وزنه برداری قهرمانی دنیا؛ تالاخادزه بازهم رکورد شکنی کرد، رتبه های ششم و هفتم برای نمایندگان دسته فوق سنگین ایران

به گزارش مجله همراهان، خبرگزاری خبرنگاران- رقابت های وزنه برداری قهرمانی دنیا با کسب رتبه های ششم و هفتم به وسیله دو نماینده ایران در دسته 109+ کیلوگرم انتها یافت.

وزنه برداری قهرمانی دنیا؛ تالاخادزه بازهم رکورد شکنی کرد، رتبه های ششم و هفتم برای نمایندگان دسته فوق سنگین ایران

به گزارش خبرنگاران، رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان در تاشکند عصر امروز (آدینه) با برگزاری رقابت دسته 109+ کیلوگرم مردان پیگیری شد و دو نماینده ایران به نام های آیت شریفی و علیرضا یوسفی در این دسته به روی تخته رفتند. براساس این گزارش، در حرکت یک ضرب، آیت شریفی به ترتیب وزنه های 185، 192 و 197 کیلوگرم را مهار کرد و در رده ششم این حرکت نهاده شد.

علیرضا یوسفی نیز در مهار وزنه های 173، 178 و 183 کیلوگرمی پیروز ظاهر شد و با برترین رکوردش که 183 کیلوگرم بود، در رده هفتم ایستاد. در انتها حرکت یک ضرب، لاشا تالاخادزه قهرمان جهان و المپیک از گرجستان با حدنصاب 225 کیلوگرم، رکورد جهان را دو کیلوگرم ارتقا داد و به مدال طلا دست یافت. بعلاوه نمایندگان ارمنستان و بلاروس با رکوردهای 211 و 206 کیلوگرم به مدال های نقره و برنز رسیدند.

در حرکت دوضرب، علیرضا یوسفی در کوشش های اول و دوم وزنه های 230 و 238 کیلوگرمی را مهار کرد، اما پیروز به مهار صحیح وزنه 245 کیلوگرمی نشد. یوسفی 18 ساله با این وجود، با حدنصاب 238 کیلوگرم پیروز به شکستن رکورد جوانان جهان شد و در رده پنجم ایستاد. در همین حرکت آیت شریفی در کوشش اول وزنه 227 کیلوگرمی را به طور صحیح مهار کرد، اما در ادامه نتوانست دو بار پیاپی وزنه های 242 و 244 کیلوگرمی را بالای سر نگه دارد تا به مقام هشتم در دوضرب برسد. در حرکت دوضرب، تالاخادزه با 267 کیلوگرم بازهم رکوردشکنی کرد و صاحب مدال طلا شد.

در مجموع نیز لاشا تالاخادزه با 492 کیلوگرم قهرمان جهان شد، میناسیان با 448 کیلوگرم به مدال نقره رسید، زیازیولین از بلاروس با 447 کیلوگرم به مقام سومی دست یافت. ضمن اینکه آیت شریفی با 424 کیلوگرم در رده ششم ایستاد و علیرضا یوسفی که رکورد جوانان جهان در دو ضرب را نیز شکست، با 421 کیلوگرم هفتم شد.

پادشاه بی چون و چرای دسته فوق سنگین وزنه برداری جهان در 5 سال اخیر لاشا تالاخادزه گرجستانی بود؛ مردی که در 28 سالگی به مرز ثبت یک رکورد خارق العاده رسیده و بعید نیست در یکی، دو سال آینده 500 کیلوگرم را در مجموع حرکات یکضرب و دوضرب به نام خود ثبت کند. تازهترین هنرنمایی غول گرجستانی به مسابقات امروز دسته فوق سنگین رقابت های جهانی 2021 بود که در ازبکستان برگزار می شد. با اینکه علی داوودی بعد از نایب قهرمانی در المپیک میلی به حضور در مسابقات جهانی نشان نداد، تالاخادزه با انگیزه ای دوچندان نسبت به المپیک پای به رویداد جهانی گذاشت.

این وزنه بردار فوق سنگین گرجستانی که اولین بار با شکست بهداد سلیمی در المپیک 2016 ریو و قهرمانی در این رقابت ها نام خود را بر سر زبان ها انداخت، در سال های اخیر قهرمان بلامنازع وزنه برداری جهان بوده و هر بار که روی تخته آمده، رکوردهای خود را هم افزایش داده است. او که در المپیک با 223 کیلو در یکضرب و 265 کیلو در دوضرب رکورد مجموع 488 کیلو را به نام خود ثبت نموده بود، امروز بعد از قطعی کردن مدال طلای خود با ثبت وزنه 218 کیلوگرم در یکضرب، برای زدن رکوردی تازه روی تخته آمد. 225 کیلوگرم آنقدر راحت از سوی تالاخادزه مهار شد که گویا او می توانست حداقل 5 کیلو بیشتر از این را هم بر روی دست خود مهار کند.

در دوضرب هم شرایط به همین منوال بود و تالاخادزه که سال گذشته از رکورد حسین رضازاده یعنی 263.5 کیلو هم عبور نموده بود و در تاریخ نام خود را جاودانه نموده بود، امروز پشت وزنه 267 کیلوگرمی ایستاد. بازهم این غول گرجستانی بدون نقص وزنه را مهار کرد تا یک بار دیگر رکوردشکنی کند. نکته مهم و کلیدی درباره تالاخادزه فرایند پیشرفت او در سال های اخیر بوده که باعث شده هر سال او با اینکه رقیبی را نزدیک به خود نمی بیند، وزنه های سنگین تری را مهار کند. شاید حتی یک بار هم در خاطر نداریم که این غول گرجستانی وزنه ای از دستش رها شده باشد و با ناکامی تخته را ترک کند.

اما حالا رسیدن به یک رویای دیرینه برای لاشا تالاخادزه اتفاقی قابل دسترس به شمار میرود. با اینکه حسین رضازاده از نظر رکوردی فاصله زیادی با مجموع 500 کیلوگرم داشت، اما دوران قهرمانی او هم این صحبت مطرح می شد که آیا روزی امکان دارد وزنه برداری به این رکورد جادویی برسد. حالا لاشا تالاخادزه همه کارشناسان را هم با رکوردهای شگفت انگیز خود انگشت به دهان نموده و به رکورد مجموع 492 کیلوگرم رسیده است. این یعنی فقط 8 کیلو تا ثبت رکورد باورنکردنی نیم تُنی به وسیله یک وزنه بردار به جای مانده است.

تالاخادزه که هنوز از نظر سنی هم در سراشیبی قرار نگرفته و در 28 سالگی به اوج آمادگی خود رسیده، می تواند در یکی، دو سال آینده با هدف ثبت رکورد مجموع 500 کیلوگرم کوشش و تمرین کند. او در 5 سال اخیر که قهرمان جهان و المپیک بوده، قدم به قدم به این هدف بزرگ نزدیک شده و حالا تنها چند قدم کوتاه تا جاودانه شدن نامش در تاریخ به جای مانده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1993

به "وزنه برداری قهرمانی دنیا؛ تالاخادزه بازهم رکورد شکنی کرد، رتبه های ششم و هفتم برای نمایندگان دسته فوق سنگین ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزنه برداری قهرمانی دنیا؛ تالاخادزه بازهم رکورد شکنی کرد، رتبه های ششم و هفتم برای نمایندگان دسته فوق سنگین ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید