منطقه با شهرداران مناطق، برگزاری همایش تهران و تحول در گردشگری در مدرسه دارالفنون، بازدید دانش آموزان منتخب مدارس شهر تهران از نموزه نقشه تهران و باغ موزه مینیاتور، دیدار مسئولین گردشگری مناطق با معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و تور بازدید از اماکن گردشگری در 22 منطقه شهر تهران را از جمله اقدامات ستاد گردشگری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به مناسبت روز جهانی گردشگری به شمار می رود.

در ادامه این نشست مدیران گردشگری مناطق 22گانه شهرداری تهران ضمن بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود در این حوزه، بر لزوم تعریف استراتژی گردشگری هر منطقه به فراخور مقتضیات منطقه ای، تقویت زیست شبانه و گذرهای فرهنگی در شهر، توجه به ویژگی های بومی هر منطقه و محله در حوزه گردشگری و تهیه محتوای الکترونیکی برای اطلاع رسانی در فضای مجازی تاکید نمودند.

در سرانجام این نشست شجاع پوریان با اهدای هدایا از کوشش های مدیران گردشگری مناطق 22گانه تقدیر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 43

به "اطلس جامع گردشگری و میراث فرهنگی پایتخت تهیه و طراحی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلس جامع گردشگری و میراث فرهنگی پایتخت تهیه و طراحی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید