خانواده هزار نفری که هر سال دور هم جمع می شوند...

به گزارش مجله همراهان، در ایران خانواده های متعددی هستند که اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند و شمرده شوند، تعدادشان به سه رقم می رسد، اما جمع شدن یک خانواده هزار نفری و حتی بیشتر، اتفاقی است که به ندرت شاهد آن هستیم.

خانواده هزار نفری که هر سال دور هم جمع می شوند...

خانواده آقا بزرگ، حاج مهدی هاشم نیا، پنج سالی هست که دور هم جمع می شوند و این دیدار را جشن می گیرند.

پنجمین جشن این خانواده که تعداد اعضای آن چهار رقمی است در تالار فرهنگی نور و به مناسبت عید غدیر برگزار شد که قریب به هزار مهمان را به خود دید. به طوری که سالن گنجایش نشستن این تعداد نفر را نداشت و برخی از افراد ایستاده، تکیه داده به دیوار و نشسته روی پله ها نظاره گر این جشن بزرگ بودند.

در لحظه ورود، اولین چیزی که کاملاً به چشم می آمد، تعداد بالای زنان در مقایسه با مردان بود و جالب تر آنکه هر کس که وارد تالار می شد، تقریباً با هر کس که می توانست و روبرو می شد، احوال پرسی می کرد.

خبرنگار مجله همراهان از مجری برنامه که داماد نوه آقا بزرگ بود، پرسید با وجود شباهت بسیار زیاد در پوشش، عقاید و افکار آن ها هم یک سویه است یا خیر که او گفت: شاید برایتان جالب باشد که بگویم افرادی در تالار حضور دارند که عقاید کاملاً متفاوت و ضد هم دارند. فرد کاملاً انقلابی که هر بار خود را ملزم به شرکت در انتخابات می کند، در کنار کسی که رای دادن برایش بی اهمیت است، بدون هیچ مسئله ای نشسته است. همه این جا جزئی از خانواده بزرگ آقابزرگ هستند و این چیزها در این برنامه ها معنی ندارد. هر کسی با هر سلیقه ای امشب این جا حضور دارد.

مهین امیدوار، آخرین عروس آقا بزرگ در گفت وگو با خبرنگار مجله همراهان در خصوص دور هم جمع شدن خانواده ها و ایجاد صله رحم اظهار کرد: من فامیل و عروس این خانواده هستم و شوهرم پسرعمه پدرم است و من هم دختردایی شوهرم هستم.

با وجود اینکه امروزه دیدوبازدید و دورهمی خونواده ها کمتر شده، اما خوشبختانه این اتفاق در خانواده ما کم رنگ نشده و دورهمی تمامی ندارد. خودم کمی بی حوصله و مریض احوال شدم و خیلی در مهمانی ها حضور ندارم، اما سالی یکی دو بار در مهمانی های بزرگ شرکت می کنم.

وی ادامه داد: در کل فکر می کنم دورهمی خانواده ها به خصوص در مشهد کمتر شده، چرا که مسائل مالی و مالی به خانواده ها فشار می آورد. با شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر کاملاً موافقم. به نظرم دو یا نهایتاً سه بچه کافی ست.

مرضیه هاشم نیا، آخرین دختر آقا بزرگ در گفت وگو با مجله همراهان در خصوص چنین جشن های خانوادگی و دورهم جمع شدن اظهار کرد: 6 خواهر و دو برادر بودیم که همه رفته اند و من فقط در دنیا مانده ام. ماشالله فرزندان خانواده هاشم نیا خیلی زیادند. مثل قدیم که بچه ها زیاد بودند، الان هم جوانان زیادی هستند که روی به بچه آوردن می آورند.

وی اضافه کرد: من فرزند آخر بودم و فقط مریضی و سختی کشیدن پدر و مادرم را یادم است. جز مریضی و مریض داری، چیزی از پدر و مادرم یادم نیست.

امیرمهدی عطاران، شوهر نتیجه آقابزرگ و مجری پنج ساله جشن در گفت وگو با مجله همراهان اظهار کرد: در خانواده ما دورهمی و صله رحم در گذشته کم نبود و الان هم کم نیست. این برنامه و جشن اثر بیشتری پیدا کرد، به طوری که افراد فامیل در طول سال از من می پرسیدند که برنامه جشنتان کی هست. در مجموع این ارتباط بیشتر شده.

خانواده من هم برگرفته از جامعه هستند و فرهنگی که در جامعه وجود دارد به درون کانون خانواده من هم می آید. شاید نسل قبل ما تعداد فرزند بیشتری داشتند اما نسل جدید به دلیل مسائل مالی فرزند کمتر به دنیا می آورند.

وی اضافه کرد: از لحاظ اجتماعی به این سمت رفته ایم که فرزند کم تر داشته باشیم و احساس می کنیم که دیگر جمع گرم خانوادگی به معنای واقعی و قدیمی وجود ندارد که یکی از دلایلش فرزند کم داشتن است.

علی اکبر هاشم نیا، نوه آقا بزرگ در گفت وگو با مجله همراهان در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی ایران، فرزندآوری و دورهمی خانواده در چه وضعیتی واقع شده است، اظهار کرد: جوان ها توجه کنند که هرچه فامیل گسترده تر باشد، این دیدارها هم بیشتر می شود و تاثیر خیلی خوبی هم بر خانواده دارد.

در دین و شریعت سفارش بسیار به صله رحم و ارزش والای آن شده و امیدوارم همیشه به این اصل مهم پایبند باشیم که هم به درد دنیامان می خورد و هم آخرت. الحمدالله صله رحم و دورهمی ها در خانواده ما کم نشده، اما متاسفانه در سایر خانواده ها خیلی کم رنگ شده است.

وی نظر خود را درباره ارزش چنین جشن ها و تکریم خانواده این گونه بیان نمود: دورهم جمع بودن خیلی مهم است؛ وقتی بچه ها بزرگ می شوند مسلماً نیاز به عمو، دایی، عمه و خاله دارند و فرزند کم در ادامه باعث می شود که بچه ها از نعمت داشتن چنین افرادی محروم بشوند.

گزارش از علی ساقی، خبرنگار مجله همراهان- منطقه خراسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 298

به "خانواده هزار نفری که هر سال دور هم جمع می شوند..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده هزار نفری که هر سال دور هم جمع می شوند..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید