تخصیص 360 هزار میلیارد تسهیلات برای ساخت مسکن شهری و روستایی خبرنگاران

به گزارش مجله همراهان، مجلس در مصوبه ای مقرر کرد که 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت مسکن شهری و روستایی برای سال آینده اختصاص یابد.

تخصیص 360 هزار میلیارد تسهیلات برای ساخت مسکن شهری و روستایی خبرنگاران

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، کنندگان درجلسه علنی امشب مجلس شورای اسلامی و در جریان آنالیز بخش هزینه ای بودجه سال 1400، با ردیف های 7 و 8 تبصره 18 این لایحه موافقت کردند.

در ردیف 7 این تبصره آمده است؛ وزارت امور مالی و دارایی موظف است ضمن ثبت و نگهداری حساب منابع، مصارف و برگشتی وجوه این بند، بر تحقق آن مطابق احکام بودجه های سنواتی نظارت و گزارش آن را هر شش ماه یک بار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون های ذی ربط مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

همچنین براساس ردیف 8 تبصره مذکور؛ در سال 1400 کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند برای احداث و نوسازی 400 هزار واحد مسکن روستایی و شهری در شهر های کمتر از بیست و پنج هزار نفر جمعیت و هشتصد هزار واحد مسکن شهری نسبت به پرداخت سه میلیون و ششصد هزار میلیارد (3.600.000.000.000.000) ریال تسهیلات ساخت مسکن به افراد واجد شرایط اقدام کنند.

سهمیه هر بانک توسط بانک مرکزی در فروردین ماه مشخص می گردد. مجموع دوران مشارکت ساخت و فروش اقساطی این تسهیلات 20 سال است و پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به متقاضی واجد شرایط منتقل می گردد.

این تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به افراد واجد شرایط معرفی شده توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت می گردد.

بانک مرکزی موظف است گزارش عملکرد این بند را به صورت برخط در اختیار عموم مردم قرار دهد. در صورتی که یک بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی از پرداخت سهمیه تسهیلات مشخص شده توسط بانک مرکزی خودداری نماید، بانک مرکزی موظف است متناسب با تعهد انجام نشده نسبت به افزایش سپرده قانونی آن بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی اقدام و به وسیله سایر بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام نماید.

همچنین در جز الحاقی این تبصره آمده است؛ در اجرای مواد (2) و (4) قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، وزارت نیرو مکلف است مبلغ یکصد هزار (100.000) ریال حق بیمه هر واحد مسکونی برای یک سال، را در پنج مرحله در قبوض برق واحد های مسکونی درج و دریافت و به حساب خزانه داری کل کشور واریز کند.

مالکان واحد های مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از حکم این بند معاف هستند.

خزانه داری کل کشور موظف است مبالغ مربوط را ظرف یک هفته پس از وصول در اختیار صندوق ذیربط برای انجام تعهدات این قانون قرار دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1591

به "تخصیص 360 هزار میلیارد تسهیلات برای ساخت مسکن شهری و روستایی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص 360 هزار میلیارد تسهیلات برای ساخت مسکن شهری و روستایی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید