افزایش مهاجرت ها و زمین خواری در شمال کشور

به گزارش مجله همراهان، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گفت: وجود جنگل و دریا در کنار هم و چشم انداز بی بدیل و عرصه های دارای خاک حاصلخیزی با قابلیت کشاورزی بالا و همچنین از طرفی دسترسی آسان به پایتخت موجب شده تا چشم طمع زمین خوران به این منطقه زیاد شده است.

افزایش مهاجرت ها و زمین خواری در شمال کشور

سیداحسان ساداتی در گفت وگو با مجله همراهان با اشاره به اینکه یکی از مقاصد زمین خواری در مازندران، جنگل ها هستند، اظهار کرد: جنگل های شمال به دلیل وجود ویژگی های خاص دارای ارزش منحصر به فردی است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع با اشاره به اینکه رانت زمین یا به اصطلاح ارزش بالای موقعیت اراضی را از عوامل چشم طمع دوختن به زمینهای مناطق شمال دانست و اضافه نمود: در مناطقی چون جنوب کشور و یا مکان هایی که عرصه ها دارای قابلیت و کیفیت نباشند آنقدر تحت هجوم و مهاجرت قرا نخواهند گرفت و این در حالی است که در خطه سرسبز شمال شاهد مهاجرت های فراوانی هستیم.

ساداتی با اشاره به اینکه با وجود افزایش جمعیت به حدود 80 میلیون نفر، شاهد تغییر در عرصه ها نبودیم، توضیح داد: تراکم جمعیت بالا و ارزش زمین های منطقه در کنار بکری و شرایط مناسب آب و هوایی، موجب شده است تا نگاه ویژه تری به این مناطق وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اجرای قوانین با وجود قوانین مدون و بسیار خوب در زمین خواری، اظهار کرد: در تجاوز به عرصه های ملی، کمی شدت عمل و پیگیری های مستمر در اجرای قانون باعث خواهد شد که این منابع ملی از دست سودجویان خارج گردد.

ساداتی، یکی دیگر از تصرفات زمین را در زمین های کمتر بازده دانست و اضافه نمود: تغییر کاربری اراضی کمتر بازده و تبدیل آنها به باغ باعث خواهد شد تا منابع طبیعی از حالت طبیعی، خارج و مورد دخل و تصرف قرار گیرد، همچنین در برخی از مناطق، منابع طبیعی و مستثنیات از هم به درستی تفکیک نشدند که باید این امر صورت گیرد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور توضیح داد: زیرساخت هایی چون احداث جاده و مسیر خطوط لوله گازرسانی به روستاهای دوردست که محاط در عرصه های ملی باشند یکی دیگر از عوامل از بین رفتن زمین ها خواهد بود. آتش سوزی عمدی و تبدیل زمین از حالت وحشی به اهلی و پس از آن تصاحب زمین را هم می توان به عوامل زمین خواری اضافه نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 67

به "افزایش مهاجرت ها و زمین خواری در شمال کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مهاجرت ها و زمین خواری در شمال کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید