رایتل روی خط شفافیت، صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس

به گزارش مجله همراهان، یاسر رضاخواه به حواشی منتشر شده درباره فروش فرکانس رایتل به اپراتورهای دیگر، سرانجام داد.

رایتل روی خط شفافیت، صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس

مدیرعامل رایتل ضمن تشریح واگذاری فرکانس رایتل به همراه اول و ایرانسل، گفت: اقدامی تحت عنوان فروش فرکانس وجود ندارد و دو قراردادی که رایتل با اپراتورها دارد، قرارداد انتقال موقت منافع طیف است که انتقال موقت یا اجاره یک قرارداد موقت سه ساله محسوب می شود.

یاسر رضاخواه با بیان شرایط درآمد رایتل، اضافه نمود: 76درصد درآمد رایتل از محل عملیات و سرویس ها است و 24درصد آن از محل اجاره فرکانس. ضمن اینکه رشد درآمد در حوزه عملیاتی در سال گذشته 40درصد بوده است و رشد اجاره فرکانس 18درصد.

رضاخواه مدت زمان مانده قراردادها را رو به خاتمه اعلام کرد و گفت: قرارداد رایتل با همراه اول خاتمه شهریور سال آینده تمام می شود و با ایرانسل خاتمه آذر سال آینده به اتمام می رسد. یعنی ما دوسال از مدت سه ساله قرارداد را طی کرده ایم.

وی اشتراک گذاری زیرساخت های ارتباطی را در اغلب کشورهای دنیا مرسوم دانست و ادامه داد: این قرارداد، منحصر به رایتل نیست. یعنی اپراتورهای زیادی در کشورهای مختلف هستند که زیرساخت خود را به اشتراک می گذارند. مثلا به راحتی می شود با یک جستجوی ساده در اینترنت این اشتراک گذاری امکانات را در اپراتورها مورد نظر قرار داد. اغلب اپراتورها از سایت مخابراتی گرفته تا کل شبکه رادیو یا قسمتی از شبکه خود را به اشتراک می گذارند. در کل دنیا این کار را به دلیل منافع اقتصادی انجام می دهند. برخی مواقع توسعه در منطقه ها کمتر برخوردار برای برخی از اپراتورها چندان به صرفه نیست. یک اپراتور از نظر زیر ساخت در این منطقه ها رشد می کند و زیرساخت را با اپراتور دیگر به اشتراک می گذارد.

مدیرعامل رایتل با اشاره به قوانینی که در کشور برای این منظور تدوین شده است، گفت: در کشور ما هم برای این موضوع قوانین وجود دارد. مصوبه 245 کمیسیون تنظیم مقررات تحت عنوان انتقال موقت منافع طیف یا قوانین مربوط به تجارت ثانویه طیف، این امر را قانونمند کرده است.

رضاخواه از افزایش ترافیک مصرفی مشترکین رایتل خبرداد و تشریح کرد: شرایط عملیاتی شرکت نشان می دهد در آبان 98 میانه ترافیک روزانه رایتل در شبکه 400 ترابایت بوده است. یعنی مشترکین رایتل 400هزار گیگابایت در روز دیتا مصرف می کردند. امروز و در آبان 1400 میانه ترافیک روزانه ما یک و دو دهم پتابایت یا یک میلیون و 200هزار گیگابایت است. یعنی در عرض 2سال ترافیک مشترکین رایتل در شبکه سه برابر شده است.

وی اضافه نمود: رضایتمندی مشترکین ما بیشتر شده است. علاوه بر این تعداد مشترک فعال ماهانه و مشترک فعال سه ماهه ما در طول این مدت با یک شیب خیلی خوبی رشد کرده است. مثلا مشترک اینترنت همراه ما از زیر یک میلیون و ششصد-هفتصدهزار مشترک، امروز به سه میلیون مشترک رسیده است. کل مشترکین اینترنت همراه روزانه و کل مشترکین فعال ماهانه ما درحال حاضر بیش از 5 میلیون است.

رضاخواه با اشاره به فرایند افزایش سهم بازار در رایتل، تاکید کرد: سازمان تنظیم مقررات به صورت سه ماهه گزارشی را درباره سهم بازار اپراتورها در بازار موبایل ایران منتشر می کند. گزارش سه ماهه تابستان سال 1400 نشان می دهد که رایتل چهارمین سه ماهه ای بود که سهم بازار صعودی را تجربه کرد. ما یک جهت بسیار کند و پیوسته را شروع کردیم و انتظار داریم تا خاتمه سال 1404 به سهم بازاری بین 12 تا 15 درصد در صنعت موبایل کشور دست یابیم.

وی شرایط ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه را در ایران قابل توجه برشمرد و ادامه داد: ضریب نفوذ موبایل در کشورمان بالای 150درصد و حدود 156درصد است. ایران بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارد درحالی که نزدیک 135میلیون سیم کارت موبایل در کشور فعال است و همین طور که جلو می رویم این عدد بیشتر خواهد شد. بسیار محتمل است که تا سال 1404 ما در کشور 160-170میلیون سیم کارت موبایل داشته باشیم. ما انتظار داریم 12 تا 15درصد این 160-170میلیون را در شبکه رایتل داشته باشیم. شاید یک عددی نزدیک به بیش از 20 میلیون مشترک.

رضاخواه در خاتمه گفت: درحال حاضر بیش از 65 درصد ترافیک در شبکه خودمان است و ما امیدواریم تا خاتمه سال 1404 بالای 95 درصد ترافیک در شبکه خودمان مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1966

به "رایتل روی خط شفافیت، صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایتل روی خط شفافیت، صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید