اعتراف دبیر کل ناتو به تغییر موازنه جهانی در نتیجه رشد قدرت چین

به گزارش مجله همراهان، دبیر کل ناتو با اشاره به رشد چین در عرصه های مختلف از جمله نظامی و مالی خواهان اتحاد بیشتر کشورهای عضو ناتو برای مقابل با پکن شد.

اعتراف دبیر کل ناتو به تغییر موازنه جهانی در نتیجه رشد قدرت چین

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله همراهان، دبیر کل ناتو روز چهارشنبه ضمن اشاره به قدرت دریافت چین در زمینه های مالی و نظامی اعتراف کرد که دنیا شاهد تغییر در موازنه قدرت است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت: غرب نمی تواند قدرت دریافت نظامی یا مالی چین را نادیده بگیرد.

به نوشته وبگاه آستریلین ینس استولتنبرگ روز چهارشنبه مدعی شد که پکن تهدیدی علیه جوامع باز و آزادی های فردی است. دبیر کل ناتو با توصیه به استرالیا و نیوزیلند برای ارتباط نزدیکتر با ناتو اضافه کرد که در پاسخ به تهدید چین به رویکرد دنیای تری احتیاج است.

استولتنبرگ در ادامه گفت: ظهور چین به طور اساسی در حال ایجاد تغییرات بنیادین در موازنه قوای دنیای و شدت بخشیدن به مسابقه برای کسب رجحان در زمینه های مالی و فناوری است. این مسئله تهدیدهای موجود علیه جوامع آزاد و آزادی های فردی را دوچندان می نماید و رقابت بر سر ارزش ها و سبک زندگی ما را افزایش می دهد.

وی با اشاره به عواقب امنیتی رشد چین برای متحدان ناتو گفت: آنها در حال حاضر بودجه دفاعی دوم در دنیا را دارند. چینی ها سرمایه گذاری های بسیاری در قابلیت های نظامی پیشرفته نموده و موشک هایی دارند که می توانند به کشورهای ناتو برسند.

این در حالی است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که چین تهدید علیه صلح دنیای نیست و باید در قبال این کشور رویکردی واقعی در پیش گرفت.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که چین ممکن است رقیبی برای نظم اتحادیه اروپا باشد اما تهدیدی علیه صلح دنیای نیست. وبگاه پولیتیکو نوشته بورل این اظهارات را روز سه شنبه بعد از یک گفت وگوی سه ساعته ویدئویی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین برای دفاع از آنچه به گفته او رویکرد واقعی در قبال پکن است مطرح نموده است.

اظهارات جدید جوزپ بورل او را در تضاد با ایالات متحده آمریکا و بعضی از کشورهای همسایه چین اعم از ژاپن و هند قرار می دهد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1091

به "اعتراف دبیر کل ناتو به تغییر موازنه جهانی در نتیجه رشد قدرت چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف دبیر کل ناتو به تغییر موازنه جهانی در نتیجه رشد قدرت چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید