وزیر ارشاد مطرح نمود: بازبینی اخذ مالیات از هنرمندان پردرآمد

به گزارش مجله همراهان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بخش وسیعی از اصحاب فرهنگ و هنر که کمتر از کارمندان هم حقوق می گیرند می توانند مثل خیلی از بخش های دیگر مشمول معافیت مالیاتی شوند.

وزیر ارشاد مطرح نمود: بازبینی اخذ مالیات از هنرمندان پردرآمد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، سید عباس صالحی در سرانجام جلسه امروز (چهارشنبه 20 آذرماه) هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: بودجه حوزه فرهنگ در سال های مختلف شرایط رضایت بخشی را نداشته، در واقع بودجه حوزه فرهنگ با مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین طبعا جلو آمده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه نمود: در شرایط سخت هم فشار روی بودجه فرهنگ خودش را بیشتر نشان می دهد؛ سال جاری هم در مجموع در فضای بودجه فشار قابل توجهی به بودجه بخش های مختلف آمده و بالطبع فشار هایی که وارد می گردد در حوزه فعالیت بیشتر خودش را نشان می دهد. در حوزه پرداخت حقوق و دستمزد کار جلو می رود، اما در حوزه فعالیت ها اثر خودش را می گذارد.

وی اضافه نمود: بودجه کل حوزه فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی 2.5 درصد از کل بودجه عمومی بوده که الان این بودجه هم کمتر شده، طبعا فشار های مضاعفی به حوزه فرهنگ آمده است.

صالحی اعلام نمود: ما مصاحبههایمان را در فضای دولت و مجلس فراوان داشته ایم، شرایط را درک می کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما درباره بودجه دو بحث متفاوت از یکدیگر را باید پیش ببریم، یکی بحث قانون مالیاتی است که مجلس آن را مصوب نموده که اصلاح این قانون در فضای وزارت امور مالی و دارایی است که بعدا جهت خودش را طی می نماید.

وی اضافه نمود: در جهت بودجه تبصره ای آمده بود که این تبصره می توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر خطرناک باشد.

صالحی اعلام نمود: در بودجه 99 کارمندان با پرداخت حقوق 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند. بخش وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر که چندصد هزار نفر را شامل می گردد. طبق آنالیز های مانده از ماه ها و سال های اخیر به طور متوسط در سال درآمدی معادل 2.5 میلیون تومان در ماه داشته و دارند، در حالی که حقوق کارمندان به طور میانگین بالای 3 میلیون تومان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آنچه که در بودجه آمده بود و به نظر می آمد که قابل دفاع نیست، این است که یکسره تمام این معافیت ها 50 درصدش لغو می گردد. حجم قابل توجهی از هنرمندان، اصحاب فرهنگ و رسانه، موسسات و مجموعه هایی که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می نمایند، گرفتار این مسئله می شدند.

وی اضافه نمود: علی القاعده چنین پیشنهاد های انقلابی و تندی فضایش، فضای بودجه نیست. این ها باید در جهت قانون اصلاح مالیاتی مورد بحث قرار گیرد. روی آن مصاحبه و بحث گردد و کارشناسی کاملی در خصوص آن صورت گیرد. این اتفاق می تواند تاثیر وسیعی را بر اصحاب فرهنگ و هنر داشته باشد.

صالحی ادامه داد: لذا مصاحبه هایی که در مقدمه کار بودجه در دولت انجام شد، دوستان متقاعد شدند که فعلا جای این بحث در لایحه بودجه نیست و اگر بخواهد بحثی صورت گیرد، در بحث قانون اصلاح مالیاتی خواهد بود و آنجا باید حتما به شکل کارشناسی اتفاقات وسیع تری صورت گیرد. حتما بعضی که صاحب درآمد های بالا هستند، باید اخذ مالیات از آن ها مورد بازبینی جدی قرار گیرد، اما بخش وسیعی از اصحاب فرهنگ و هنر پایین تر از کارمندان حقوق می گیرند و گاهی حقوق هایشان، حقوق های معمولی است؛ یعنی گاهی کار می نمایند و گاهی کار نمی نمایند، آن ها همچنان مثل بسیاری از بخش های دیگر می توانند مشمول معافیت مالیاتی شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 659

به "وزیر ارشاد مطرح نمود: بازبینی اخذ مالیات از هنرمندان پردرآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد مطرح نمود: بازبینی اخذ مالیات از هنرمندان پردرآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید