متولیان اشتغال برای بیکاری جوانان برنامه ریزی کنند

یک فعال کارگری بر لزوم استفاده از منابع و سرمایه های انسانی در کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری دانش آموختگان، دستگاه های متولی اشتغال باید برای ساماندهی جوانان بیکار برنامه ریزی کنند.

متولیان اشتغال برای بیکاری جوانان برنامه ریزی کنند

عبداله مختاری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به آمار بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی و بیکاری کشور درباره اعزام نیروهای متخصص به خارج ابراز عقیده کرد و گفت: برای آنکه بتوانیم نیروی عظیم و زبده جوان و فارغ التحصیل دانشگاهی را ساماندهی کنیم باید دستگاه های متولی در این زمینه اقدام کنند. این بحثی است که به سیاست خارجه ما مربوط است و باید آن را تقویت کنیم.

وی با اشاره به آمار اندک کارمندان کشورهایی همچون ژاپن گفت: تعداد کارمندان ژاپن کم و حدود 350 هزار نفر است ولی ما در هر سازمان و دستگاه و اداره ای که پا می گذاریم کلی نیرو به اسم کارمند استخدام کرده ایم. استخدام کارمند ایرادی ندارد ولی باید آنها را هدفمند به کار بگیریم تا بهره وری داشته باشند. دولت بررسی کند ببیند با بودجه ای که برای کارمندانش هزینه می کند دستگاه های دولتی چقدر کارایی و بهره وری دارند؟

این فعال کارگری ادامه داد: امروز در داخل کشور با نیروی کارهای خارجی زیادی مواجهیم و همانطور که به دنبال اعزام نیروی کار هستیم باید اتباع بیگانه ای که در داخل کشور مشغول کار هستند را ساماندهی کنیم. منتها این افراد باید از مبادی قانونی و به طور مجاز وارد کشور شوند تا کارفرما ملزم به رعایت حقوق قانونی و بیمه کردنش باشد.

به گفته مختاری، باید جلوی فرار قانون در کشور گرفته شود و اتباع بیگانه مجازی که مجوز کار و اشتغال دارند وقتی ارز از کشور خارج می کنند، بدون عوارض و اقتصادیات به خدمت گرفته نشوند.

مختاری در انتها بر ضرورت استفاده از سرمایه های انسانی به عنوان یکی از ابزارهای توسعه کشور تاکید کرد و گفت: تجربه کشورهای پیشرفته صنعتی نشان می دهد که در رشد اقتصادی این کشورها، منابع و سرمایه انسانی نقش مهمی داشته است.

به گزارش خبرنگاران، وزارت کار اخیراً با چند کشور اروپایی نظیر آلمان و کرواسی برای اعزام نیروی کار ایرانی به خارج مذاکره کرده و از ایجاد دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در کشورهای ترکیه و کانادا خبر داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 14 آبان 1398 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 455

به "متولیان اشتغال برای بیکاری جوانان برنامه ریزی کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متولیان اشتغال برای بیکاری جوانان برنامه ریزی کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید