قیمت پایین فروش سیب؛ قصه پرغصه باغداران خراسان شمالی

به گزارش مجله همراهان، این روزها برداشت محصول سیب درختی از باغات خراسان شمالی آغاز شده است و باغداران منطقه سخت مشغول تلاش و فعالیت هستند تا محصول خود را که زحمات زیادی در مراحل کاشت و داشت انجام داده اند، هم اکنون برداشت کنند.

قیمت پایین فروش سیب؛ قصه پرغصه باغداران خراسان شمالی

به گزارش مجله همراهان، سال جاری برداشت محصول سیب در خراسان شاقتصادی بسیار خوب بوده است و کیفیت تولیدشده نیز رضایت نسبی را به دنبال داشته اما در این میان قیمت پایین این محصول مسائل زیادی را هم برای باغداران منطقه به وجود آورده است.

باغداران خراسان شاقتصادی در طول سال زحمات زیادی برای تولید محصول خود می کشند ولی متأسفانه در موقع برداشت و فروش محصولات خود با مسائل عدیده ای روبرو می شوند و این امر نگرانی های زیادی را برای این قشر تلاشگر جامعه به دنبال دارد.

قیمت فعلی فروش سیب برای باغدار صرفه اقتصادی ندارد

مکتبدار یکی از باغداران شیروانی است که در سال گذشته رتبه ملی را تولید سیب به خود اختصاص داد در گفت و گو با مجله همراهان، گفت: قیمت فروش سیب بسیار پایین است و برای باغدار نمی صرفد که آن را بفروشد.

وی با اشاره به اینکه اکنون قیمت فروش هر کیلوگرم سیب در باغ دو هزار و 500 تومان است، افزود: این قیمت برای باغدار صرفه اقتصادی ندارد در نتیجه تصمیم بر این گرفته ایم تا آن ها را در سردخانه انبار کنیم تا در زمان مورد نیاز با قیمت مناسب تری به فروش برسانیم.

مکتبدار با بیان اینکه هزینه های تولید چندین برابر شده است، ادامه داد: اکنون قیمت خرید هر جعبه هشت کیلویی برای قرار دادن سیب های چیده شده به شش هزار تومان، کاغذ گراف به کیلویی سه هزار تومان و هر کیلوپوشال به 9 هزار تومان رسیده است.

وی در ادامه به هزینه های کارگری نیز اشاره و اظهار کرد: هزینه کارگری هر کارگر به 100 هزار تومان رسیده این درحالیست که این رقم در سال گذشته 50 هزار تومان بوده و از سوی دیگر هزینه کارگری که کار بسته بندی را انجام می دهد 200 هزار تومان است و حال هزینه های دیگری همچون خرید کود، سم و ... نیز بماند.

مکتبدار توضیح داد: اگر دلال بخواهد سیب درختی یک باغ را بدون اینکه محصول آن برداشت شده باشد، خریداری کند، فروش آن تا قیمت سه تا سه هزار و 500 تومان برای باغدار صرفه اقتصادی دارد.

مشتری ها بعد از مشاهده هزینه های برداشت برای خرید سیب جاخالی می کنند

یحیی آبادی یکی دیگر از تولیدکنندگان سیب در اسفراین در ادامه در گفت و گو با مجله همراهان، بیان نمود: سال جاری مشتری خرید سیب کم بوده و یکی از عوامل اصلی آن کیفیت این محصول بوده است.

وی گفت: هزینه برداشت این محصول در سال جاری افزایش یافته و مشتری ها بعد از مشاهده باغ، جا را خالی می کنند و دیگر سراغ خرید محصول را نمی گیرند.

وی با اشاره به اینکه در اسفراین سیب بهاره تولید می کند، افزود: با وجود مسائل موجود، طی سال جاری 115 تن سیب بهاره با قیمت هشت هزار و 300 تومان به فروش رساندم که سود خوبی نیز عاید بنده شد.

یحیی آبادی توضیح داد: زمان عرضه سیب بهاره موقعی است که بازار خالی از میوه های بهاره است در نتیجه این محصول به خوبی و با قیمت مناسب به فروش می رسد.

باغداران خراسان شاقتصادی باید وارد عرصه رقابت شوند

تشکری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی نیز در ادامه در گفت و گو با مجله همراهان، در ارتباط با قیمت پایین سیب و نبود مشتری اظهار کرد: در خراسان شاقتصادی سالیانه حدود 60 هزار تن سیب تولید می گردد، این درحالیست که در مناطقی همچون دماوند نیز مقدار زیادی سیب با کیفیت های مناسب تولید می گردد.

وی گفت: شرایط آب و هوایی سال جاری مناسب بوده و موجب شده تا مقدار مطلوبی از سیب تولید گردد و موضوع قیمت این محصول به بحث تجارت بازمی گردد و هیچ برنامه و قانونی وجود ندارد که بتوان جلوی ورود و خروج تجار و یا محصول آن ها را به منطقه ای گرفت.

تشکری با تاکید بر اینکه باید باغدارهای این استان وارد عرصه رقابت شوند تا آن ها نیز بتوانند سود حاصل را کسب کنند، افزود: در این زمینه لازم است تا باغ دارها به کیفیت تولید توجه ویژه داشته باشند چراکه در امر رقابت پذیری بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: باغدارهای استان باید بر روی تغذیه محصول سیب کار کنند که این امر سبب می گردد تا عطر و طعم میوه افزایش یابد و از سوی دیگر ماندگاری میوه را نیز افزایش خواهد داد.

این مقام مسئول توضیح داد: اگر تغذیه میوه ها مناسب باشد این میوه ها بر اثر بخورد به زمین و یا جعبه بسته بندی دچار لک نمی شوند.

وی گفت: توان ذخیره سازی میوه و افزایش ماندگاری آن ها در سردخانه ها از دیگر عواملی است که باید باید باغداران سیب به آن توجه ویژه داشته باشند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی در ارتباط با کاهش قیمت سیب در خراسان شاقتصادی توضیح داد: سیب بهاره این استان در سال جاری حدود یک ماه دیرتر وارد بازار شد و ورود این سیب ها تلاقی پیدا کرد با سیب پاییزه در نتیجه بر روی قیمت ها تاثیرگذار گذاشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 464

به "قیمت پایین فروش سیب؛ قصه پرغصه باغداران خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت پایین فروش سیب؛ قصه پرغصه باغداران خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید