قدرت نمایی هابل به جیمز وب

به گزارش مجله همراهان، تلسکوپ فضایی هابل از یک خوشه ستاره ای کروی که در فاصله 22 هزار سال نوری از زمین واقع شده است عکسبرداری کرد.

قدرت نمایی هابل به جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر درک تازهی را از عمیق ترین نقاط جهان مرئی آشکار می کند، تلسکوپ فضایی هابل نیز همانطور که در تصویر تازهی که از خوشه ترزان 1(Terzan 1) نشان می دهد، منسوخ نشده است.

به گزارش سایت اسپیس، این عکس که در تاریخ 10 اکتبر از طریق ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) که به طور مشترک این ماموریت را انجام می دهند منتشر شده است، یک خوشه ستاره ای کروی را نشان می دهد که در فاصله 22 هزار سال نوری از زمین واقع شده است و پالت رنگی شگفت انگیزی از ستارگان با رنگ های مختلف را با وضوح قابل توجه نشان می دهد.

این اولین تصویر تلسکوپ فضایی هابل از خوشه ترزان 1 نیست. ناسا تصویر قبلی از آن را در سال 2015 منتشر کرد.

طبق بیانیه آژانس فضایی اروپا، عکس سال 2015 با استفاده از دوربین سیاره ای میدان عریض 2 هابل گرفته شده بود، دوربینی که تا سال 2009 کار می کرد. این ابزار وضوح بسیار پایین تری نسبت به دوربین میدان عریض 3 حال حاضر این تلسکوپ فضایی داشت. فضانوردان این دوربین تازه را در آخرین مأموریت خدمات هابل روی آن نصب کردند.

این تصویر تازه عمق خوشه ستاره ای کروی را با جزئیات بسیار بیشتری نسبت به تصویر قبلی نشان می دهد و تعداد زیادی از ستاره های سرخ و پیر را نشان می دهد که از طریق گرانش متقابل شان به هم متصل شده اند.

خوشه های ستاره ای کروی معمولاً مجموعه ای از حدود صد هزار ستاره به شکلی تقریباً کروی هستند. این ستارگان به قدری نزدیک در کنار هم قرار گرفته اند که میانگین فاصله بین هر دو ستاره منفرد حدود یک سال نوری است، فاصله ای که تقریباً معادل یک چهارم فاصله بین خورشید و نزدیک ترین ستاره همسایه آن موسوم به پروکسیما قنطورس است.

اغلب، این خوشه ها خانه برخی از قدیمی ترین ستارگان در کهکشان ما هستند که در تصویر هابل، قرمز به نظر می رسند، در حالی که ستاره های آبی تر در عکس، ستارگان جوان تری در پیش زمینه هستند که بخشی از این خوشه نیستند، اگرچه به زیبایی این تصویر می افزایند.

مقامات آژانس فضایی اروپا در بیانیه ای در سال 2015 درباره عکس قدیمی تر نوشتند: سن ستارگان در این خوشه ستاره ای کروی به ما می گوید که آنها در مراحل اولیه شکل گیری کهکشان ها شکل گرفته اند. مطالعه آنها همچنین می تواند به ما در درک چگونگی شکل گیری کهکشان ها کمک کند.

آژانس فضایی اروپا اشاره کرد که خوشه های ستاره ای کروی مانند ترزان 1 منبع محلی مهمی از پرتوی ایکس هستند. کارشناسان می گویند: احتمالاً این پرتوهای ایکس از سیستم های ستاره ای دوتایی می آیند که حاوی یک ستاره نوترونی متراکم و یک ستاره معمولی هستند.

ستاره نوترونی بقایای بسیار چگالی است که در اثر انفجار ستاره ای که سوخت آن تمام می شود، باقی می ماند. ستاره نوترونی مواد ستاره همراه را می کشد و باعث انفجار پرتوی ایکس می شود.

دانشمندان مطمئن نیستند که چه تعداد سیاه چاله با جرم ستاره ای یا جرم میانه در داخل خوشه های ستاره ای کروی مانند ترزان 1 کمین کرده اند. از آنجایی که دیدن سیاهچاله غیرممکن است، آنها به جای تابش نور، آن را جذب می کنند و بهترین راه برای یک تلسکوپ به منظور تشخیص آنها، مشاهده تأثیر گرانشی آنها بر ستاره های اطراف است که متأسفانه انجام این کار در یک خوشه ستاره ای کروی به دلیل چگالی ستارگان آن بسیار سخت است.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آبان 1401 بروزرسانی: 4 آبان 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2195

به "قدرت نمایی هابل به جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت نمایی هابل به جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید