نصب آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمزوب

به گزارش مجله همراهان، اهداف دیگر این تلسکوپ عبارتند از: فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها.

نصب آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمزوب

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) اخیرا جدیدترین فیلم از تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) را منتشر کرد که در آن آینه اصلی این تلسکوپ را نصب کردند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) یا JWST یک تلسکوپ فضایی است که قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود. این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با هابل فراهم خواهد کرد و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه های نجوم و کیهان شناسی را از جمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل گیری و تکامل اولین کهکشان ها فراهم می کند.

اهداف دیگر این تلسکوپ عبارتند از: فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها.

آینه اصلی تلسکوپ جیمز وب که عنصر بصری تلسکوپ است از 18 قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه ای با قطر 6.5 متر را تشکیل می دهند. این آینه بسیار بزرگتر از آینه هابل با قطر 2.4 متر است.

بر خلاف هابل که طیف های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (0.1 تا 1 میکرومتر) را مشاهده می کند، جیمز وب در محدوده فرکانس پایین تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق مادون قرمز 0.6 تا 27 میکرومتر را رصد خواهد کرد که به آن اجازه می دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ را مشاهده کند که برای هابل بیش از حد دور و بسیار قدیمی هستند.

این تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند اشعه مادون قرمز را بدون تداخل دریافت کند، بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید قرار خواهد گرفت و یک آفتابگیر بزرگ، آینه و دیگر قطعات تلسکوپ را در دمای زیر منفی 2223 درجه سانتی گراد نگه می دارد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا و با مشارکت آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده می شود و به افتخار جیمز ای. وب که از سال 1961 تا 1968 به عنوان مدیر ناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته نام گذاری شده است.

توسعه تلسکوپ جیمز وب در سال 1996 برای پرتاب در سال 2007 آغاز شد، اما این پروژه تاخیر های زیاد و هزینه های گزافی داشت و در سال 2005 دوباره طراحی شد.

ساخت جیمز وب در اواخر سال 2016 تکمیل شد و پس از آن مرحله آزمایش های گسترده روی آن آغاز شد. ناسا در ماه مارس 2018، پس از انفجار آفتابگیر تلسکوپ در زمان شبیه سازی پرتاب، ارسال را به تأخیر انداخت.

پرتاب جیمز وب در ژوئن 2018 پس از توصیه های یک هیئت بررسی مستقل دوباره به تعویق افتاد و در حال حاضر برای پرتاب در ماه مارس 2021 برنامه ریزی شده است.

این تلسکوپ پس از پرتاب به فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از سطح زمین در نقطه خاصی به نام نقطه لاگرانژی (L 2) خواهد رفت، چرا که در این نقطه می تواند خورشید، زمین و ماه را پشت سپر حرارتی خود قرار دهد تا از تلسکوپ در برابر گرما محافظت شود.

زمانی که این تلسکوپ پرتاب شود، می تواند جهان را عمیق تر از هر تلسکوپ فضایی دیگری بکاود و به بررسی اتمسفر سیارات فراخورشیدی کمک کند تا تعیین شود آیا هیچ فعالیت زیستی در آن ها وجود دارد یا نه.

منبع: فرادید
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 968

به "نصب آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمزوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمزوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید