بارش الماس در سیاره اورانوس و نپتون

به گزارش مجله همراهان، منشاء این الماس ها متان است، با توجه به فشار و حرارت درونی زیاد در این دو سیاره مولکول های متان ابتدا مى شکنند و به اتمهاى کربن و هیدروژن تبدیل مى شوند. سپس اتمهاى کربن به هم مى پیوندند و الماس را مى سازند.

بارش الماس در سیاره اورانوس و نپتون

دانشمندان ثابت کردند که بارانی از الماس های واقعی بر سطح نپتون و اورانوس می بارد. آتمسفر این سیارات عمدتا از هلیوم و هیدروژن تشکیل شده است. در لایه های فوقانی دمای هوا تقریبا 200 درجه زیر صفر است. در لایه های تحتانی عناصر و مواد سنگین تر ظاهر می شوند. از جمله متان و دما و فشار هوا افزایش می یابد.

منشاء این الماس ها متان است، با توجه به فشار و حرارت درونی زیاد در این دو سیاره مولکول های متان ابتدا مى شکنند و به اتمهاى کربن و هیدروژن تبدیل مى شوند. سپس اتمهاى کربن به هم مى پیوندند و الماس را مى سازند. این الماس ها تحت تاثیر جاذبه سیاره به صورت بارانى از کریستال فرود آیند.

سیارات اورانوس و نپتون گاز گونه که قطر هر یک به حدود 50000 کیلومتر مى رسد در فاصله 2.8 و 4.5 میلیارد کیلومترى به دور خورشید مى چرخند.

اورانوس هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید و چهارمین سیاره از نظر اندازه و سومین سیاره از نظر جرم است. در جو آن هیدروژنبه شکل H2 و 12 درصد هلیوم و 2 درصد متان وجود دارد، اما از آنجایی که متان به شدت نور قرمز را جذب می نماید این سیاره به رنگ آبی مایل به سبز دیده می شود.

برررسی مادون قرمز حاکی از آن است که دمای این سیاره برابر 58 درجه کلوین است. به نظر می رسد این سیاره دارای یونیسفر قوی باشد. بیشتر باد های این سیاره برخلاف دیگر سیاره های مشتری گون منظومه شمسی از شرق به غرب می وزند نه از شمال به جنوب.

در ارتفاعات بالایی دما 64 کلوین (با تلورانس 5 کلوین) می شود و در این ارتفاعات آن باد هایی با سرعت 300 تا 400 متر می وزند و البته گردباد هایی نیز در آن وجود دارند که به شکل لکه هایی دیده می شوند.

نپتون آخرین سیارهٔ منظومه شمسی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است بر طبق تحقیقات حضور مقادیری متان نیز در این سیاره تایید شده است. در کل، ترکیبات جو این سیاره به مانند سایر سیارات غول پیکر گازی شامل 85 تا 90 درصد هیدروژن و 10 تا 15 درصد هلیوم می باشد.

نپتون با لایه ای ضخیم از ابر هایی که به سرعت در حال حرکتند پوشیده شده است. وزش باد، حرکت این ابر ها را به 1100 کیلومتر در ساعت می رساند. ابر هایی که در فاصله دورتری از سطح سیاره قرار دارند عمدتا متان یخ زده می باشند. دانشمندان معتقدند که ابر های تیره تر نپتون که در زیر ابر های متان قرار گرفته اند سولفات هیدروژن اند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1128

به "بارش الماس در سیاره اورانوس و نپتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش الماس در سیاره اورانوس و نپتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید