ندا آیتی: شباهت و انتقال حس برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره دکتر یزدی صمدی بود

به گزارش مجله همراهان، تهران (پانا) - ندا آیتی مجسمه ساز، تاکید بر شباهت و انتقال حس در فرایند ساخت یک سردیس را ضروری خواند و گفت شباهت و انتقال حس، برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره مشاهیر است البته بدیهی است که جدا از بخش تکنیکی و تخصصی، یک اثر باید بتواند رضایت مخاطبان که مردم هستند را نیز به دست آورد.

ندا آیتی: شباهت و انتقال حس برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره دکتر یزدی صمدی بود

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، ندا آیتی از هنرمندان حاضر در سومین سمپوزیوم مجسمه سازی، ویژه دانشمندان، درباره فرایند ساخت سردیس دکتر بهمن یزدی صمدی، گفت: دکتر یزدی صمدی از جمله چهره های ماندگار عرصه کشاورزی کشور به شمار می رود و ساخت سردیس چنین دانشمند و چهره فاخری باعث افتخار من است.

او اضافه کرد: معمولا در مرحله نخست، هنرمندان یک عکس یا فیلم را برای شروع ساخت ماکت جستجو می کنند اما از آنجایی که من پیش از شروع کار، به واسطه یکی از شاگردان و دانشجویان دکتر یزدی صمدی، شناختی به دست آورده بودم، توانستم عکس های بیشتری را از ایشان پیدا کنم و در فرایند ساخت ماکت به کار ببرم.

این هنرمند، با اشاره به حواشی های ایجاد شده در دوره قبل، بیان کرد: شباهت و انتقال حس، برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره مشاهیر است. البته بدیهی است که جدا از بخش تکنیکی و تخصصی، یک اثر باید بتواند رضایت مخاطبان که مردم هستند را نیز، به دست بیاورد اما همانطور که می دانید، گاهی یک اثر با شباهت نسبی هم به علت خوش ساخت بودن و تجربه مجسمه ساز در منتقل کردن احساس و حال و هوای سوژه می تواند بدرخشد.

آیتی درباره برگزاری سمپوزیوم مفاخر به شکل آنلاین، گفت: به علت محدودیت هایی که شرایط قرمز کرونا برای سازمان زیباسازی شهر تهران ایجاد کرد، مسئولان ناچار شدند که رویداد را به شکل آنلاین برگزار کنند.

او ادامه داد: سمپوزیوم این دوره، بیشتر به مبحث سفارش اثر به هنرمند نزدیک بود و برای من جای افسوس داشت زیرا من در نخستین تجربه خودم از سمپوزیوم به عنوان یک هنرمند نتوانستم از تعامل با هنرمندان و همجواری اساتید بهره مند شوم.

این هنرمند خاطر نشان کرد: یکی از عمده ترین تاثیرات سمپوزیوم ها در ایجاد روابط نزدیک بین هنرمندان و مخاطبان است زیرا به واسطه برگزاری چنین رویدادهایی مردم می توانند فرایند ساخت یک مجسمه و سردیس را از نزدیک ببینند و از آن بهره مند شوند بنابراین تاثیرگذاری سمپوزیوم بر فرایند فرهنگ سازی یک جامعه غیرقابل انکار است زیرا همین مشاهده ساخت آثار از سوی مردم، باعث می شود که در نگهداری آثار هنری نیز بیشتر کوشش و کوشش کنند اما خوب در این دوره به دلیل بیماری کرونا، چنین امکانی فراهم نشد.

آیتی اضافه کرد: به نظرم برگزاری سمپوزیوم به شکل آنلاین، حداقل، امکان کوشش و کوشش هنرمندان در شرایط قرنطینه را فراهم کرد و فضایی را در این راستا به وجود آورد که قابل تقدیر است.

سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران با موضوع دانشمندان کشور، این روزها با حضور 21 هنرمند مجسمه ساز به شکل آنلاین در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1461

به "ندا آیتی: شباهت و انتقال حس برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره دکتر یزدی صمدی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ندا آیتی: شباهت و انتقال حس برای من اصلی ترین موضوع در ساخت پرتره دکتر یزدی صمدی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید