سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری عمان برای ایجاد مرکز تجاری در ایران

به گزارش مجله همراهان، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به مشارکت عمان برای ایجاد پایانه صادراتی حدفاصل کرمان و هرمزگان گفت: یک شرکت عمانی در حال ایجاد مرکز تجاری با سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری در کرمان است.

سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری عمان برای ایجاد مرکز تجاری در ایران

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

محسن ضرابی در گفت وگو با خبرنگار بخش بازرگانی خبرنگاران، در مورد توسعه روابط دو کشور به وسیله بندر آزاد صحار اظهار کرد: این بندر می تواند پایگاه مناسبی برای دسترسی ایران به بازار سایر کشورها از جمله کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس باشد که اکنون ارتباط ایران با آنها قطع یا کم است.

وی اضافه کرد: این کشور روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران در سالهای گذشته حتی در زمان تحریم و جنگ با ایران قطع ننموده و در مذاکرات ایران با 1+5 به ما یاری نموده است و در شرایط پساتحریم نیز زمینه توسعه همکاری با این کشور وجود دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان ادامه داد: عمان می تواند کالاهای ما را به وسیله بندر صحار به سایر کشورها صادر کند که این موضوع علاوه بر اینکه بازار جدیدی به روی ایران فراهم می نماید زمینه توسعه کار صنایع و فراوری نمایندگان داخلی را فراهم می نماید.

ضرابی توضیح داد: کشورهای بحرین، قطر، عربستان و کویت بازارهای جدیدی خواهند بود که ایران می تواند به وسیله بندر صحار و همکاری با عمان به آنها دسترسی پیدا کند که در حال حاضر صادرات به این کشورها نداریم.

وی همچنین گفت: ایران به کشورهای آفریقایی نیز برای صادرات محصولات خود دسترسی دارد اما این کشور با توجه به ارتباطات خاص خود امکان توسعه این روابط را برای ایران فراهم می نماید.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه سخنان خود با اشاره به امضای توافقنامه عشق آباد برای ایجاد کریدور میان کشورهای ایران، پاکستان، عمان و ازبکستان گفت: ایران و عمان می توانند به وسیله چهاربهار به صحار زمینه تردد کالاها از شرق به غرب و از غرب به شرق را فراهم آورند و در واقع زنجیره ای از این کریدور باشند.

تجارت ایران و عمان کمتر از یک میلیارد دلار در سال

ضرابی با بیان اینکه ایران می تواند طی سالهای آینده عمان را جایگزین امارات در روابط تجاری خود با سایر کشورها کند، گفت: بند صحار با توجه به ظرفیت هایی که در بخش نگهداری مواد غذایی دارد می توان از آن به عنوان هاب منطقه برای تجارت مواد غذایی استفاده کرد و امکان واردات و صادرات این موارد با هزینه کمتری انجام می گردد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه سخنان خود با تاکید بر توسعه روابط تجاری ایران و عمان با بیان اینکه نباید تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد گذاشت گفت: ایران برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری خود با کشورهای مختلف باید پایگاه های صادراتی مختلفی داشته باشد تا در مواردی که معاندان ایران به بهانه های مسائل هسته ای، حقوق بشر، موشک و ... ممکن است ایران را تحریم نمایند وارد عمل شوند.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه تجارت ایران و عمان در حال حاضر کمتر از یک میلیارد دلار در سال است گفت: رقم تجارت ایران با امارات در حال حاضر 13 میلیارد دلار است که می توانیم رقم یک میلیارد دلاری تجارت ایران با عمان را به 5 میلیارد دلار برسانیم و در واقع بخشی از تجارت با امارات را محدود کنیم.

ضرابی یادآور شد: عوامل مختلفی در مورد موارد زیرساختی باید در این ارتباط فراهم گردد تا ما بتوانیم روابط خود را با عمان گسترش دهیم.

وی در مورد این منابع زیرساختی گفت: مسائل بانکی، ویزا و کشتیرانی از جمله مواردی است که برای توسعه روابط تجاری میان این دو کشور گسترش یابد.

تامین اقتصادی 70 درصدی پروژه ایران در عمان

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ضریب امینت سرمایه گذاری در عمان بالا است، گفت: بانک های عمان پروژه های قابل توجیه ایران را 50 تا 70 درصد در صورت اینکه ریسک بازار نداشته باشد تامین اقتصادی می نمایند.

وی اضافه کرد: یکی از بخش هایی که امکان در واقع سرمایه گذاری ایرن در عمان برای صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد بخش لبنیات و مواد غذایی است به طوری که ما می توانیم به وسیله و بانام عمان به بازارهای کشورهای عربی یاد شده دسترسی داشته باشیم.

وی یادآور شد: ایران می تواند محصولات خود را در این کشور و با نام عمان به کشورهای دیگر صادر کند و ارز حاصل از آن را به کشور آورد.

سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری عمان برای ایجاد مرکز تجاری در ایران

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان گفت: یکی از شرکتهای تجاری عمان در حال ایجاد مرکز تجاری در کرمان است که برای این کار 250 میلیون دلار سرمایه گذاری می نماید.

ضرابی با اشاره به سرانجامه صادراتی در حد فاصل کرمان و هرمزگان گفت: در سرانجامه صادراتی یاد شده عمانی ها مشارکت دارند و بخشی از منابع این پروژه را به میزان 20 میلیون دلار تامین می نمایند.

وی گفت: این سرانجامه صادراتی قابلیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به ویژه مناطق جیرفت و کهنوج که به عنوان قطب فراوری محصولات کشاورزی به حساب می آید را دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در مورد پروازهای میان ایران و عمان گفت: امروز یک یا دو پرواز از تهران، یک پرواز از شیراز میان ایران و عمان وجود دارد که برای توسعه روابط اقتصادی و ورود زائران عمانی به مشهد یک خط پروازی جدید از این شهر راه اندازی می گردد.

ضرابی در سرانجام سخنان خود با اشاره به شرایط صدور ویزای عمان نیز گفت: مشکل خاصی برای تردد بازرگانان ایرانی و بالعکس عمانی به کشورهای یکدیگر وجود ندارد و به وسیله مرزی و سفارت خانه ای برای آنها ویزای تردد تجاری صادر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 442

به "سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری عمان برای ایجاد مرکز تجاری در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری عمان برای ایجاد مرکز تجاری در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید