سوغاتی تهران چیست؟

به گزارش مجله همراهان، برای مسافران و آن ها که با تهران شناخت چندانی ندارند، این شهر و شهرهای اطراف آن جز یک شهر خاکستری و سراسر دود و ترافیک معنا ندارد و کلمه سوغاتی بدون مناسبت ترین چیزی است که میشود از آن انتظار داشت ولی در ورای هوای آلوده و ترافیک دائمی، استان تهران سوغاتی هایی دارد که در جای دیگری مانند آن را نخواهید مشاهده کرد.

سوغاتی تهران چیست؟

سیب دماوند

بگذارید از سیب دماوند آغاز کنیم که بهترین محصول این منطقه به حساب می آید . در صورتی که فصل تابستان گذرتان به دماوند خورد حیف است بدون خرید چند کیلو سیب دماوند را ترک کنید. سیب های تولیدی این فصل با اسم های شفیع آباد، گلاب، عایق الماسی، کهنز و قندک شناخته میشوند که مطمئن هستیم بار اول است که این اسامی را می شنوید. در فصل پاییز هم سیب دماوند اقسام مختلفی دارد که حاوی سیب شمیرانی، گلشاهی، عباسی مشهد، دریان و اخلمد خراسان است. در بین این فهرست احیانا سیب گلاب آشناترین مدل سیبی است که با آن روبرو شده اید.

ولی دماوند تنها به سیب ختم نمی شود بلکه گردو و عسل دماوند هم برای افرادی که به این منطقه شناخت بیشتری دارند بسیار مشهور است. در صورتی که از سیب دماوند می گذرد سفارش می کنیم از گردو و عسل آن نگذرید که کیفیت بسیار بالایی دارد.

قالی بافی و جاجیم بافی

قالی بافی یکی از صنایع دستی بسیار شایع استان تهران به حساب می آید که در منطقه های روستایی این استان خصوصا در منطقه های غیرشهری کرج، دماوند و شمیرانات رشد چشمگیری پیدا نموده است.

اما در شهر تهران هم هنرمندان قالی بافی وجود دارند که عمده فعالیت خود را در زمینه چهره بافی، تابلو بافی و اثرهای حجم متمرکز نموده اند. در صورتی که گذرتان به چهارراه ولیعصر خورد یک راسته فروش تابلو فرش و جاجیم و فرش های بسیار نفیسی موجود است که میتوانید اثرهای این هنرمندان را در آن جا ببینید و در صورت احتیاج خریداری کنید.

از دوغ آبعلی نگذرید

به آبعلی که رسیدید، دیدن دوغ های محلی که بیرون سوپر مارکت ها و فروشگاه ها چیده شده اند، توجه شما را بسوی خود جلب خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم اصلاً به سادگی نگذرید و حتماً این دوغ خوش طعم را امتحان کنید. اما سفارش نخست ما این است که اول یکی از آن دوغ های محلی را که در شیشه سرو میشود امتحان کنید به دلیل آن که طعم و مزه اش شما را به سال های خیلی دور خواهد برد. سعی کنید دوغ آبعلی را از آبعلی یا از جاده هراز تهیه کنید که اطمینان اصل بودن آن بیشتر است.

تهران هم سوهان دارد

در صورتی که به شهر ری سفر کردید و به زیارت شاه عبدالعظیم رفتید حتماً در بازگشت سوغات این شهر را که سوهان است، تهیه کنید. سوهان های شهر ری بسیار مشهور است و هر سلیقه ای آن را می پسندد. همچنین در صورتی که برای کوهنوردی راهی دربند شده اید، آلوچه و لواشک دربند هم در راستا به وفور به چشم می خورد و احتیاجی به معرفی ندارد. درصورتی که آلوچه ها را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید تا بازگشت از سفر و رسیدن به خانه خراب نخواهد شد.

نقاشی روی چرم

سوغاتی ارزنده ای که یادگار بجا مانده از زمان قاجار در این شهر است و جزء صنایع دستی معروفی است که مخصوص شهر تهران است. پس از نقاشی روی چرم، نقاشی و طراحی روی پارچه هم در بین صنعتگران تهران ترویج پیدا کرد. در کل میتوان گفت که تهران یک شهر خوب برای خرید انواع و اقسام صنایع دستی است. چون اطراف این شهر بزرگ پر شده از شهرها و روستاهایی که هر کدام صنعت اختصاصی خودشان را دارند و تولیداتشان را برای فروش به بازارهای تهران می آورند. در نتیجه گزینه های مختلفی برای خرید صنایع دستی گوناگون پیش رویتان دارید.

کشمش شهریار

از استان خاکستری علاوه بر سیب و گردو و عسل، سوغات بهتری هم میشود تهیه کرد که آن کشمش و انگور مرغوب شهر شهریار است. شهریار بخاطر آب و هوای خوبی که دارد، بهترین منطقه در تولید میوه و محصولاتی مثل چغندر و غلات است. اما در صورتی که در فصل تابستان به شهریار سفر کردید یا در همین تهران چشمتان به گوجه سبزهای شهریار خورد بدون معطلی و هیچگونه تردیدی چند کیلویی از آن بخرید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

گُلاج فیروزکوه

نان گلاج فیروزکوه یکی دیگر از سوغاتی های استان تهران بشمار می آید . این نان خوش طعم در بین عشایر فیروزکوه رواج دارد و نام اصلیش را میتوان از آنها تهیه کنید. این نان خوش طعم و سالم در یخچال تا یک ماه دوام و ماندگاری دارد. نان گلاج به علت مواد اولیه جدید که از دام و غلات محیط عشایری استفاده می شود ، بسیار مقوی است. مواد تشکیل دهنده این نان خوشمزه شیر تازه، آرد تازه، آب، تخم مرغ محلی، خمیر مایه نان و دارچین میباشد . بعد از به هم زدن مواد و عمل آمدن خمیر آن را به مدت زیاد ورز می دهند و بعد به صورت گرد درآورده و در روغن حیوانی سرخ میکنند.

جاجیم های فیروزکوه

اما علاوه بر قسمت خوش طعم شهرستان فیروزکوه در صورتی که طالب صنایع دستی هستید ما جاجیم های این شهرستان را به شما پیشنهاد می کنیم . منطقه فیروز کوه بخاطر کوهستانی بودن و رشد دامپروری یکی از مرکزها تولید پشم ایران محسوب می شود و به همین علت جاجیم های این منطقه بسیار مشهور است.

چاپ باتیک از سوغاتی های شهر تهران

چاپ باتیک نوعی هنر چاپ روی پارچه است که بیشتر در شهرهای تبریز، اسکو و تهران رواج داشته است. در این مدل چاپ با استفاده از قالب ها، طرح های مختلفی را روی پارچه چاپ میکنند. برای این کار از رنگ های طبیعی چون زردچوبه، انار، روناک و اسپرک استفاده میکنند. اما با توجه به وضعیت صنایع دستی تهران، احتمال پیدا کردن این سوغاتی در تهران بسیار کم است!

آلوچه و لواشک های دربند

دربند، علاوه بر حال و هوای خوش، گردش و تفریح و سرگرمی، یه جای خوب برای خرید آلوچه و لواشک به حساب می آید که جزء خوش طعم ترین سوغاتی هایی هستند که میتوانید از سفر به تهران با خود ببرید.

فروش سفال در پایتخت تهران

ساخت محصولات سفالی و هنر سفالگری از فعالیت های شایع در اغلب شهرها و استان های ایران است که در تهران هم انجام می گیرد. از خصوصیت های برتر سفال تهران میتوان به استفاده از خاک رس مرغوب در ساخت اشیای سفالی اشاره نمود. چنانچه علاقمند به چنین ظروفی هستید، میتوانید آن را از مغازه های تهران به عنوان سوغات و کادو برای دوست های و آشنایانتان خریداری کنید.

بوی خوش قهوه

از دیگر سوغات تهران قهوه است. قهوه فروشی های تهران که بوی خوششان در خیابان ها و پیاده روهای برخی از مناطق می پیچد، از برترین سوغاتی است که برای عزیزی که در شهری دیگر است میتوان به سوغات برد.، مخصوصا در صورتی که آن عزیز به قهوه هم علاقمند باشد.

شیشه گری و تراش شیشه

یکی از قدیمی ترین صنایع دستی تهران شیشه گری، تراش شیشه و نقاشی روی شیشه است که چه بسا عمر این هنر دستی در کشور به بیش از 2000 سال پیش برمیشود. شیشه گری نوعی هنر ساخت ظروف شیشه ای است که با استفاده از خمیر مذاب شیشه انجام میشود و بسته به مدل محصولی که می خواهند تولید کنند روش آن متمایز است. در این صنعت کارهای جانبی دیگری من جمله معرق شیشه، همجوشی شیشه هم انجام میشود و شما میتوانید این ظروف را از بازارهای تهران تهیه کنید.

از کجا سوغات تهران را خرید کنیم؟

مراکز خرید و بازارهای گوناگون در تهران امکان خرید و فروش محصولات مختلفی را آماده نموده است . ولی در صورتی که میخواهید صنایع دستی تهران را خریداری کنید، میتوانید به پاساژ پروانه، بازار بزرگ تهران، جمعه بازار تهران (چهارراه استانبول)، بازار تجریش، خیابان استاد نجات الهی و مراکز عتیقه فروشی منوچهری تهران و... مراجعه کنید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 355

به "سوغاتی تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغاتی تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید