نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 چه می گردد؟

به گزارش مجله همراهان، به گزارش تجارت نیوز، حسام عقبایی اظهار کرد: بازار اجاره مسکن از یک اصل اساسی پیروی می نماید؛ قیمت اجاره بها از قیمت مسکن نشات می گیرد.

نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 چه می گردد؟

جهت دریافت خدمات ساخت الاچیق سیمانی طرح چوب با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

وی ادامه داد: در همه کشورهای جهان اصلی ترین شاخص نرخ اجاره بهای مسکن، قیمت مسکن است. وقتی می گوییم قیمت مسکن افزایش می یابد،قاعدتا این رشد در قیمت اجاره بها نیز تاثیرگذار است و نمی توانیم بگوییم نرخ اجاره بهای مسکن افزایش نمی یابد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ اجاره بها را نداشته باشیم امر بعیدی است، توضیح داد: به خصوص اینکه کاری ننموده ایم تا قیمت اجاره بها کاهش یابد. آیا فراوری مسکن استیجاری داشته ایم؟ آیا تسهیلات بانکی که سال گذشته وعده آن را داده بودیم تا امروز یک ریال از آن را به مستاجران پرداخت نموده ایم؟

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: سال جاری نیز بازهم همین وعده داده شده اما تا به امروز تسهیلات مذکور به کسی پرداخت نشده است. بنابراین نشانه هایی مبنی بر این که قیمت اجاره بها و عواملی که بتواند از موجبات کاهش نرخ اجاره بها باشد مشاهده نمی گردد.

عقبایی بیان نمود: ضمن این که در زمان حاضر تناسبی بین عرضه و تقاضا در بازار اجاره مسکن وجود ندارد و عرضه از تقاضا عقب تر است. تقاضا در بازار وجود دارد اگرچه شیوه ویروس کرونا (کووید 19) باعث شد تا بسیاری از مردم در زمان جابجایی خود در فروردین سال جاری نتوانند جابجا شوند.

وی اضافه نمود: امکان بازدید مستاجران در دو ماه اخیر فراهم نبوده و موجر و مستاجر توافق نموده اند جابجایی را به بعد از مهار ویروس کرونا موکول نمایند. با توجه به این موارد احتمال می دهیم تمدید قراردادهای اجاره مسکن که موعد آنها بهار سال جاری بوده، افزایش یابد.

وی درعین حال گفت: مگر این که در مواردی موجر بر سر نرخ جدید اجاره بها با مستاجر به توافق نرسد، یا مستاجر بخواهد برود، یا مالک بخواهد خودش یا فرزندش در واحد استیجاری ساکن گردد.

*افزایش حقوق و خلاء های درآمدی موجران

وی با اشاره به این که نرخ اجاره بها سال جاری بیشتر از تورم متاثر خواهد شد تا قیمت مسکن،اظهار کرد: با توجه به این که اجاره داری حرفه ای در کشور نداریم، عموم موجران نگاه به مسکن اجاره ای معیشت، سرمایه ای یا کسب درآمد است. لذا وقتی می خواهند قرارداد اجاره را امضا نمایند به جز اقتصاد کلان و تورم عمومی کشور، در خلال مذاکره با مستأجران می گویند سال گذشته پفک را مثلا 500 تومان می خریدیم سال جاری 2000 تومان، بنزین 1000 تومان بود سال جاری 3000 هزار تومان و… . موجران انتظار دارند تمام خلاءهای درآمدی را به نحوی به وسیله مستاجران جبران نمایند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر ای که قاعدتا این خلاء فقط به وسیله اجاره بها قابل جبران نیست، اضافه نمود: از سوی دیگر رشد قیمت مسکن نمی تواند در بعضی مواقع متناسب با رشد اجاره بها به صورت متوازن افزایش یابد. چراکه باید مستأجران توان پرداخت اجاره بهای موردنظر موجران را داشته باشند.

عقبایی یادآور شد: سال 98 قیمت مسکن بیش از چندین درصد افزایش یافت، اگر قرار بود اجاره بها هم همین میزان افزایش یابد دیگر مستاجری در شهرهای عظیم نبود و همه باید در چادر زندگی می کردند. موجران خوشبختانه این درک را داشتند (گرچه بعضی از آنها هم بی انصاف بودند) که با 2 برابر کردن نرخ اجاره بها (بر اساس افزایش قیمت مسکن) دیگر مستاجری وجود نخواهد داشت که بتواند چنین نرخ اجاره بهای را پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه میزان افزایش نرخ اجاره بها در سال 98 حدود 30 درصد بود،گفت: این 30 درصد هم عدد درشتی بود چون رشد درآمد مستاجران در این حد نبود. سال جاری به طور متوسط حدود 20 درصدی حقوق بازنشستگان، کارمندان و کارگران (که دولت بدون رای نمایندگان کارگری آن را با رأی گیری معین و ابلاغ کرد) افزایش یافت، باید به این مسئله توجه گردد که این افزایش حقوق در تمام سبد خانوار (سبد بهداشت، سبد آموزش، سبد درمان و…) با تورم موجود در کشور بنشیند.

وی ادامه داد: اگر کل مبلغ افزایش حقوق برای اجاره بهای مسکن خانوار در نظر گرفته گردد بازهم این میزان کفاف افزایش اجاره بها را نمی دهد. لذا باید قبل از سرانجام فروردین ماه میزان افزایش حقوق ها تعیین گردد تا برای مشاوران املاک در بحث چانه زنی موجر و مستاجر مبنایی وجود داشته باشد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، تاکید نمود: در برهه ای بحث افزایش 50 درصدی حقوق تامین اجتماعی مطرح بود، خیلی از موجران چاله این را کَنده بودند که قرار است حقوق، حقوق بگیران چند برابر می گردد پس اجاره بها را افزایش می دهیم. از سوی دیگر اظهارات معاون وزیر راه مبنی بر اینکه به مستاجران تسهیلات پرداخت می گردد و رقم آن هم تعیین نیست، باعث مطالبه گری برای موجران شده تا اجاره بها را افزایش دهند.

عقبایی بیان نمود: اما با توجه به این که افزایش حقوق 21 درصد بوده و فعلا تسهیلاتی هم برای مستأجران وجود ندارد، فرصت چانه زنی برای اینکه نرخ اجاره بها منصفانه افزایش یابد، وجود دارد.

وی اضافه نمود: بنابراین پیش بینی می کنم درمجموع طی نیم سال اول 99 میزان تمدید قراردادهای اجاره بها نسبت به سال گذشته افزایش می یابد، در حوزه قیمت ها نیز نرخ اجاره بها در شهرهای عظیم زیر خط تورم و در شهرهای کوچک هم اجاره بها رشد محسوسی به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 893

به "نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید