بازار مهر؛ متاثر از مدارس مجازی

به گزارش مجله همراهان، تهران (پانا) - سخنگو و نائب رئیس اتاق اصناف ایران می گوید در دو سال گذشته تمام مدارس ما بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا از آموزش غیرحضوری استفاده نموده اند و این در حالی است که طی سال های متمادی، بازگشایی مدارس در مهر ماه، بازار ویژه ای را برای تامین ملزومات آموزشی دانش آموزان فراهم آورده بود. حالا با شیوع بیماری کرونا، هم اکنون دومین سال است که این بازار از دست رفته است.

بازار مهر؛ متاثر از مدارس مجازی

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف ایران، مجتبی صفایی اظهار کرد: با برگزاری مدارس مجازی بازار مهر، تحت تاثیر منفی قرار گرفته است. بازاری که مربوط به نوشت افزار، کیف و کفش مدرسه و روپوش مدارس است.

وی اضافه نمود: این ها تنها محصولات نهایی را نشان می دهد و وقتی مثلا از فراوری روپوش مدارس صحبت می کنیم در واقع از تامین دکمه و نخ تا کارگاه های خیاطی را مد نظر داریم. در همین کارگاه های خیاطی و فراوری روپوش مدارس، بانوان زیادی که خود سرپرست خانوار یا بدسرپست هستند، با عناوین مختلف در کارگاه های خیاطی فعالیت می کردند که با مجازی شدن مدارس، این عایدی هرچند فصلی و اندک را از دست دادند. درباره نوشت افزار و کیف و کفش هم، شرایط مشابه است و امرار معاش کارگران و حتی کارفرمایان این صنوف و صنایع از فراوری تا توزیع با مشکل روبرو شده است.

صفایی توضیح داد: مجموعه این مشاغل و کسب و کارها زنجیره ای بزرگ برای تامین ملزومات دانش آموزان را تشکیل داده اند که حالا با برهم ریختن اجباری نظم هر ساله در برگزاری کلاس های درس و آموزش های حضوری، تمام افراد دخیل در این نظم و زنجیره، آسیبی جدی دیده اند.

نائب رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: این قانونی کلی است که هرجا بازار هدف، آسیب ببیند، آن صنایع و مشاغلی که برای برطرف احتیاج آن بازار شکل گرفته اند آسیب جدی دیده و حتی حذف می گردد. به همین ترتیب، در دوران کرونا بسیاری از صنوف با از دست دادن بازارشان، کسب و کارشان را از دست داده یا تغییر شغل داده اند.

صفایی گفت: همین اتفاق در حوزه مشاغل مربوط به اقلام مدرسه ای هم افتاده است. مهمترین نگرانی در این باره این است که می دانیم وقتی بازار یک صنف از بین می رود لاجرم، مشاغل کاذب افزایش می یابند. مثلا ممکن است دست فروشی افزایش یابد. حتی ممکن است با حذف کارگر و حتی کارفرما از واحدهای مجاز شغلی، آمار بزه بالا برود که این نگرانی، اجتماعی و مالی است و انتظار می رود وقتی از حمایت از اصناف با مسئولان دولتی سخن می گوییم، جدی تر به موضوع بیاندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1848

به "بازار مهر؛ متاثر از مدارس مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مهر؛ متاثر از مدارس مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید