اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و زمان برگزاری حراج جدید

به گزارش مجله همراهان، تهران (پانا) - بانک مرکزی در اطلاعیه ای، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (2 دی ماه 1399) را اعلام، و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 9 دی ماه امسال، اطلاع داد.

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و زمان برگزاری حراج جدید

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ،متن اطلاعیه به این توضیح است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (2 دی ماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 25 آذرماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری سی امین مرحله از این حراج، شش بانک سفارش های خود را به ارزش 11.5 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش درخواست پنج بانک با فروش 3.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 55 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 6.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 58 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد و 700 میلیارد ریال اوراق اراد 60 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهاد های اقتصادی برنده در روز سه شنبه 2 دی ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله فرابورس 2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 55 و 500 میلیارد ریال اوراق اراد 60 را در نرخ بازده کشف شده در حراج خریداری کردند.

همچنین در روز چهارشنبه 26 آذر ماه 1399، 35 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 61، اراد 62 و اراد 63 از سوی متعهدین پذیره نویسی خریداری گشت؛ بنابراین در مجموع، 48.8 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به 2 دی ماه 1399 توسط سرمایه گذاران حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (9 دی ماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله سی ویکم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 9 دی ماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به این توضیح است:

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 7 دی ماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 7 دی ماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 9 دی ماه 1399 انجام خواهد شد.

همه نهاد های اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نماد های مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهاد های اقتصادی شرکت کننده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مد قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند.

همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1446

به "اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و زمان برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و زمان برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید