آنالیز 5 دلیل نشت گاز بخاری گازی

به گزارش مجله همراهان، بی شک تجربه خواب شیرین زمستانی را با چیزی نمی توان عوض کرد. خوابی در فصل سرما که با تعدیل دما به واسطه بخاری، بر لذت آن افزوده می گردد! حالا اگر این لذت بی چون و چرا را با خطرات نشت گاز بخاری گازی توام کنیم، بسیار خطرآفرین خواهد بود.

آنالیز 5 دلیل نشت گاز بخاری گازی

چراکه غفلت در استفاده صحیح از بخاری گازی، یک عمر پشیمانی به بار می آورد. نشت گاز بخاری گازی را می توان خطری پنهان در خانه دانست که در رفع آن نباید تعلل کرد.

نکات کلیدی

 • کثیف بودن مشعل و گرفتگی مجراهای آن از طریق گردوغبار باعث عدم ترکیب مناسب هوا و گاز شده و در این شرایط بوی گاز خام به مشام می رسد.
 • ممکن است یکی از شعله های شمعک به دلیل تنظیم نبودن، خاموش شده باشد که همین موضوع باعث نشت گاز بخاری گازی از یکی از شعله ها می گردد.
 • برای پیدا کردن نشتی با استفاده از مایع ظرفشویی یا صابون، مقداری کف تهیه نموده و اتصالات شلنگ و سایر اتصالات داخل بخاری را به کف آغشته کنید.

دلایل نشت گاز بخاری گازی

چرا نشتی گاز از بخاری گازی رخ می دهد؟

با آغاز فصل سرما و در زمان نصب و راه اندازی بخاری گازی، توجه داشته باشید که رابط ورودی گاز به درون بخاری یک شلنگ است و باید آن را به درستی محکم کنید.

شما با استفاده از بست های مخصوص در بستن اتصالات، می توانید آن ها را به خوبی ببندید.

نصب و تعمیر بخاری و شومینه خود را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • نصب و راه اندازی بخاری
 • راه اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری و شومینه با خبرنگاران

نصب و تعمیر بخاری و شومینه خود را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • نصب و راه اندازی بخاری
 • راه اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری و شومینه با خبرنگاران

1. نقص شلنگ گاز متصل به بخاری

اگر در متصل کردن شلنگ در جای خود، کوتاهی کنید یا شلنگ سوراخ و معیوب باشد، بی شک گاز نشت خواهد نمود.

برای مطمئن شدن از سالم بودن اتصالات و درستی محل اتصال لوله گاز و شلنگ، با آغشته کردن اتصالات به کف و صابون، نشت گاز بخاری گازی را پیدا نموده و با مشاهده نشتی، آن را رفع و در صورت لزوم اتصالات را تعویض کنید.

2. گرفتگی مجرای مشعل

بسته شدن مجرای مشعل نیز می تواند یکی دیگر از علل نشت گاز بخاری گازی باشد که حتی ممکن است با صداهای غیرعادی بخاری گازی همراه باشد.

امکان دارد در موقع تغییر دادن حالت شمعک به شعله، بوی گاز به مشام رسد. دلیل این رخداد، گرفتگی و انسداد ورودی مشعل است. برای رفع این موضوع باید اول شیر گاز اصلی را ببندید و بعد ورودی مشعل را آنالیز کنید.

در صورتی که گردوخاک یا هرعاملی سد مجرای ورودی گاز بود، اقدام به تمیز کردن و خارج کردن آن از حفره مشعل کنید تا ایراد نشت گاز بخاری گازی رفع گردد.

کثیف بودن مشعل و گرفتگی مجراهای مشعل از طریق گردوغبار، باعث عدم ترکیب مناسب هوا و گاز شده و در این شرایط بوی گاز خام به مشام می رسد.

در این شرایط برای رفع نشت گاز بخاری گازی، شما باید مشعل را از جای خود خارج نموده و با یاری برس یا فشار هوا، گرفتگی سوراخ ها را باز کنید.

مطلب مرتبط: تعمیر فندک شومینه گازی

3. نقص محل اتصال شیر کنترل و پیلوت بخاری

دلیل دیگر نشت گاز بخاری گازی، وجود مشکل در محل اتصال لوله های رابط بین شیر کنترل و پیلوت است.

زمانی که بعد از روشن کردن بخاری گازی، بوی گاز خام استشمام شد، اتصالات پیلوت و شیر کنترل باید بدون تعلل موردآنالیز قرار گیرند.

برای این کار از کف صابون یاری بگیرید.

4. خاموش شدن شمعک بخاری

گاهی اوقات ممکن است یکی از شعله های شمعک به دلیل تنظیم نبودن، خاموش شده باشد. همین موضوع باعث نشت گاز بخاری گازی از یکی از شعله ها می گردد. برای رفع بوی گاز، شما باید طول و مقدار شعله را تنظیم کنید.

برای انجام این کار و رفع علائم نشت گاز بخاری گازی از یک پیچ گوشتی یاری بگیرید. اول پیچ پشت شمعک را باز نموده و بعد هم زمان به شعله نگاه کنید، هر وقت هر 2 مشعل روشن شدند، پیچ شمعک را با پیچ گوشتی محکم ببندید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر بخاری و شومینه!

5. جابه جا شدن نازل و ژیگلور از محل نصب

منحرف شدن نازل یا ژیگلور از جای خود، دلیل دیگر نشت گاز بخاری گازی است.

برخی وقت ها نازل به دلیل ضربه خوردن و با تغییر حالت در پیچ، از جای خود خارج می گردد و با منحرف شدنِ نازل، گاز نمی تواند به مشعل برسد که همین مسئله نشت گاز بخاری گازی را در پی خواهد داشت. با نصب صحیح نازل در محل اتصال، این مشکل رفع خواهد شد.

این موضوع را نباید فراموش کنید که برای انجام همه موارد گفته شده، بهتر است از یک متخصص یاری بخواهید تا بخاری گازی شما را به طور اصولی و با فاکتور های ایمنی و سلامت موردآنالیز قرار دهد و نشت گاز بخاری گازی را رفع کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلیل خرابی ترموکوپل بخاری گازی کلیک کنید.

دلیل بوی گاز بخاری در حالت شمعک چیست؟

گاهی اوقات دلیل بوی گاز از بخاری گازی می تواند استفاده نکردن از آن برای مدت زمان طولانی باشد. اگر بخاری برای مدتی بی استفاده باشد، در زمان استفاده دوباره، بوی بدی از خود به بیرون منتشر می نماید.

وقتی شما بخاری را روشن کنید و ساعاتی از کار آن سپری گردد، بوی بد رفع خواهد شد.

در واقع دلیل بوی بد بخاری گازی وجود گردوغبار و خاک داخل بخاری است . زمانی که بخاری را روشن می کنید، گردوغبار جمع شده بر روی شمعک ها آغاز به سوختن نموده و بوی بدی از خود ساتع می نمایند.

در شرایطی که بعد از گذشت چند ساعت از روشن بودن بخاری، متوجه بوی گاز شدید، حتما به آنالیز مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد بپردازید و مشکل نشت گاز بخاری گازی را رفع کنید.

مطلب پیشنهادی: نشت گاز از اجاق گاز

از کجا بفهمیم گاز بخاری نشتی دارد؟

شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که از کجا بفهمیم گاز از بخاری نشت نموده ؟ یا چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم؟

هر وقت احساس کردید از نزدیکی لوله ها و قسمت شلنگ بخاری بوی گاز به مشام می رسد، می توانید از روش های ذیل برای پیدا کردن محل نشت گاز بخاری گازی بهره ببرید.

 • استفاده از کف صابون
 • استفاده از نشت یاب الکترونیکی

رفع نشتی و تعمیر بخاری گازی با تیم خبرنگاران

استفاده از کف صابون

با استفاده از مایع ظرفشویی یا صابون، مقداری کف تهیه نموده و اتصالات شلنگ بخاری و سایر اتصالات داخل بخاری را به کف آغشته کنید.

گفتنی است که برای پیدا کردن نشت گاز بخاری گازی، مایع مخصوص نشت یاب شرکتی نیز در بازار موجود است.

بعد از تهیه کف و آغشته کردن اتصالات، باید شیر گاز را باز کنید و در صورتی که در کف صابون، حباب ایجاد شد، به این معنی است که در آن محل نشت گاز دارید.

محل را موردآنالیز دقیق قرار داده و اقدامات لازم برای رفع نشت گاز بخاری گازی را انجام دهید.

استفاده از نشت یاب الکترونیکی

در بازار دستگاهی به نام نشت یاب الکترونیکی وجود دارد. این وسیله برای چک کردن دلایل نشتی گاز در ساختمان ها و سایر اماکن مورداستفاده قرار می گیرد.

به هنگام نشتی گاز در محل قرارگیری دستگاه، سنسورهای به کار برده شده در این وسیله به شما هشدار می دهند.

برای تشخیص محل نشت گاز با نشت یاب الکترونیکی، دستگاه را در محل های گوناگون بخاری به حرکت درآورید تا محل نشت گاز شناسایی گردد و بلافاصله برای تعمیر مشکل نشتی گاز بخاری اقدام کنید.

جمع بندی

غفلت در استفاده صحیح و نگهداری از وسایل گازسوز، خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد.

برای استفاده بهینه از بخاری گازی و تأمین ایمنی آن، باید عوامل و خطرات نشت گاز بخاری گازی را به خوبی بشناسیم و با مشاهده علائم اولیه آن، برای تعمیر و رفع اشکالات به وجودآمده اقدام کنیم.

متخصصان تعمیر بخاری گازی خبرنگاران برای رفع نشت گاز بخاری گازی و سایر وسایل گازسوز شما، به سرعت در محل حاضر شده و اقدامات لازم را جهت ایمنی سازی و رفع مشکل انجام خواهند داد. برای ثبت سفارش فوری با شماره 1471 تماس بگیرید.

سوالات متداول

جابه جا شدن نازل چگونه باعث نشت گاز از بخاری گازی می گردد؟

گاهی اوقات نازل به دلیل ضربه خوردن و با تغییر حالت در پیچ، از جای خود خارج می گردد و با منحرف شدنِ نازل، گاز نمی تواند به مشعل برسد.

چگونه از نشتی گاز مطمئن شویم؟

استفاده از کف صابون و نشت یاب الکترونیکی روش های مرسومی هستند که از طریق آن ها می توان نشتی گاز و محل دقیق آن را تشخیص داد.

در روش استفاده از کف صابون بعد از تهیه کف و آغشته کردن اتصالات، باید شیر گاز را باز کنید و در صورتی که در کف صابون، حباب ایجاد شد، به این معنی است که در آن محل نشت گاز دارید.

برای تشخیص محل نشت گاز از طریق نشت یاب الکترونیکی، دستگاه را در محل های گوناگون بخاری به حرکت درآورید تا محل نشت گاز شناسایی گردد و بلافاصله برای تعمیر مشکل نشتی گاز بخاری اقدام کنید.

آیا وجود گردوغبار در قسمت مشعل می تواند باعث نشت گاز گردد؟

در واقع کثیف بودن مشعل و گرفتگی مجراهای مشعل از طریق گردوغبار، باعث عدم ترکیب مناسب هوا و گاز شده و در این شرایط بوی گاز خام به مشام می رسد.

در این شرایط برای رفع نشت گاز بخاری گازی، شما باید مشعل را از جای خود خارج نموده و با یاری برس یا فشار هوا، گرفتگی سوراخ ها را باز کنید.

منبع: آچاره
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2217

به "آنالیز 5 دلیل نشت گاز بخاری گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز 5 دلیل نشت گاز بخاری گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید